Polacy coraz mniej ostrożni przy zakupie nieruchomości

Inwestorzy nabywający aktywa o znacznej wartości zbyt często zakładają dobre intencje sprzedającego.

(fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl)

"Obserwujemy wzrostowy trend niedopatrzeń po stronie kupujących" - wskazuje partner zarządzający kancelarii Dowlegal Rafał Olejnik. Jego zdaniem, niedopatrzenia "idą w parze z rosnącą liczbą przekłamań informacji, które mają sprzedającemu pomóc sfinalizować transakcję". "Ostatnie przypadki inwestycji związanych z nieruchomościami objętymi reprywatyzacją, nagłośnione w mediach, niewiele w tym obszarze zmieniły" - podał Olejnik.

Jak podano w raporcie, "największe ryzyko występuje na etapie projektu, kiedy nieruchomość kupowana jest w trakcie pozyskiwania przez sprzedającego pozwoleń związanych z techniczną częścią inwestycji". Praktyka kancelarii pokazuje, że często są to problemy natury własnościowej.

Eksperci z kancelarii Dowlegal wskazali, że przed zakupem należy przeprowadzić m.in. badanie stanu prawnego nieruchomości. Należy m.in. sprawdzić księgi wieczyste, "co umożliwi m.in. zbadanie istnienia ewentualnych służebności oraz innych obciążeń, jak również analizę historyczną struktury właścicielskiej".

Należy też zwrócić uwagę na "opłaty związane z nieruchomością, ewentualne zadłużenia oraz zweryfikowanie, czy nieruchomość jest wpisana do określonych rejestrów, w tym do rejestru zabytków". "Decydując się na zakup, inwestorzy powinni również sprawdzić przeznaczenie określonej nieruchomości w planach zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań oraz istniejące umowy najmu lub dzierżawy w zakresie ich możliwości ewentualnego wypowiedzenia" - poinformowano.

"Istotnym elementem przygotowania do zakupu powinna też być analiza wartości nabywanej nieruchomości w przyszłości, w kontekście wpływu najbliższego otoczenia" - podano.

Jak zaznaczył Olejnik, w przypadku zakupu nieruchomości objętych reprywatyzacją, "należy w pierwszej kolejności rozważyć wystąpienie m.in. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z zapytaniem, czy wobec przedmiotowej nieruchomości toczy się albo toczyło w przeszłości jakiekolwiek postępowanie o zwrot byłym właścicielom lub ich następcom prawnym".

Mieszkania z przeszłością. Jak kupować na rynku wtórnym, żeby nie naciąć się na długi

Zakup mieszkania z rynku wtórnego jest niczym kupowanie kota w worku. Podpowiadamy, gdzie sprawdzić mieszkanie "z drugiej ręki", żeby nie stać się posiadaczem zadłużonego lokalu.

autor: Mariusz Polit

mp/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 websterdxb

wiekszosc tranzakcji obsluguja agenci nieruchomosci i na nich spoczywa obowiazek sprawdzenia stanu prawnego nieruchomosci wiec skad tyle "niedopatrzen po stronie kupujacego' ? Placac 3% za pokazanie nieruchomosc spodziewalbym sie uslugi wykluczajacej wszelkiego rodzaju komplikacje odnosnie stanu prawnego, zadluzenia, sluzebnosci oraz wad nieruchomosci. W przeciwnym razie za co pobierana jest oplata 7tys przy srednim mieszkanku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 iwonka50

Naciąć to się dopiero można na rynku pierwotnym jak deweloper zbuduje coś innego niż w prospekcie. A nadzór wiele uciążliwych dla nabywcy rzeczy klepnie, bo to będą wg nich zmiany nieistotne. Na wtórnym to przynajmniej koń jaki jest każdy widzi. Wiem co mówię, bo kupowałam w życiu kilka mieszkań i nikt tak nie oszukuje jak deweloperzy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 8 wladimir_wladimirowicz

Nie ma co być zbyt ostrożnym, trzeba ryzykować. Kto nie ryzykuje ten nie pija szampana.

! Odpowiedz
3 24 janusz_tracz

Piekna banieczka rośnie

https://trends.google.com/trends/explore?date=all&q=mieszkanie%20na%20wynajem

! Odpowiedz
2 26 od_redakcji

Ciekawe kiedy ruszy u nas następna „cywilizacyjna” fala głupoty „Tysiące w Szwecji wszczepiają sobie identyfikacyjne implanty mikrochipów pod skórę” Tak – głupota jest nienaprawialna!

Co jest kurcze nie tak z tą Szwecją? Przysięgam, czasami zastanawiam się, czy zastąpienie ich przez automaty nie będzie lepszym i mądrzejszym krokiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 od_redakcji

Ich psy prawdopodobnie są przeciwko aby im wszczepiać implanty – Szwedzi natomiast nie bardzo.
My natomiast na razie na fioletowo głupiejemy – ludziom się w du/pach przewraca.
https://epoznan.pl/news-news-85775-Poznan_opanowany_przez_fantastyczne_postacie._Trwa_zlot_fanow_fantastyki_Pyrkon

! Odpowiedz
3 52 slc350

Ja już słyszę coraz częściej od przysłowiowego "taksówkarza" że baba z kiosku, bierze kredyt na mieszkanie na wynajem, . Do tego co raz więcej robi się pseudo deweloperów co nawet nie rozumieją o co w tym chodzi ale "z tego jest kasa" ......... zresztą wszyscy już mówią, że wchodzą w mieszkania. ....

Więc wnioskuję, że boomu budowlanego nadchodzi kres...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 17 jasiek2017

taaaa wszyscy wchodza w mieszkania chyba za wszy na pepku hahahah baba w kiosku, taksowkarz i kto jeszcze ? moze menele pijacy wóde od rana?

! Odpowiedz
5 38 slc350 odpowiada jasiek2017

umiesz czytać ze zrozumieniem? Nie znasz przysłowia, że jak taksówkarz mówi Ci jakie akcje kupować to trzeba z giełdy wiać????

Chodzi o to , że biorą się za to ludzie którzy nie mają kompletnego pojęcia o branży ale słyszeli, że jest na tym kasa,,,,,

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne