REKLAMA

Pogorszenie koniunktury w bankach

2000-10-19 00:00
publikacja
2000-10-19 00:00


Pogorszenie koniunktury w bankach

ZANIEPOKOJENIE SYTUACJĄ MAKROEKONOMICZNĄ

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w październiku w stosunku do września o 0,8 pkt do poziomu 35 pkt, wynika z badań przeprowadzonych przez Pentor na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP). Badania świadczą o stagnacji w sektorze bankowym. W miarę stabilna sytuacja panuje na rynkach depozytowych i kredytowych. Wzrastał jedynie popyt na kredyt dewizowy. Nastąpiło jednak pogorszenie ogólnego klimatu gospodarczego. Bankowcy wydają się być zaniepokojeni sytuacją makroekonomiczną, spadkami na giełdzie i zaostrzeniem się kampanii wyborczej w ostatnich tygodniach, uważa Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora. Placówki bankowe gorzej oceniają swoje wyniki ekonomiczne i z mniejszym optymizmem formułują prognozy.

Bankowcy spodziewają się, że w grudniu inflacja rok do roku wzrośnie do około 10,7 proc. wobec 10,3 proc. we wrześniu. Natomiast resort finansów szacuje, że inflacja spadnie w grudniu do 9 proc. Na koniec roku bankowcy szacują kurs dolara na 4,56 zł, a nie jak przewidywali miesiąc wcześniej 4,44 zł. Kurs euro w grudniu br. przewidywany jest na poziomie 4,14 zł. Zdaniem bankowców oprocentowanie kredytu lombardowego wyniesie w grudniu br. 23 proc., a kredytu na cele gospodarcze 21,8 proc.

ZBP zapowiada od lutego przyszłego roku zmianę numeracji kont bankowych, co wiąże się z przystosowaniem naszych norm do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Zmiany te już rozpoczęły się m.in. w PKO BP.

J.O.

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki