REKLAMA

Polacy bardziej przychylni Ukraińcom, ale tracą zaufanie do Arabów

2016-10-19 15:27
publikacja
2016-10-19 15:27

Za najbliższych kulturowo Polacy uważają mieszkańców Europy Zachodniej oraz Amerykanów i Kanadyjczyków. Na drugim miejscu są Ukraińcy i do nich najbardziej wzrosło zaufanie Polaków. To wyniki raportu Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji dotyczącego postaw Polaków wobec cudzoziemców.

Polacy bardziej przychylni Ukraińcom, ale tracą zaufanie do Arabów / YAY Foto

Krzysztof Chmielewski z Ipsos mówi, że spadło zaufanie i poczucie bliskości kulturowej do Arabów i cudzoziemców z Afryki. Wśród Polaków wzrosły też obawy związane z napływem cudzoziemców do Polski. Obawy te mają podłoże związane z zagrożeniem dla poczucia bezpieczeństwa, ale są to także obawy dotyczące lęku o stratę miejsca pracy, są też takie o podłożu ideologicznym związane z zagrożeniem dla naszej kultury, wiary i religii - mówi Krzysztof Chmielewski.

Anna Rostocka z Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji mówi, że najwięcej obaw dotyczących cudzoziemców mają te osoby, które wiedzę na temat obcokrajowców czerpią z mediów i z opowieści innych osób. Ekspertka wyjaśnia, że najmniej obaw mają te osoby, które mają kontakt bezpośredni z imigrantami. Badania pokazały też, że wzrosła liczba Polaków, którzy mieli w tym roku kontakt z cudzoziemcami. W zeszłym roku było to niecałe 19 proc. a więc jedna piąta Polaków, natomiast w tym roku było to już 28 proc. czyli ponad jedna czwarta - mówi Anna Rostocka.

Polacy spotykają cudzoziemców najczęściej w miejscu zamieszkania, w pracy i w szkole.

Badanie we wrześniu 2016 roku wykonał Ipsos na ogólnopolskiej próbie tysiąca osób. Wywiady były prowadzone bezpośrednią metodą.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Katarzyna Ingram/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~marko
Co za dupek doszedl do takich wnioskow?
~Ben
Bełkot urzędasòw z IOM , ktòrzy za pieniądze europejskich podatnikòw grzeją dupska w Szwajcarii i wyrzucają pieniądze na Ukrainie , budując za miliony nieistniejące ośrodki dla uchodźcòw i organizując szkolonka jak humanitarnie przyjmować migrantòw.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki