Pogorszenie koniunktury w budownictwie w IV kw.

W IV kwartale nastąpiło w Polsce pogorszenie koniunktury w budownictwie - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

(Clue PR)

W IV kwartale 2019 roku ogólny wskaźnik koniunktury w budownictwie jest ujemny i równy -11,3, przyjmuje wartość mniejszą o ponad 9 punktów niż w IV kwartale ubiegłego roku.

Autorzy raportu piszą, że większe spadki w stosunku do analogicznego kwartału sprzed roku były notowane tylko w roku 2012, czyli w roku kryzysu zadłużeniowego w strefie euro (spadek o 16 punktów) oraz w roku 2009, w czasie kryzysu związanego z kredytami sub-prime (spadek o 36 punktów).

"Spadkowy trend produkcji budownictwa obserwujemy od początku 2018 roku. Obecnie saldo produkcji zbliża się do zera i jest niższe o 17 punktów niż w IV kwartale przed rokiem. Podobna sytuacja ma miejsce w sektorach prywatnym i publicznym" - napisano.

Autorzy piszą, że głównymi barierami, ograniczającymi aktywność produkcyjną zakładów budowlanych są: silna konkurencja wewnątrz gałęzi, nadmierne obciążenia podatkowe, zbyt wysokie ceny surowców i materiałów oraz niestabilne przepisy prawne.

map/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 40 andybrandy

Kryzys w budowlance (i w gospodarce) przychodzi zawsze w momencie ukończenia najwyższego budynku (tak było z WTC, SearsTowers,PetronasTowers i wiele innych, skońzywszy na Burj Khalifa. Zatem czekamy na ukończenie warszawskiego Varso Tower.

! Odpowiedz
9 92 drdre1111

Wreszcie stanieją mieszkania i domy o co najmniej 35%. Taka korekta na rynku nieruchomości jest wyczekiwana - czas zejść na ziemię, żyjemy w bardzo biednym kraju w Polsce a nie na Zachodzie

! Odpowiedz
1 15 matpoz1

Też jestem zdania że nastąpi korekta, ale nie dysponuje szklana kulą i nie potrafię stwierdzić o ile % spadną ceny. Na tle UE jesteśmy faktycznie biednym państwem, na tle świata bogatym.

! Odpowiedz
7 80 loool

Budowlanka to najbardziej zepsuta branza w Polsce. Sami złodzieje i kombinatorzy. Kazda budowa to jeden wielki przewał. Ceny materialów i robocizny wzrosły w 2 lata ok 20-25% natomiast ceny generalnego wykonastwa o 100%. I to jak widac nie pomaga bo wyprowadza sie kase i ogłasza upadłosc. Ceny za 1km drogi mamy wyzsze niz srednia EU przy kosztach połowe niższych. Cos tu nie gra. Po drodze jest 5 posrednikow którzy tylko przefakturowują koszty ze swoją marżą. Budowlanka to bagno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 76 lucbart

Firmy przestają inwestować. Ktoś jest naprawdę zaskoczony ?

! Odpowiedz
3 80 piano350

Już nie ma kto brać kredytów, kogo się dało umoczyli.

! Odpowiedz
45 13 elon80

ale wiesz na czym polega różnica między branżą deweloperską a budowlaną? Jeśli budowlana odczuwa spowolnienie tzn mniej się buduje więc w przyszłości będzie niższa podaż mieszkań co jest czynnikiem sprzyjającym wzrostowi cen

! Odpowiedz
1 26 kmierz

Skoro budowlanka mnie "produkuje" (buduje), to znaczy że jest mniejszy popyt z jej strony na pracowników i materiały budowlane. A wiesz chyba jak mniejszy popyt wpływa na ceny? Dodatkowo ci 'nieutylizowani' pracownicy dysponują mniejszymi środkami na konsumpcję, czyli mniejszy popyt na zakupy z ich strony. A wiesz chyba jak mniejszy popyt wpływa na ceny?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 jacek-19

elon80 ty chyba ekonomie konczyles w pisie !

! Odpowiedz
5 65 cowabunga

No to już wiem dlaczego na maila dostaję coraz więcej reklm "wyjątkowych okazji nabycia apartamentu" od deweloperów. Dziennie kilka sztuk... Jak widać zaczyna pękać ta banieczka...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne