REKLAMA

BADANIEPolacy boją się utraty pracy, a połowa nie liczy już na podwyżkę

2022-10-18 11:40
publikacja
2022-10-18 11:40

W związku z obecną sytuacją ekonomiczną w Polsce 17 proc. badanych obawia się utraty pracy, a ponad połowa (52 proc.) martwi się, że nie może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia - wynika z badania firmy Randstad. Inflacja nie miała wpływu na decyzje zawodowe w ciągu ostatniego półrocza prawie połowy badanych (48 proc.).

Polacy boją się utraty pracy, a połowa nie liczy już na podwyżkę
Polacy boją się utraty pracy, a połowa nie liczy już na podwyżkę
fot. aslysun / / Shutterstock

"W związku z sytuacją ekonomiczną w kraju połowa pracowników obawia się, że nie może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia (52 proc.), a 41 proc. że nie będzie miało szans na awans. Niemal co trzeci (30 proc.) obawia się nadmiaru pracy w związku z redukcjami zatrudnienia. Zwolnienia z pracy boi się 17 proc., a upadku firmy, w której pracują - 14 proc." - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że inflacja nie miała wpływ na decyzje zawodowe w ciągu ostatniego półrocza prawie połowy ankietowanych (48 proc.). Z kolei ze względu na rosnące ceny i chęć wyższych zarobków 19 proc. badanych zdecydowało się na dodatkową pracę, a 13 proc. zaczęło pracować w nadgodzinach. 10 proc. ankietowanych wystąpiło o podwyżkę wynagrodzenia u obecnego pracodawcy (niemal co trzeci jej nie dostał, a 35 proc. z nich otrzymało ją w wysokości, o jaką poprosili).

Jednocześnie 39 proc. badanych nie rozważa żadnych decyzji zawodowych w związku z inflacją i sytuacją ekonomiczną. Pozostali wśród możliwych decyzji wskazywali przede wszystkim na znalezienie dodatkowej pracy (19 proc.), podwyższenie kwalifikacji (14 proc.), zamiar pracowania więcej/w nadgodzinach (13 proc.), zmianę pracodawcy na takiego, który zaproponuje wyższe wynagrodzenie (10 proc.) lub wystąpienie o podwyżkę wynagrodzenia u obecnego pracodawcy (9 proc.).

Najczęstszym powodem, dla którego pracownicy nie planują dodatkowych działań w związku z sytuacją ekonomiczną w kraju, jest przekonanie, że mają dobrą pracę i nie czują potrzeby zmian (26 proc.), 22 proc. badanych nie odczuwa zagrożenia i uważa, że ma silną pozycję w miejscu pracy, a 21 proc. czeka jeszcze na rozwój sytuacji. Co piąty (20 proc.) boi się wprowadzać zmiany w swoim życiu zawodowym z uwagi na niepewność sytuacji.

Ponadto z badania firmy Randstad wynika, że 20 proc. pracowników zmieniło pracę w ostatnich sześciu miesiącach, co oznacza wzrost w stosunku do badania z poprzedniego kwartału o 3 pkt. proc. i powrót do stanu z początku bieżącego roku.

"Niezmiennie najczęściej wskazywanym powodem zmiany pracy jest wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy (48 proc.), ale także porównywalnie często chęć rozwoju zawodowego (47 proc.). Zmianę stanowiska w ostatnim półroczu deklaruje 17 proc. pracowników – wskaźnik ten utrzymuje się na zbliżonym poziomie od roku" - napisano w komentarzu do badania.

Średni czas poszukiwania pracy w II kw. 2022 r. wyniósł 2,4 miesiąca – nieznacznie krócej niż w poprzednim kwartale. Z kolei ocena szansy na znalezienie jakiejkolwiek nowej pracy w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy postrzegana jest na tym samym poziomie co w poprzednim kwartale (88 proc.).

Badanie zrealizowano w dniach 20 sierpnia – 2 września 2022 r. na grupie 1.000 respondentów (osoby pracujące minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnione, w wieku 18-64 lata). 

pat/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pikawka
niech dalej kula kite to juz niebawem beda miec miche ryzu zamiast wynagrodzenia za prace. wolnosc trzeba umiec sobie wywalczyc.
kjx
Kiedy 14tka, 15, 16tka i 18tka dla górników? Przeciez dawno nie było podwyżek. A może węgiel+?
bha
Niestety wyzysk i żerowanie na pracy innych w ogromie zawodów od lat jest coraz większe i szersze. Nic dobrego to zachłanne rynkowe krótkowidztwo wyzysku i żerowania latami najtaniej jak się tylko da i uda udając przy tym jarząbka nikomu nie przyniesie!!!. Kij bezrobocia, wyzysku bez umiaru ma zawsze dwa końce!!!!.
baibina
No Górnicy tez już chyba nie liczą na podwyzki w tym roku bo chyba już 3 dostali! XD
mantykora
no nie wiem... Barbórka już wkrótce... i na święta coś by się zjadło... ehhh

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki