REKLAMA

Podwyżki płac, skrócenie czasu pracy czy stałe czynsze. Partia Razem przedstawiła swoje priorytety

2022-11-27 15:53
publikacja
2022-11-27 15:53

Adrian Zandberg i Magdalena Biejat zostali wybrani współprzewodniczącymi partii Razem. Zandberg i Biejat przedstawili też priorytety partii m.in. w zakresie budownictwa mieszkaniowego, podwyżki płac czy skrócenia czasu pracy.

Podwyżki płac, skrócenie czasu pracy czy stałe czynsze. Partia Razem przedstawiła swoje priorytety
Podwyżki płac, skrócenie czasu pracy czy stałe czynsze. Partia Razem przedstawiła swoje priorytety
/ Twitter

Wyniki głosowania w Razem ogłoszono podczas niedzielnej konwencji partii, która odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Po ogłoszeniu wyników Magdalena Biejat i Adrian Zandberg podkreślali, że kierowanie partią to zaszczyt i wielka odpowiedzialność. "Startowaliśmy bez wielkich nazwisk, bez pieniędzy, bez wpływów. Dzisiaj jesteśmy w Sejmie i jesteśmy gotowi zmieniać Polskę na lepsze" - mówiła Biejat.

Zandberg natomiast podkreślał, że "Razem jest dzisiaj sercem polskiej Lewicy". "Razem to jest walka z nierównościami. Razem to jest silniejszy głos polskich pracowników. Razem to jest okiełznanie wielkich, międzynarodowych korporacji. Razem to jest publiczne budownictwo mieszkaniowe. Razem to jest wreszcie konsekwentna walka z katastrofą klimatyczną - prawdziwa, a nie udawana zmiana" - przekonywał.

Nowi współprzewodniczący przedstawili także priorytety programowe Razem i podkreślali, że inna polityka jest możliwa. Zandberg podkreślał, że po wyborach w 2023 roku będzie spór o to, kto ma zapłacić rachunek za kryzys - zwykli pracownicy czy wielkie korporacje i banki. "Co zrobić z płacami, które każdego miesiąca w sklepie są warte coraz mniej" - mówił. "Przed nami jest wyzwanie mieszkań, które stały się tak drogie, że dla milionów ludzi w większości miast w Polsce po prostu niedostępne" - dodał. "To są sprawy, o których powinny być kolejne wybory. To są sprawy, które bolą milionów Polek i Polaków i to są sprawy, którymi zajmie się Razem" - wskazywał.

Politycy podkreślali, że trzeba postawić na budownictwo publiczne, gdzie będą stałe czynsze. "Chcemy, aby każdego roku 20 miliardów złotych z budżetu szło na ten cel" - mówił Zandberg i podkreślał, że to mniej niż 1 proc. PKB. Z kolei Biejat mówiła, że w każdym województwie powinna powstać spółka mieszkaniowa - publiczni deweloperzy.

Biejat zaznaczyła, że Razem nie zgodzi się na mrożenie gospodarki po wyborach, na sztuczne wywoływanie bezrobocia w imię walki z kryzysem. "Płace mają rosnąć. Płace muszą nadążać za wzrostami cenami" - przekonywała.

Według Zandberga powinno nastąpić radykalne, skokowe podniesienie płac w budżetówce, a potem powinny być one waloryzowane automatycznie w powiązaniu ze średnią krajową pensją.

W sektorze prywatnym, jak kontynuował polityk, płace muszą wzrosnąć, a żeby to pracowników ułatwić należy uprościć możliwość zakładania związków zawodowych i ułatwić procedurę sporów zbiorowych. Zandberg zapowiedział także, że Razem chce skrócić stopniowo czas pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo.

Nowi współprzewodniczący mówili także o kwestiach dotyczących uczciwej, sprawiedliwej społecznie transformacji energetycznej. Zandberg stwierdził, że niebawem rozpoczną się w Polsce inwestycje w atom. "Razem mówi bardzo jednoznacznie: te elektrownie jądrowe, wszystkie elektrownie, muszą pozostać pod kontrolą państwa. Razem nie zgodzi się na prywatyzację nowego przemysłu jądrowego. To jest kwestia naszego wspólnego bezpieczeństwa" - podkreślał.

Biejat dodała, że sam atom nie wystarczy i należy przyspieszyć inwestycje w OZE, odblokować budowę wiatraków, a przyszły rząd musi przygotować program dotyczący izolacji budynków, podłączenia do centralnego ogrzewania, a tam, gdzie to ma sens, budowa na dachach paneli fotowoltaicznych i instalowanie pomp ciepła.

Wśród gości konwencji byli politycy, którzy współtworzą z Razem w Sejmie koalicyjny klub Lewicy, a wśród nich m.in. współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń, a także szef klubu Krzysztof Gawkowski.

"Nie wyobrażałem sobie tego, żeby startować w wyborach parlamentarnych, bądź samorządowych, z partią Razem. W tej chwili nie wyobrażam sobie tego, żeby startować w wyborach parlamentarnych i samorządowych bez partii Razem" - mówił Włodzimierz Czarzasty.

Robert Biedroń podkreślił, że Lewicy dobrze z Razem. "Nie jesteście tylko sercem Lewicy, ale także rozumem" - mówił polityk. "Spotykamy się w sali wyjątkowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w sali imienia Mikołaja Kopernika, więc mam taką prośbę, żebyśmy ten przewrót w polityce kopernikański w najbliższych wyborach zrobili razem" - powiedział Biedroń.

Gawkowski podkreślał, że bez Razem nie udałoby się, aby Lewica zgłosiła dwieście projektów ustaw w Sejmie, a jest to - jak wskazał - najlepszy wynik w tej kadencji.

Wiceszefowa klubu Lewicy, polityk Razem Marcelina Zawisza zauważyła, że priorytetami dla jej formacji są m.in. prawa pracownicze, prawa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, walka z przemocą z rodziną, zabezpieczenie dzieci w pieczy zastępczej, podwyżka płac w budżetówce i skrócenie czasu pracy. "Te ustawy są już gotowe" - mówiła.

Podczas konwencji przedstawiono skład nowej Rady Krajowej. W jej skład weszli m.in. posłowie Marcelina Zawisza, Maciej Konieczny, Daria Gosek-Popiołek i Paulina Matysiak, a także m.in. rzeczniczka Razem Dorota Olko i były kandydat do Rady Polityki Pieniężnej Maciej Szlinder.

autor: Grzegorz Bruszewski

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (25)

dodaj komentarz
nepot_synekurzasty
Czyli jeśli teraz pracownik firmy Janusza z prowincji, żeby dostać minimalną pensję za 40 godzin tygodniowo, czyli około 168 w miesiącu, musi u Janusza pracować dodatkowo 40 godzin na miesiąc za darmo, czyli razem ok. 208, tak teraz będzie dostawał pensję już tylko za 35 godzin tygodniowo czyli ok. 148 miesięcznie. Pracował natomiast Czyli jeśli teraz pracownik firmy Janusza z prowincji, żeby dostać minimalną pensję za 40 godzin tygodniowo, czyli około 168 w miesiącu, musi u Janusza pracować dodatkowo 40 godzin na miesiąc za darmo, czyli razem ok. 208, tak teraz będzie dostawał pensję już tylko za 35 godzin tygodniowo czyli ok. 148 miesięcznie. Pracował natomiast dalej będzie 208... No jakbym był polskim Januszem biznesu, to wolałbym to Razem nawet bardziej niż Tuska i Balcerowicza. Toż tylko kawiorowa lewica może mieć takie pomysły, żeby odjąć pracownikowi pensję za godzinę roboty, którą i tak musi wykonać...
pippin
Proponuje zmiane nazwy partii razem na Gang bystrzaków;)
podatnik-
Kiedy partia Razem zapyta ministra Ziobro o zarzuty postawione Maciejowi Wituckiemu w związku z aferą, w której uczestniczył?
dlaczemuktoszajalmojnick
Fajnie że nie brakuje naiwnych. Na prawdę ktoś jeszcze myśli, że po 2 kadencjach pisu zostały jakieś środki albo chociaż miejsce do zaciągania długów żeby socjalizm mógł żyć dalej?

Nie kleicie tego, że Wasza ojczyzna jest krajem bankrutem bez przyszłości?

Będziemy w pojedynkę bronić całej Unii Europejskiej przed pokonanymi
Fajnie że nie brakuje naiwnych. Na prawdę ktoś jeszcze myśli, że po 2 kadencjach pisu zostały jakieś środki albo chociaż miejsce do zaciągania długów żeby socjalizm mógł żyć dalej?

Nie kleicie tego, że Wasza ojczyzna jest krajem bankrutem bez przyszłości?

Będziemy w pojedynkę bronić całej Unii Europejskiej przed pokonanymi putinistami. Wydamy na to prawie 2 bln zł w ciągu niecałych 15 lat. Choć akurat w to nie wierzę, bo tych pieniędzy nie będzie.

Zostało przeżarte wszystko wraz z możliwością zaciągania kolejnych długów. Ile kolejnych lat ten kraj wytrzyma dopłacania 100 mld do energii i innych tarcz, rekompensat, dodatków socjalnych? Kraj na zasiłku, który potrzebuje żeby naród wziął się do pracy i inwestycji żeby się z tego bagna odkuć. A propozycje z każdej strony sprowadzają się do kolejnych tarcz, zasiłków i o zgrozo.. skrócenia czasu pracy. Na początek proponuję skrócić czas pracy Zandbergowi. Najlepiej do 0.

Nie głosować na to dziadostwo żeby nie weszło do sejmu, a potem nie wpuszczać na żadnego Uniwersystetu. Niech pokaże jak to się robi i założy firme, będzie innowacyjny i stworzy wieeeeele dobrze płatnych miejsc pracy, gdzie nie będzie mobbingu, a pracownicy będą szczęśliwi. Z tym ostatnim w partii się nie udało, ale w jego prywatnej firmie na pewno się uda.
eglantyna
No nie zapominajmy o segregacji sanitarnej. O ile każda z tysiaca płci powinna mieć swoje prawa i przywileje wobec dwóch płci tradycyjnych, to jednak tych poddanych eksperymentom szczepionkowym obywateli, roznoszących wszczepiony egzotyczne wirusy, należy chronić przed zdrowymi niezaszczepionymi, ograniczającym tym drugim prawa do No nie zapominajmy o segregacji sanitarnej. O ile każda z tysiaca płci powinna mieć swoje prawa i przywileje wobec dwóch płci tradycyjnych, to jednak tych poddanych eksperymentom szczepionkowym obywateli, roznoszących wszczepiony egzotyczne wirusy, należy chronić przed zdrowymi niezaszczepionymi, ograniczającym tym drugim prawa do normalnego życia.
jas2
"skrócenie czasu pracy czy stałe czynsze."

Gdyby to było: "skrócenie czasu pracy do zera i zerowe czynsze", to może bym zagłosował.
qwertas
Czy PO ma już program? Coraz mniej czasu do wyborów.
jas2
Już mieli super program, podatki 3x15%. Teraz zaproponują 3x10%. Będzie jeszcze lepiej.
katzpodola
PO co im program. Wystarczy popatrzeć na gębę rudego szwaba
patriota44
Tak.... wszystko obiecają a leniwi ludzie to "kupią". Ale później się robi druga Wenezuela czy inny komunistyczny szajs.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki