REKLAMA

Polacy chcą zgody z Brukselą [Sondaż]

2021-08-04 07:08
publikacja
2021-08-04 07:08
Polacy chcą zgody z Brukselą [Sondaż]
Polacy chcą zgody z Brukselą [Sondaż]
fot. siekierski.photo / / Shutterstock

Większość Polaków uważa, że reformując sądownictwo, rząd powinien brać pod uwagę wymagania instytucji Unii Europejskiej, takich jak KE czy TSUE – wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM.

Na pytanie, czy reformując polskie sądownictwo, rząd powinien uwzględnić uwagi ze strony instytucji unijnych, takich jak KE czy TSUE, twierdząco odpowiedziało 53,6 proc. respondentów, a przeciwnego zdania było 37,2 proc. badanych.

Jak wskazuje "DGP", z badania wynika, że choć przeciwnicy słuchania Brukseli wśród wyborców PiS przeważają, to nie jest to przewaga zdecydowana – jest ich 45 proc. Tymczasem – czytamy – całkiem spora część tych, którzy zagłosowali na PiS dwa lata temu (34 proc.), uważa, że zdanie TSUE czy KE powinno być brane pod uwagę, a 21 proc. nie wie, co o tym sądzić.

Dziennik podaje, że ponad 90 proc. wyborców KO i lewicy ma proeuropejski kurs. "Również wśród wyborców PSL stanowią oni przeważającą część. Za to wszyscy wyborcy Konfederacji są krytyczni wobec słuchania Brukseli w kwestii sądownictwa" – czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gazeta zwraca uwagę, że jeśli chodzi o inne wyniki szczegółowych badań, "symptomatyczne jest, że na wsi, która jest ogromnym beneficjentem udziału w UE, przeważa rezerwa wobec słuchania Brukseli w kwestii sądownictwa". Z kolei – jak pisze "DGP" – w podziale według wieku najwięcej przeciwników jest wśród czterdziestolatków.

Sondaż United Surveys przeprowadzono 30 lipca na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).(PAP)

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
wrecker
Stara zasada komunistyczna nakazuje zawsze mieć jakiegoś wroga żeby swoją nieudolność zrzucać na zewnętrzne siły, z którymi rząd twardo walczy w imię ojczyzny
ptokbentoniczny
To wypinać dupska i szykować portfele.
antek10
To kto głosował na PIS? Nie-polacy?
1a2b
szkoda że im jeszcze nie wyszło że "chcą zgody za wszelką cenę"
samsza
Co do wyroku tsue, uważam, że nie miał podstaw prawnych do rozstrzygania konkretnej sprawy, bo sądownictwo jest poza traktatami.
Zgodziłbym się, gdyby to orzeczenie było wyznaczeniem ram standardu, do którego każdy musiałby się odnieść i na zgłaszane wątpliwości sytuacji faktycznej odpowiedzieć. Byłaby to podstawa
Co do wyroku tsue, uważam, że nie miał podstaw prawnych do rozstrzygania konkretnej sprawy, bo sądownictwo jest poza traktatami.
Zgodziłbym się, gdyby to orzeczenie było wyznaczeniem ram standardu, do którego każdy musiałby się odnieść i na zgłaszane wątpliwości sytuacji faktycznej odpowiedzieć. Byłaby to podstawa do wzajemnego uznawania wyroków.
Spacyfikowanie jakiegoś kraju wygląda na politykę, nie jest państwotwórcze.
samsza
Poza tym w kraju widać, że zamierzenia powołania ID nie sprawdziły się. Sekowani sędziowie nadal sędziami są, odsunięci jedynie od orzekania. Przykład RPO pokazuje, że potrzeba tylko czasu aby były właściwe decyzje, rzeczywistości się nie przeskoczy. Nie ma potrzeby wojny, bo w takim otoczeniu geo, jedynym realnym Poza tym w kraju widać, że zamierzenia powołania ID nie sprawdziły się. Sekowani sędziowie nadal sędziami są, odsunięci jedynie od orzekania. Przykład RPO pokazuje, że potrzeba tylko czasu aby były właściwe decyzje, rzeczywistości się nie przeskoczy. Nie ma potrzeby wojny, bo w takim otoczeniu geo, jedynym realnym byłby wariant syryjski.
richie12
Ile można powtarzać ten bałamutny argument?
Wyobraź sobie, że uchwalamy prawo wprowadzające automaty samostrzelające na przejściach dla pieszych spięte z sygnalizacją świetlną. W takim przypadku TSUE nie miałby podstaw prawnych do rozstrzygania o legalności takiej ustawy - ponieważ organizacja ruchu drogowego jest
Ile można powtarzać ten bałamutny argument?
Wyobraź sobie, że uchwalamy prawo wprowadzające automaty samostrzelające na przejściach dla pieszych spięte z sygnalizacją świetlną. W takim przypadku TSUE nie miałby podstaw prawnych do rozstrzygania o legalności takiej ustawy - ponieważ organizacja ruchu drogowego jest poza traktatami. Dobrze rozumiem?

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki