Podwyżki w tyskiej fabryce Fiata

2015-07-03 16:39
publikacja
2015-07-03 16:39
fot. Andrzej Wawok / EastNews

130 zł podwyżki dla każdego pracownika i 780 zł jednorazowej nagrody przewiduje porozumienie płacowe wypracowane w zatrudniającej blisko 3,3 tys. osób tyskiej fabryce Fiata - podała w piątek spółka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Poland.

Tyska fabryka Fiata
Tyska fabryka Fiata (fot. Andrzej Wawok / EastNews)

Porozumienie zaakceptowało sześć działających w zakładzie związków zawodowych; jak dotąd nie podpisała go Solidarność, której przedstawiciele domagali się 500 zł podwyżki. Argumentowali, że firma jest w bardzo dobrej kondycji finansowej i notuje wysokie zyski, tymczasem stawki zasadnicze w fabryce nie wzrosły od czterech lat.

Porozumienie przewiduje wprowadzenie podwyżki od 1 lipca oraz wypłatę jednorazowej nagrody w sierpniu. Wprowadza także dodatkowe elementy wynagrodzenia, które miałyby obowiązywać w okresie czterech kolejnych lat - od 2015 do 2018 roku.

Chodzi o wprowadzenie na okres czterech najbliższych lat dodatkowego systemu wynagradzania, przewidującego wypłatę nowych elementów wynagrodzenia uzależnionych od wyników ekonomicznych spółki oraz realizacji celów planu przemysłowego grupy FCA w regionie EMEA (obejmująca Polskę grupa krajów w strukturze koncernu - PAP)" wyjaśnił w piątek rzecznik spółki Bogusław Cieślar.

Fabryka w Tychach należy do największych zakładów Fiata na świecie. Obecnie zatrudnia 3 tys. 288 osób, pracujących w systemie dwuzmianowym. Średnia pensja w 2014 r. wyniosła 5,6 tys. zł brutto. W lipcu pracownicy FCA Poland otrzymują dodatkowo premię urlopową w wysokości połowy pensji. W ubiegłym roku spółka przeznaczyła na działalność socjalną dla pracowników i ich rodzin ok. 12 mln zł.

W 2014 r. tyska fabryka wyprodukowała 313 tys. 933 samochodów. W pierwszym półroczu tego roku z linii produkcyjnych zakładu zjechało ponad 168,5 tys. aut, w tym ponad 142,2 tys. samochodów marek Fiat, Abarth i Lancia Ypsilon (tej ostatniej wyprodukowano w pierwszym półroczu prawie 32,5 tys. egzemplarzy). Pozostałe ponad 26,3 tys. aut to wytwarzany w Tychach na zlecenie koncernu Forda model Ford Ka.

Wiodącym modelem wytwarzanym w tyskim zakładzie jest fiat 500, którego w pierwszym półroczu wyprodukowano tu blisko 109,8 tys. egzemplarzy (wraz z modelem Abarth 500). W czerwcu w Tychach ruszyła produkcja nowego fiata 500, którego oficjalną prezentację zaplanowano na 4 lipca we włoskim Turynie.

Data premiery nowej "Pięćsetki" nie jest przypadkowa - pierwszy Fiat 500, do dziś będący symbolem motoryzacji we Włoszech, powstał w Turynie 4 lipca 1957 r. 50 lat później, w 2007 r., model powrócił na rynek w nowej wersji, wytwarzanej w Tychach. Teraz koncern prezentuje kolejną, zmienioną wersję tego auta.

Fiat 500 jest sprzedawany w ponad 100 krajach świata; dotychczas do klientów trafiło ponad 1,5 mln egzemplarzy produkowanego od ośmiu lat modelu. Auto jest liderem europejskiego rynku w swoim segmencie.

Solidarność działająca w tyskiej fabryce od kilku miesięcy toczy z dyrekcją spór płacowy. Związkowcy m.in. pikietowali zakład i blokowali drogę w pobliżu fabryki. Wskazywali, że brak decyzji o podwyżkach dla pracowników tyskiej fabryki Fiata uderza w blisko 10 tys. pracowników firm kooperujących, którzy z tego powodu także nie mogą liczyć na wzrost wynagrodzeń.

Z zatrudnieniem rzędu 3,3 tys. pracowników tyska fabryka Fiata należy do największych pracodawców w woj. śląskim. Spółka jest też liderem eksportu w polskiej branży motoryzacyjnej.(PAP)

mtb/ mab/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Rachmistrz
Dla niezorientowanych w temacie - średnia płaca w Unii Europejskiej wynosi 6900 zł, a Fiat to firma nie tyle europejska, co światowa...
~hmmm
25 euro podwyzki. Znaj łaskę pana.
~Precz_z_komuną
Firma jest w dobrej kondycji finansowej, więc czas ją zatopić. Logika związkowców.
~miro
ty zapewne "pracujesz" za jedno euro na godzine
~psy
To nie jest komuna, tylko dzielenie się zyskami z ludźmi, które te zyski wypracowują. Tak powinien wyglądać kapitalizm. Ciężko pracujesz -> wypracowujesz zyski -> zasługujesz na nagrodę. W Twoim mniemaniu tylko dyrektorzy mają zarabiać dobrze, tak? Jeśli tak, to każdy chciałby być dyrektorem.... ale kto by wtedy To nie jest komuna, tylko dzielenie się zyskami z ludźmi, które te zyski wypracowują. Tak powinien wyglądać kapitalizm. Ciężko pracujesz -> wypracowujesz zyski -> zasługujesz na nagrodę. W Twoim mniemaniu tylko dyrektorzy mają zarabiać dobrze, tak? Jeśli tak, to każdy chciałby być dyrektorem.... ale kto by wtedy pracował? Najefektywniej działają firmy, w których zarząd jest możliwie najmniejszy, a najlepsi specjaliści zarabiają czasem więcej od managerów.
~vvv
Przypomnijcie do kiedy Fiatowi w Tychach władze przedłużyły zwolnienia podatkowe...
~rob
Już dość tych podwyżek.. ostatnio dostali emeryci 40 złotych...i zaraz pielęgniarki zrobia glodowke z naucielami i 30 poleci ...w glowie się poprzewracalo..
~rambo
Ale Im dołożyli - 30 centów na godz.
~ja_też_chce
Ci to mają dobrze :l pozazdrościć
~ironia
no to sie nachapali , co oni zrobią z taka kasą ?! żeby nam w Polsce przez nich inflacja nie wzrosła

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki