Polacy chronią swoje oszczędności przed inflacją i kupują złoto na potęgę. Rekordowy rok mennic

Michał Kubicki2022-04-07 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-04-07 06:00
Polacy chronią swoje oszczędności przed inflacją i kupują złoto na potęgę. Rekordowy rok mennic
Polacy chronią swoje oszczędności przed inflacją i kupują złoto na potęgę. Rekordowy rok mennic
fot. Quon_ID / / Shutterstock

Giełdowe spółki specjalizujące się w sprzedaży złota inwestycyjnego mają za sobą najlepszy rok w historii. Zainteresowanie Polaków kruszcem przełożyło się na wzrosty ich przychodów i wypracowane zyski.

Mennica Polska to spółka notowana na rynku głównym, której menniczy obszar funkcjonowania generuje największe przychody. W 2021 r. odpowiadał on za 74,7 proc. całości gotówki wpływającej do firmy, pozostałe to płatności elektroniczne oraz działalność deweloperska. Dzięki temu po raz pierwszy w historii przychody ze sprzedaży za cały rok wyniosły ponad 1,3 mld zł i były wyższe w stosunku do roku poprzedniego o ponad 365 mln zł (+38,7 proc. r/r). Sam segment menniczy to 977 mln zł przychodów, czyli 55 proc. więcej rok do roku. O ile w całym roku, w przypadku Mennicy Polskiej, wynik segmentu był o ok. 20 proc. większy, to w ostatnim kwartale zysk wzrósł o blisko 75 proc.

Kura znosząca złote jaja

Podobnie było z notowaną na NewConnect Mennicą Skarbową, która już w połowie lutego pokazała wyniki za IV kwartał 2021 r. Ta spółka skupia się tylko na sprzedaży złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych. Według ostatniego raportu jej przychody wyniosły ponad 1,1 mld zł i były aż dwa razy większe niż w 2020 roku. W odniesieniu do Mennicy Skarbowej, zysk netto za cały rok był wyższy o 26,7 proc., a w IV kwartale o 153 proc. 

Poniżej zestawienie przychodów w kolejnych latach przy zastrzeżeniu, że segment menniczy Mennicy Polskiej to także sprzedaż produkowanych monet obiegowych dla banków centralnych.   .

Bankier.pl

Rynek złota inwestycyjnego był „kurą znosząca złote jaja”. Jak podaje Mennica Polska w swoim raporcie, 2021 był rekordowym rokiem zarówno pod względem ilości przeprowadzonych transakcji, jak i wysokości osiągniętych przychodów. Warto dodać, że kilkudziesięcioprocentowe wzrosty miały miejsce w stosunku do również bardzo mocnego 2020 r., który z początkiem pandemii COVID-19 mocno wpłynął na popularność inwestowania w bezpieczne aktywa.

Największy wzrost zainteresowania złotem spółki odnotowały w czwartym kwartale, kiedy inflacja stała się tematem numer jeden na rynkach finansowych. Tylko w ostatnich trzech miesiącach 2021 r. Mennica Polska sprzedała ponad 1,8 tony kruszcu, czyli o 150 proc. więcej niż w analogicznym kwartale roku poprzedniego. Z kolei o 150 proc. zwiększyły się przychody w IV kwartale Mennicy Skarbowej i wyniosły 457,2 mln zł. 

W całym 2021 r. Mennica Polska sprzedała klientom 3,1 tony złota, czyli o 72 proc. więcej rok do roku. W Mennicy Skarbowej tonaż był jeszcze większy i wyniósł 4,5 tony, czyli 114 proc. więcej niż w roku poprzednim. Dynamika wzrostów cały czas przyspiesza, ponieważ w 2020 r. spółka sprzedała 2,13 t złota, czyli o 85 proc. więcej niż 2019 r. (1,51 t).

Jak zaspokoić apetyt na złoto?

Rozpędzająca się inflacja i nienadążające, ciągle niskie stopy procentowe były głównym czynnikiem popytowym na rynku metali szlachetnych. To trend obserwowany na całym świecie.

Według danych World Gold Council w czwartym kwartale 2021 roku globalny popyt na fizyczne złoto inwestycyjne wyniósł 318 ton, co w porównaniu do czwartego kwartału 2020 roku stanowiło wzrost o 18 proc. Był to zatem najmocniejszy czwarty kwartał od 2016 roku – informuje raport Mennicy Skarbowej. W całym 2021 r. globalny popyt wyniósł 1180 ton i był najwyższy od 8 lat.

Inwestor indywidualny ma kilka możliwości inwestycji w złoto fizyczne. Cały poradnik przygotował swego czasu Krzysztof Kolany. Jedną z nich jest zakup sztabek. Te kojarzone z telewizji i przechowywane w skarbcach banków mają wagę 400 uncji trojańskich, czyli 12,44 kg. Taki zakup wymaga ogromnych nakładów kapitału (przy obecnych cenach ok. 3,25 mln zł), dlatego wprowadzono sztabki o wadze od 1 gr do 1 kg. Kilogramowa sztabka to wydatek ok. 262 tys. zł. Według informacji Mennicy Polskiej największa popularnością w ich sprzedaży cieszyła się 100-gramowa sztabka.

Oprócz wagi czynnikiem, który wpływa na ich płynność, jest ich producent. W przypadku złota do najbardziej znanych należą m.in. Pamp Suisse, Perth Mint czy Royal Candian Mint. Zawsze warto sprawdzić, czy producent znajduje się na liście Good Delivery prowadzonej przez Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (LBMA). Nie jest ona jedyną organizacją, która wyznacza standardy oceniania producentów złota, jednak cieszy się największym uznaniem.

Zainteresowani złotem z chęcią kupują również monety bulionowe ze względu na sięgającą blisko 100 proc. zawartość metalu szlachetnego. Od 1995 r. NBP emituje serię złotego Orła Bielika, ale inwestorzy mogą zakupić zagraniczne monety, w tym te najbardziej znane jak Krugerrandy z RPA, kanadyjskie Liście Klonowe czy austriackich Filharmoników Wiedeńskich. Monety bulionowe najczęściej nie mają żadnego nominału, ponieważ ich cena zależy od ceny kruszcu. Zazwyczaj są droższe od sztabek z uwagi na koszt związany z produkcją, są za to bardziej płynne w obrocie.

Według danych Mennicy Skarbowej w zeszłym roku najpopularniejszy był Kanadyjski Liść Klonowy, Kangur Australijski i Krugerrand, które odnotowały wzrost sprzedaży względem roku 2020 na poziomie odpowiednio 89 proc, 95 proc. i 117 proc..Jednak największym wzrostem zainteresowania cieszyła się moneta Wiedeńscy Filharmonicy, której sprzedaż wzrosła o 223 proc. – podała spółka na swoje stronie.

Patrząc na notowania kursów giełdowych mennic, można dojść do wniosku, że większa jest ich korelacja z ceną złota niż z wynikami finansowymi, które w roku 2021 r. mocno wzrosły, a jeśli patrzeć tylko na IV kwartał to wzrosły skokowo. Kiedy złoto na koniec grudnia było tylko kilka procent droższe niż rok wcześniej. Wynika z tego, że inwestorzy bardziej utożsamiają kondycję giełdowych dystrybutorów złota z jego ceną niż popytem na nie.

Chartmaker

Może się to zmienić, ponieważ coraz wyraźniej widać, że to popyt ma tu kluczowe znaczenia, a ten w najbliższym czasie może jeszcze wzrosnąć. W ubiegłym roku do zakupów złota skłaniała Polaków wysoka inflacja i niskie oprocentowanie lokat, w 2022 r. doszedł jeszcze jeden znaczący czynnik, jakim jest niepewność związana z wojną w Ukrainie. Ceny złota poszybowały w górę, a ta wyrażona w polskiej walucie pokonała rekord wszechczasów, pokonując poziom 9000 zł za uncję.

Nie wolno zapomnieć też o takich czynnikach jak niezależność od systemu bankowego czy względy podatkowe. Zakup złota inwestycyjnego jest zwolniony z podatku VAT (inaczej niż srebro), poza tym nie zapłacimy „podatku Belki” od ewentualnych dochodów na operacjach kupna/sprzedaży, jeśli minie między nimi co najmniej 6 miesięcy (podobnie jest ze srebrem). Jest też opcja inwestowania na rynku o większej płynnosci, ale operującego tzw. złotem paierowym, czyli we wszelakie instrumenty finansowe dające inwestorowi ekspozycję na cenę złota.

W patrzeniu na złoto jako inwestycyjne aktywo na pewno trzeba śledzić politykę banków centralnych, zwłaszcza tego największego. O „byczym sygnale” na rynku kruszcu pisał jeszcze w lutym Krzysztof Kolany, przypominając o tendencji wzrostowej surowca podczas cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. Te dopiero się rozpoczęły pierwszą od grudnia 2018 r. podwyżką w marcu.

Na koniec budowanie złotego majątku. Według wyliczeń ekspertów z HRE Investments, oszczędzając tylko w złocie, w latach 2007-21 trzeba by co miesiąc wydawać ok. 3,1 tys. zł miesięcznie, aby w grudniu ubiegłego roku zostać milionerem. Eksperci założyli marżę mennicy i dystrybutora sprzedającego na 5 proc. i obliczyli, że w tym czasie oszczędzający miałby ponad 4 kg złota. Obecnie wartego jeszcze więcej.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (69)

dodaj komentarz
barmaly
Sporo z tego o co pytasz ma np. mennica24.pl. Przeanalizuj sobie, by odpowiada Ci asortment i ceny, w razie pytań przecież zawsze możesz do nich zadzwonić.
grzegorzkubik
Google i wpisujemy.
VanEck spodziewa się ekstremalnego scenariusza, w którym złoto kosztuje 31 000 USD, a bitcoin 1,3 mln USD
W obecnym zwariowanym świecie może tak być.
langdon25
… ta , a Kaczyński to kobieta .

Lecz się pisiorze .
zarzupurka odpowiada langdon25
Κасzуnѕkі kоbіеtа nіе јеѕt аlе lubі mеzсzуzn:

"W rеаkсјі nа fіlm Ріńѕkіеgо, Jаrоѕłаw Κасzуńѕkі роzwаł рublісуѕtę dо ѕądu zа znіеѕłаwіеnіе. Żądа рrzерrоѕіn і wрłаtу 10 tуѕ. zł nа сеlе сhаrуtаtуwnе. Jаn Ріńѕkі zаłоżуł zbіórkę nа kоѕztу рrосеѕu w ѕеrwіѕіе Ζrzutkа.рl. сhсе uzbіеrаć 50 tуѕ. zł, udаłо mu ѕіę рókі со zеbrаć
Κасzуnѕkі kоbіеtа nіе јеѕt аlе lubі mеzсzуzn:

"W rеаkсјі nа fіlm Ріńѕkіеgо, Jаrоѕłаw Κасzуńѕkі роzwаł рublісуѕtę dо ѕądu zа znіеѕłаwіеnіе. Żądа рrzерrоѕіn і wрłаtу 10 tуѕ. zł nа сеlе сhаrуtаtуwnе. Jаn Ріńѕkі zаłоżуł zbіórkę nа kоѕztу рrосеѕu w ѕеrwіѕіе Ζrzutkа.рl. сhсе uzbіеrаć 50 tуѕ. zł, udаłо mu ѕіę рókі со zеbrаć nіеmаl 13,5 tуѕ. zł.

– Jаrоѕłаw Κасzуńѕkі роzwаł mnіе zа uјаwnіеnіе, żе јеѕt gејеm. Νіе kwеѕtіоnuје tеgо со роwіеdzіаłеm. Роzуwа mnіе zа nаruѕzеnіе рrуwаtnоśсі. Рrосеѕ роtrwа wіеlе lаt і сhсіаłbуm, аbу ѕtаł ѕіę wуdаrzеnіеm рublісznуm – nаріѕаł dzіеnnіkаrz w оріѕіе zbіórkі."
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
piotr_malkontent
Najlepszą inwestycją są nieruchomości co widać na Ukrainie.
1a2b
albo złoto w dużych kawałkach na czarną godzinę - jedna sztabka za jeden bochenek, 1 krugerand za buraka
bankster-kreator odpowiada 1a2b
Dawaj sztabkę Ci pokroje nożem na 10000 kawałków. 3% prowizji biorę od krojenia.
1a2b odpowiada bankster-kreator
certyfikat w cenie?
bankster-kreator odpowiada 1a2b
Nie przyjmuję z certyfikatem bo nie lubię lateksu ani folii. Tylko bez gumy. Więc rozpakuj wczesniej. Złoto o różnym kształcie i domieszkasz biorę. Przyjmuję wszystko i kroję jak leci. Jak będziesz chciał kupić u mnie buraki to Ci najpierw pokroje to co do mnie przyniesiesz a jak będziesz następnym razem po kartofle to Ci wydam tym Nie przyjmuję z certyfikatem bo nie lubię lateksu ani folii. Tylko bez gumy. Więc rozpakuj wczesniej. Złoto o różnym kształcie i domieszkasz biorę. Przyjmuję wszystko i kroję jak leci. Jak będziesz chciał kupić u mnie buraki to Ci najpierw pokroje to co do mnie przyniesiesz a jak będziesz następnym razem po kartofle to Ci wydam tym samym resztę. Złoto to złoto.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki