Podwyżki to za mało, by zatrzymać lekarzy

Biurokracja, zbyt dużo godzin pracy, brak dostępu do nowoczesnych terapii – pomimo wzrostu zarobków liczba medyków decydujących się na emigrację nie spadła. Co roku wyjeżdża ich z kraju kilkuset - czytamy w czwartek w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

(fot. Anatol Chomicz / FORUM)

Gazeta podaje, że jak wynika najnowszych danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że przez pierwszych osiem miesięcy tego roku o zaświadczenia umożliwiające zatrudnienie w innym kraju Unii poprosiło 454 lekarzy. Połowa z nich zrobiła to po raz pierwszy. Od 2005 r. na pracę za granicą zdecydowało się w sumie prawie 15 tys. medyków.

"Największą grupę stanowią interniści, anestezjolodzy i ginekolodzy. Ale boleśnie odczuwane są też decyzje np. patomorfologów – choć wyjechało ich tylko ok. 70, stanowi to ponad 12 proc. wszystkich specjalistów na rynku. Podobnie jest z mikrobiologami – deklarację wyjazdu złożył co dziesiąty z nich" - pisze "DGP".

Dziennik podkreśla, że nie maleje też liczba lekarzy, którzy wystąpili o zaświadczenie po raz pierwszy – oscyluje między 350 a 450. Do września takie dokumenty pobrało 233 medyków. Podczas gdy wcześniej głównym argumentem były zarobki, teraz młodzi lekarze mówią wprost: jesteśmy zmęczeni. "Obciążenie pracą, braki kadrowe, sprzętowe i w dostępie do badań, duża odpowiedzialność" – wymienia przyczyny emigracji Bartosz Fiałek z zarządu OZZL, który kończy właśnie specjalizację z reumatologii. Kierunki się nie zmieniają: kuszą przede wszystkim Niemcy i Skandynawia.(PAP)

nmk/ mark/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 23 mith21

Tak się kończy propaganda i niszczenie zawodu lekarskiego przez rządzących. A my będziemy umierać na SORach. Jakie to proste.

! Odpowiedz
1 6 kryzysio

Musisz wspierać partię czynem i umierać przed terminem.
Nadal aktualne.

! Odpowiedz
5 32 jarekzbyszek

PISowcy do łopaty. Jeśli mierny ale wierny ma 26k tysięcy miesięcznie brutto nawet z podstawowym wykształceniem i jego zadaniem jest ściganie wrogów politycznych i podnoszenie łapki wg wskazówek centrali , to trzeba wiać z tego kraju. Lekarze nie są jedynymi. Wykształceni wyjeżdżają, chołota wraca.

! Odpowiedz
10 20 glos_rozsadku

rodziny urzednicze z NFZ do łopaty. Sektor prywatny se poradzi. I tak trzeba za prawie wszystko płacić.

! Odpowiedz
3 37 zenonn

Wyjeżdżają młodzi , ustawieni zostają.

! Odpowiedz
8 16 owad64

NFZ do likwidacji. Tylko wolny rynek.Rok bólu potem z górki. Ew. ubezpieczenie od wysokich kosztów leczenia. Np. jeśli uzbierasz w ciągu roku faktur za usługi medyczne powyżej 3000 PLN, to ubezpieczyciel zwraca różnicę .

! Odpowiedz
7 32 _jasko

Październik 2017. "Niech jadą" - krzyknęła z ław sejmowych Józefa Hrynkiewicz z PiS gdy posłanka PO Lidia Gądek, która jest lekarzem powiedziała z mównicy sejmowej, że młodzi lekarze w każdej chwili mogą wyjechać za granicę, aby tam zarabiać.

! Odpowiedz
1 11 zenonn

Powinno być jak w USA?

! Odpowiedz
3 11 zenonn

https://amerykaija.pl/dziekuj-bogu-ze-masz-nfz-czyli-ubezpieczenie-zdrowotne-w-us/
https://lazurowyprzewodnik.pl/ubezpieczenie-do-usa/
http://www.tygodnikplus.com/pl/n2806/nfz-dla-powracajacych-z-emigracji

! Odpowiedz
2 1 zenonn

https://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/lekarze-z-wlasnej-pensji-oplacaja-badania-pacjentow-nfz-i,2635053,4141

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.