Polacy kwestię cyberbezpieczeństwa powierzyli bankom. Raport ZBP

Ponad 80 proc. badanych uważa, że to bank ponosi wyłączną odpowiedzialność za bezpieczeństwo finansowe usług elektronicznych - wynika z badań Związku Banków Polskich (ZBP).

(Shutterstock)

Według ZBP Polacy ufają bankom w kwestii cyberbezpieczeństwa – 59 proc. badanych wskazuje, że to banki na tle innych branż i instytucji są liderami w tym zakresie.

Jak podano we wtorkowym komunikacie, że za wysokim poziomem bezpieczeństwa bankowych systemów musi jednak iść odpowiedzialność i ostrożność samych użytkowników. "Myśl, zabezpiecz, aktualizuj – te trzy czynności podczas korzystania z nowoczesnej bankowości mogą uchronić nas przed niebezpieczeństwami, czyhającymi, zarówno w cyberprzestrzeni jak i codziennej rzeczywistości" - czytamy.

Jak informują bankowcy, większość e-ataków polega na wykorzystaniu ludzkiej naiwności. Przestępcy tworzą komunikat motywujący odbiorcę do tego, żeby wykonał szybko jakieś działanie. Nikt nie chce stracić dostępu do maili albo mieć zablokowane konto bankowe, dlatego klikamy w podany link. Jak podkreślono, nie wolno tego robić, gdyż np. banki nigdy tak nie komunikują się z klientami w tak wrażliwych sprawach.

W opinii ZBP na cyberataki szczególnie narażone są osoby, które pobierają aplikacje z różnych źródeł, nie tylko z oficjalnych sklepów dostawców i pozwalają tym aplikacjom na nieuzasadnione nadawanie uprawnień. ZBP radzi, aby aktualizować system operacyjny oraz kluczowe aplikacje.

We wtorek przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, który jest organizowany z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne