Polacy coraz rzadziej pożyczają od znajomych

Polacy częściej kupują sobie coś atrakcyjnego i nieplanowanego, mniej gra w gry liczbowe Totalizatora Sportowego i zaciąga kredyty. Coraz mniej Polaków decyduje się również pożyczać pieniądze od znajomych.

(fot. Michal Gmitruk / FORUM)

CBOS przeanalizował doświadczenia związane z finansami Polaków w 2018 roku. Sprawdzono, jak często Polacy postanawiali kupić coś atrakcyjnego, nieplanowanego, zagrać w gry liczbowe Totalizatora Sportowego, zaciągnąć kredyt lub pożyczkę w instytucji finansowej oraz pożyczyć pieniądze od znajomych. 

(CBOS)

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez CBOS, trzy piąte ankietowanych kupiło sobie coś atrakcyjnego i nieplanowanego - w stosunku do 2017 roku odnotowano wzrost o 4 p.p. Spada liczba zainteresowanych grami liczbowymi. W 2018 odnotowano najniższy wynik tego wskazania od 2006 roku.  

Coraz mniej Polaków według danych CBOS zaciąga kredyt lub pożyczkę od instytucji finansowych. Według wskazań ankietowanych wynik ten jest niższy o 2 p.p. w stosunku do 2017 roku i 14 p.p. niższy w stosunku do 2007 roku. 

Dane CBOS nie pokrywają się jednak z wynikami publikowanymi przez Biuro Informacji Kredytowej. "W styczniu 2019 r. do klientów banków i SKOK-ów trafiło łącznie 6,7 mld zł kredytów konsumpcyjnych, o 4,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Biuro Informacji Kredytowej wskazuje, że hitem okazały się karty kredytowe, w których przyznane limity osiągnęły dwucyfrową dynamikę" - pisał Michał Kisiel w artykule: Wszystkie kredyty sprzedają się lepiej niż przed rokiem

Polacy coraz rzadziej pożyczają pieniądze od znajomych. Obecnie jest to najniższy wynik od początku przeprowadzania badań w 1987 roku. Spadek do poziomu 13 p.p. nastąpił w 2017 roku i utrzymał się w 2018 roku. Według informacji podanej przez CBOS w ubiegłym roku tak samo często było to udziałem kobiet, jak i mężczyzn. Ponad przeciętną wybijają się pod tym względem najmłodsi ankietowani – 34 proc. osób w wieku 18–24 lat deklaruje taką aktywność, a także badani z najniższym wykształceniem (26 proc.), bezrobotni (24 proc.) oraz uczniowie i studenci (37 proc.).

WSZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 bha

W teorii propagandowej....

! Odpowiedz
12 10 rimet1

Zapomnieliście dodać, że to coś fajnego kupują za pieniądze zaoszczędzone jeszcze w czasach rządów PO-PSL.

! Odpowiedz
13 20 inwestujacy01

Co znaczy „coś atrakcyjnego”? Nowe buty za 300 zł czy mercedes za 300 tyś? Warto to dopowiedzieć bo takimi ogólnikami to każdy może rzucać. Poza tym dane CBOS są dla mnie osobiście niewiarygodne. To Ci co uważają ze w PL bezrobocia prawie nie ma bo stwierdzają je na poziomie coś koło 4%.

! Odpowiedz
2 2 trollmaster

ja planuję Omegę za 23000 zł. Wystarczająco atrakcyjne?

! Odpowiedz
3 14 sadinternetowypl

Znajomi może i by chętnie pożyczyli, ale wiedzą, że oddaniem będzie problem. Dłużnik ogłosi upadłość lub powie że zarabia najniższa krajową i nie odzyskasz kasy. Jeżeli już ktoś pożyczył znajomemu, a ten zapomniał oddać, to powinien szybko wysłać wezwanie do zwrotu pożyczki, złożyć pozew o zapłatę ( zwrot pożyczki) i do komornika.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 dkjachu

jeszcze lepszy nie oddawaj

! Odpowiedz
0 28 roza_von_schweinkopf

Dobry zwyczaj - Nie pożyczaj !!

! Odpowiedz
0 0 witkowski78

eh gdyby było powiedziano mi o tym dobrym zwyczaju wcześniej, nie miałbym teraz długów. mogę również dać dobrą radę - jak bierzesz pożyczki to spłacaj na czas! jedynie szczęście w tym nieszczęściu mam to że windykuje mnie kruk, ułatwili mi tę sytuację

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne