REKLAMA

Polacy chronią oszczędności w dziełach sztuki? Wzrosła kwota sprzedaży na tym rynku

2023-05-21 10:00
publikacja
2023-05-21 10:00

Łączna kwota sprzedaży dzieł sztuki i antyków wyniosła w zeszłym roku 650,7 mln zł i w porównaniu z 2021 r. wzrosła o 10,1 proc. - wynika z opublikowanego badania GUS "Rynek dzieł sztuki i antyków w 2022 r.".

Polacy chronią oszczędności w dziełach sztuki? Wzrosła kwota sprzedaży na tym rynku
Polacy chronią oszczędności w dziełach sztuki? Wzrosła kwota sprzedaży na tym rynku
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W 2022 r. wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków wyniosła 650,7 mln zł. Największą kwotę sprzedaży dzieł sztuki i antyków podmioty uzyskały poprzez aukcje – 434,1 mln zł.

Z informacji otrzymanych od 204 podmiotów działających na rynku dzieł sztuki i antyków wynika, że 60,8 proc. z nich zajmowało się wyłącznie sprzedażą dzieł sztuki i antyków, natomiast pozostałe dodatkowo prowadziły działalność wystawienniczą. Najwięcej podmiotów na rynku dzieł sztuki i antyków prowadziło działalność w województwie mazowieckim – 52 (25,5 proc. ogółu podmiotów), w tym 44 podmioty zajmowały się sprzedażą dzieł sztuki i antyków w Warszawie. W województwie małopolskim funkcjonowało 38 podmiotów (18,6 proc.), z których 34 prowadziły działalność w Krakowie. Podobnie jak w poprzednim roku, większość podmiotów (69,1 proc.) zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki i antyków miała swoje siedziby w stolicach województw.

Łączna kwota sprzedaży dzieł sztuki i antyków wyniosła 650,7 mln zł i w porównaniu z 2021 r. wzrosła o 10,1 proc.

Podobnie jak w poprzednim roku najwięcej dzieł sztuki i antyków sprzedano w województwie mazowieckim – za kwotę 508,0 mln zł, co stanowiło 78,1 proc. ogólnej kwoty sprzedaży dzieł sztuki i antyków w Polsce. W porównaniu z 2021 r. odnotowano wzrost sprzedaży dzieł sztuki z dziedziny malarstwa o 20,2 proc., przy czym sprzedaż dzieł malarstwa dawnego zwiększyła się o 42,8 proc., a malarstwa współczesnego zmniejszyła się o 3,6 proc.

Największą kwotę ze sprzedaży dzieł sztuki i antyków podmioty uzyskały poprzez aukcje – 434,1 mln zł (66,7 proc.), w tym internetowe – 16,3 mln (3,7 proc.). Kolejnym, znaczącym pod względem łącznej wartości sprzedaży, kanałem dystrybucji była sprzedaż w placówkach handlowych. Jej wartość wyniosła 175,7 mln zł, co stanowiło 27,0 proc. ogólnej kwoty sprzedaży. Sprzedaż dzieł sztuki i antyków w placówkach handlowych wzrosła o 24,4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Za pośrednictwem internetu (np. sklepy internetowe, platformy sprzedażowe) sprzedano dzieła sztuki i antyki za kwotę 33,3 mln zł (5,1 proc. ogólnej wartości sprzedaży). (PAP)

aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Polacy pięknie brzmi tylko prawda jest taka że choni oszczędności garstka % z nim posiadajaca najwięcej rynkowej mamony.Niestety
bha
Polacy pięknie brzmi tylko prawda jest taka że chroni oszczędności garstka % z nich posiadająca najwięcej dochodów z wpracowanej przez wszystkich rynkowej mamony od dekad !!!.Niestety
devu
Dziela sztuki? I tak Niemcy ukradną jak wszystko inne.
luckyrich
Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, Ludzie chcą ratować oszczędności przed inflacją i zrujnowaną złotówką. Budują lub kupują pod wynajem. Da się zarobić na wynajmie, ale problemem jest to, że u nas chroni się najemców, którzy nie płacą - złodziei i oszustów, a właściciel mieszkania jest uznawany za bogacza-wyzyskiwacza. Jak ktoś nie płaci i naraża kogoś na straty, powinien być wywalony. Nikt nie patrzy na to, że wynajmujący (właściciel) może jest bezrobotny, chory itd., a ma np. mieszkanie po babci, które daje mu jedyny dochód. Może ma niepracującą żonę albo chore dziecko. I musi utrzymywać najemcę-naciągacza. W artykule na lotdocelu__pl jest artykuł pt. Jak dobrze wynająć mieszkanie by uniknąć problemów z najemcami? Dają wskazówki jak się chronić przed nieuczciwymi ludźmi. Jest tam też cały pakiet dokumentów najmu
andregru
Chroni jak w Hiszpanii - „Dodatkowo policja ostrzegła, że do czasu zakończenia sądowej procedury eksmisyjnej właściciele będą musieli opłacać rachunki dzikich lokatorów za gaz i elektryczność, nawet jeżeli proces miałby trwać latami”
zoomek
Srogo się większość przejedzie na tym. Nie twierdzę że nie będzie wyjątków ale jak to się mówi - wyjątki potwierdzają regułę.
daniel_1
Większość to się może rowerem przejechać lub jak kto woli samochodem.
Rynek sztuki nie jest dla pospólstwa i tutaj możesz mieć rację, jak pospólstwo z roweru albo samochodu wysiądzie i kupi "dzieło".
Pospólstwo odróżnia tylko programy w TV lub seriale.
To z pewnością nie jest dla każdego- taka "przejażdżka"!!!
innowierca
i popularnosc inwestycji w fizyczne przedmioty, nie tylko dziela sztuki, bedzie tylko rosnac. A zarabiac (przeniesc wartosc) mozna rowniez na zabawkach, tanszych przedmiotach. Osoby rozumiejace obecny system finansowy wiedza o co chodzi.
Czym bardziej pokolenie Z bedzie sie "dorabiac posiadajac" coraz wiecej abonamentow,
i popularnosc inwestycji w fizyczne przedmioty, nie tylko dziela sztuki, bedzie tylko rosnac. A zarabiac (przeniesc wartosc) mozna rowniez na zabawkach, tanszych przedmiotach. Osoby rozumiejace obecny system finansowy wiedza o co chodzi.
Czym bardziej pokolenie Z bedzie sie "dorabiac posiadajac" coraz wiecej abonamentow, wypozyczonych rzeczy, tym bardziej w czasie wartosc posiadanych na wlasnosc odpowiednich przedmiotow bedzie rosnac.Beda drozsze i trudniejsze do zdobycia.

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki