Na świąteczne prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi przeciętna polska rodzina chce przeznaczyć w tym roku średnio 1521 zł, czyli o 5 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z przedstawionego w środę badania firmy doradczej Deloitte "Zakupy świąteczne 2019".

Jak wskazali autorzy badania, w tym roku najbardziej wyczekiwane prezenty to kosmetyki i perfumy, ale oprócz pachnących upominków podarujemy bliskim również książki i czekoladki.
"Polacy deklarują, że na bożonarodzeniowe prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi przeznaczą średnio 1 521 zł. Jest to więcej o 5 proc. w stosunku do tego, ile wydali na poprzednie święta" - podano.
W naszym kraju wzrosną głównie wydatki na artykuły spożywcze. "Badani oceniają, że na jedzenie wydadzą więcej o 7,8 proc. w stosunku do zeszłego roku. Z kolei wydatki na prezenty wzrosną o 6,5 proc." – wskazał Michał Pieprzny z Deloitte.
Respondenci badania wskazali, że nastolatków chcą obdarować m.in. książkami, czekoladkami i grami komputerowymi. Natomiast wśród prezentów najchętniej kupowanych dzieciom znajdą się np. zabawki konstrukcyjne, kreatywne i artystyczne oraz lalki i pluszaki. Dodano, że prezentowych inspiracja szukamy głównie w Internecie (49 proc.), 40 proc. z nas korzysta z tzw. marketingu szeptanego, którego źródłem jest rodzina, przyjaciele i sąsiedzi, a 38 proc. pomysłów szuka też w sklepach tradycyjnych. 36 proc. badanych wprost pyta najbliższych, co chcieliby dostać.
Największa grupa badanych (38 proc.) wybierze się po prezenty między 1 a 15 grudnia. Jedna piąta z zakupami wstrzyma się niemal do ostatnich dni przed Wigilią. Z kolei jedna czwarta prezenty kupi lub kupiła już w listopadzie.
Większość świątecznego budżetu (68 proc.), jak podano, Polacy wydadzą w sklepach tradycyjnych. Jedna trzecia rodaków zdecyduje się na zakup prezentów w sklepach internetowych - ale takich, które mają również oddziały stacjonarne - zaś 28 proc. deklaruje skorzystanie z platform e-commerce. Dodano, że 37 proc. respondentów do zakupu upominków użyje smartfonu lub tabletu.
W sklepach stacjonarnych za zakupy bożonarodzeniowe zamierzamy płacić kartą płatniczą (66 proc.) oraz gotówką (53 proc.). Z kolei w sklepach internetowych najczęściej wybierzemy kartę oraz cyfrowe portfele (po 40 proc.) - podano.
Badanie przeprowadzono online 16 września - 11 października 2019 r. na próbie blisko 7,2 tys. respondentów w wieku 18-65 lat. Tegoroczna edycja analizuje dane z ośmiu krajów europejskich: Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Portugalii, Rosji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. (PAP)
autorzy: Magdalena Jarco, Longina Grzegórska-Szpyt