Pokojowa Nagroda Nobla dla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Likwidacji Broni Nuklearnej

Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) została laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla "za pracę w kierunku wskazywania katastrofalnych konsekwencji humanitarnych" stosowania broni jądrowej - ogłosił Norweski Komitet Noblowski

(fot. Denis Balibouse / Reuters)

Ta międzynarodowa koalicja NGO została w piątek wyróżniona pokojowym Noblem także z powodu "przełomowych starań, by doprowadzić do traktatowego zakazu takiej broni" - poinformował Komitet.

ICAN lobbowała na rzecz przyjęcia w lipcu oenzetowskiego traktatu zakazującego broni atomowej, którego jednak nie poparło dziewięć mocarstw jądrowych.

Rzeczniczka ICAN: pokojowy Nobel uznaniem wieloletniej pracy działaczy

Rzeczniczka Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) powiedziała w piątek, że jest dumna z przyznania tej koalicji Pokojowej Nagrody Nobla. Oceniła, że jest to dowód uznania dla wieloletniej pracy działaczy, głównie tzw. hibakusha.

Terminem hibakusha określa się osoby, które przeżyły zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki w Japonii w 1945 roku.

Uhonorowana pokojowym Noblem ICAN przedstawia się jako koalicja oddolnych organizacji z ponad 100 krajów. Została założona w Australii; oficjalnie rozpoczęła działalność w Wiedniu w 2007 r.

Szefowa ICAN Beatrice Fihn była zachwycona informacją, że Kampania otrzymała pokojowego Nobla - powiedziała przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen.

"Żyjemy na świecie, w którym od dawna groźba użycia broni jądrowej nie była tak duża. Niektóre kraje unowocześniają swój arsenał nuklearny i ryzyko, że więcej państw wejdzie w posiadanie broni jądrowej, jest realne, co pokazuje Korea Północna" - oświadczyła Reiss-Andersen.

Wezwała mocarstwa jądrowe do rozpoczęcia "poważnych negocjacji" w celu wyeliminowania swego arsenału atomowego.

W lipcu ONZ przyjęła traktat zakazujący broni nuklearnej, ale wszystkie potęgi atomowe, w tym USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja, zbojkotowały posiedzenie. ICAN lobbowała na rzecz przyjęcia tego traktatu.(PAP)

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 andm

Nie będę ukrywał, tez dałem sobie jedna łapkę w górę za poprzedni komentarz...przyznałem się bo chce być ućciwy...

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

Zlikwidowanie broni jądrowej to prosta droga do kolejnej wojny światowej.

! Odpowiedz
1 5 andm

sztuczne przyznanie nagrody za fikcyjny wkład w rozwiązanie niby-problemu nieprawdziwego zagrożenia we współczesnym świecie....wielkie brawa!

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl