Polacy chętnie kupują dobra luksusowe

Polacy coraz chętniej nabywają dobra luksusowe. Rynek jest już wart blisko 11 mld zł, a 40 proc. stanowi segment luksusowych samochodów, o średniej wartości 180-200 tys. zł. Polacy często kupują również kosmetyki i odzież z górnej półki. Dynamicznie rośnie również rynek prestiżowych nieruchomości. Wciąż jednak na dobra luksusowe wydajemy znacznie mniej niż mieszkańcy Europy Zachodniej.

Majątek Polaków rośnie w tempie średnio 4,1 proc. rocznie to znacznie szybciej niż średnia w UE. 

- Wciąż jednak mówimy o luksusie po polsku. Poziom wydatków na tego typu dobra wciąż jest zdecydowanie niższy, bo i majątek Polaków jest mniejszy. Z naszych analiz wynika, że aby osiągnąć poziom majątku średni dla Unii Europejskiej, Polacy będą musieli pracować i odkładać swój majątek jeszcze przez 50 lat - mówi Tomasz Wiśniewski, partner w firmie doradczej KPMG.

Z raportu KPMG wynika jednocześnie, że Polacy coraz chętniej sięgają po dobra luksusowe. Ekspert podkreśla, że bogaci ludzie powoli przestają się wstydzić kupować drogie przedmioty z górnej półki.

  - Kiedyś dominowało przekonanie, że jak ktoś jest bogaty, to niekoniecznie w przejrzysty sposób zgromadził swój majątek. I to nie było dobrze postrzegane. Dziś, 20 lat po transformacji polski rynek jest rynkiem przejrzystym, majątek wielu Polaków jest weryfikowany - tłumaczy zmiany w postrzeganiu zakupów dóbr luksusowych Tomasz Wiśniewski.

Rynek dóbr luksusowych według KPMG jest dziś wart 10,8 mld zł. Z tego 4,5 mld zł stanowi segment samochodów ekskluzywnych.

  - Polacy w pierwszej kolejności kupują samochody, którymi, po pierwsze, będzie się dobrze jeździło, a po drugie, pokazałyby światu zewnętrznemu, że stać ich na taki atrybut luksusu jak samochód. Samochód luksusowy to jest poziom 180-200 tys. złotych, co z pewnością świadczy o tym, że kogoś stać na luksus - podkreśla partner w KPMG.

Dużą popularnością cieszą się również luksusowe kosmetyki, odzież i dodatki oraz usługi hotelowe i SPA. Coraz chętniej Polacy inwestują w prestiżowe nieruchomości. Ten rynek już notuje znaczące wzrosty, a z szacunków KPMG wynika, że tak będzie do 2016 roku (wzrost o 29 proc.).

  - We Francji, gdzie spośród krajów europejskich jest najwięcej osób z majątkami powyżej miliona dolarów, część tego bogactwa opiera się właśnie na posiadaniu nieruchomości. Prawdopodobnie w Polsce też to kiedyś zrozumiemy i zaczniemy inwestować w nieruchomości luksusowe - podkreśla Tomasz Wiśniewski.

Jak wynika z raportu KPMG Rynek dóbr luksusowych w Polsce, w kraju obecnie ok. 2 mln osób aspiruje do bogactwa, a ok. 780 tys. to osoby zamożne (o dochodach rocznych przekraczających 85 tys. zł). W 2016 roku ta liczba ma wzrosnąć do 1 mln.

/ newseria.pl

Polacy chętnie kupują dobra luksusowe


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~adam

o taka prawda, co się dziwić. Coraz więcej z nas naprawdę dobrze zarabia,m oczywiście są ludzie, którzy dalej żyją na kiepskim poziomie i pewnie tak zostanie, ale wielu z nas może sobie na przykład pozwolić na naprawdę świetne garnitury. Ostatnio zdarzyło mi się czytać super artykuł o właśnie dobrych gajerkach dla panów. Ja np. też lubię właśnie w takich chodzić;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~tolo

oo to i coś dla mnie. Możesz podać jakiś namiar na artykuł? Chętnie też poczytam, może czymś się zainspiruje

! Odpowiedz
0 0 ~adam odpowiada ~tolo

jasne, czytaj i chłoń wiedzę heh kingmidas.pl/dobrze-skrojony-garnitur-wizytowka-kazdego-szanujacego-sie-mezczyzny/ swoją drogą niektóre te garnitury to marzenie eleganckiego faceta. I wcale nie jest przesadą mówienie, że my też bywamy próżni:Dn

! Odpowiedz
0 0 andzic

Hahaha - osoby zamożne to te o dochodach rocznych przekraczających 85 tys. zł - chyba ktoś na głowę upadł - chyba że liczą na głowę i np rodzina 2+2 ma dochód 340 tys.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne