REKLAMA

Podwyżki opłat za wywóz śmieci coraz częściej znajdują swój finał w sądzie

2021-04-08 06:50
publikacja
2021-04-08 06:50
fot. lovelyday12 / Shutterstock

Opłaty za wywóz odpadów drastycznie rosną; decyzje o podwyżkach często znajdują finał w sądzie - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Jak czytamy w dzienniku, od kwietnia opłaty za śmieci skokowo wzrosły w Warszawie i Olsztynie. Oba miasta zmieniły też sposób ich naliczania – teraz liczą je od zużycia wody. W stolicy za każdy metr sześcienny zużytej wody opłata wynosi 12,73 zł miesięcznie, w Olsztynie – 8,40 zł. W podwarszawskich Markach już od sierpnia 2020 r. mieszkańcy płacą 11,22 zł za metr sześc. zużytej wody.

Gazeta zauważa, że w stolicy opłaty dla niektórych rodzin wzrosły drastycznie, rekordzistom nawet o 500 proc. Stołeczny ratusz tłumaczy, że musiał zmienić sposób naliczania opłat. Ustawa dopuszcza cztery metody: od powierzchni mieszkania, od liczby zadeklarowanych osób w lokalu, od gospodarstwa domowego i właśnie od zużycia wody. "Trzy pierwsze metody są niesprawiedliwe" – stwierdziła rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Dziennik wskazuje, że metoda "od osoby" okazała się nieefektywna, ponieważ liczby deklarowanych osób nie pokrywają się często z rzeczywistością. Podkreśla też, że w ostatnich latach koszty usług odbioru śmieci stale rosły. Samorządy skarżą się na wyniki rozstrzyganych przetargów. Uważają, że firmy odbierające śmieci mogą windować ceny, ponieważ konkurencja na rynku jest coraz mniejsza - pisze "Rz".

Jak podaje, podwyżki opłat za wywóz śmieci coraz częściej znajdują swój finał w sądzie. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie został zaskarżony m.in. obecnie obowiązujący pakiet uchwał dotyczących odpadów komunalnych, w tym najbardziej kontrowersyjne rozwiązanie uzależniające stawkę opłaty za odpady od zużycia wody. W sumie do WSA wpłynęły 34 skargi. "Przede wszystkim skarżącymi są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz prokurator okręgowy w Warszawie" – poinformował gazetę prezes WSA Wojciech Mazur.(PAP)

kmz/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jan-kowalski
Samo rozwiązanie uzależniające stawkę opłaty za odpady od zużycia wody wcale nie jest złe (kontrowersyjne) - oczywiście jeżeli mówimy o systemie po reformie z czasów PO, gdy odpowiedzialnością za wywóz śmieci obarczone zostały gminy (a nie sami mieszkańcy, jak było to wcześniej).

Ale skąd biorą się te
Samo rozwiązanie uzależniające stawkę opłaty za odpady od zużycia wody wcale nie jest złe (kontrowersyjne) - oczywiście jeżeli mówimy o systemie po reformie z czasów PO, gdy odpowiedzialnością za wywóz śmieci obarczone zostały gminy (a nie sami mieszkańcy, jak było to wcześniej).

Ale skąd biorą się te stawki za metr sześcienny? Czy np. władze W-wy (PRT) wytłumaczyły się z kwoty 12,73 zł? Nie, jedyne uzasadnienie, jakie można przeczytać w "ładnych" pisemkach z ratusza dołączanych do zawiadomienia o podwyżce/zmianie zasad naliczania opłaty, to stwierdzenia o ogólnej drożyźnie, więc i śmieci musza być drogie oraz, że wszystkiemu jest winien PiS i tym podobne bzdury. A nie, jest jeden wyjątek, mówiący o ekologii. Może w ten sposób dotrze przynajmniej do części społeczeństwa (zwłaszcza młodszej, wykształconej, z wielkich ośrodków i z aspiracjami na "prawdziwych Europejczyków"), że eko nie jest za darmo - kosztuje i to niemało.
demeryt_69
Czy te zmiany były konsultowane z mieszkańcami?
drole
Na tym właśnie polegają rządy PO, nagadać bzdur w kampaniach wyborczych, nakłamać, naściemniać jak to będzie super jak tylko nas wybierzecie a potem "mamy was gdzieś" i tylko podwyżki podatków, opłat i kolejne kłamstwa i machlojki jak nie wielkie przekręty i afery na grubą kasę. Rząd PO już to udowodnił Na tym właśnie polegają rządy PO, nagadać bzdur w kampaniach wyborczych, nakłamać, naściemniać jak to będzie super jak tylko nas wybierzecie a potem "mamy was gdzieś" i tylko podwyżki podatków, opłat i kolejne kłamstwa i machlojki jak nie wielkie przekręty i afery na grubą kasę. Rząd PO już to udowodnił wiele razy a teraz samorządy i rządzone miasta przez PO udowadniają po raz kolejny. Tylko idioci głosują na PO, tylko frajerzy i margines.
rekin1986
Warszawiaków mi nie żal sami sobie wybgraliście Trzaskowskiego to wam zafundowął najwyższe stawki za śmieci w kraju

Ja mieszkam w Kaliszu stawki są liczone od osoby 31 zł za osobę w domach jednorodzinnych i tak jest wysoko dla przykładu w ościennej gminie Godziesze Wielkie jest 20 zł od osoby za zbiórkę
Warszawiaków mi nie żal sami sobie wybgraliście Trzaskowskiego to wam zafundowął najwyższe stawki za śmieci w kraju

Ja mieszkam w Kaliszu stawki są liczone od osoby 31 zł za osobę w domach jednorodzinnych i tak jest wysoko dla przykładu w ościennej gminie Godziesze Wielkie jest 20 zł od osoby za zbiórkę segregowaną i też jest liczone od mieszkańca

W Kaliszu też chcieli liczyć od zużycia wody ale nie przeszło bo bardzo duża liczba osób mieszkających na obrzeżach ma po dwa liczniki bo zużywają wodę bezpowrotnie np do ogrodnictwa pod szkłem czy do upraw w na działkach i zostali przy liczeniu od osoby

Liczenie od zużycia wody to najgorszy system rozliczeniowy bo jak ktoś bierze dużo wody to żeby uniknąć kosmicznych rachunków musi mieć 2 liczniki do wody sęk w tym , że za drugi licznik do wody bezpowrotnej też jest dodatkowy abonament
kqq
Nie uogólniaj, w Warszawie mieszkają nie tylko tzw. lemingi, mieszka tu bardzo dużo osób które są przeciw PO bo widzą od lat co się tu wyprawia. Już nierządy HGW to pokazały. Teraz nierządy Trzaskowskiego to potwierdzają. Platforma to złodzieje i oszuści, sitwa która nie chce dać się oderwać od koryta jeszcze tylko w miastach
demeryt_69
Łączenie opłaty za odbiór odpadów z użyciem wody w świetle awarii oczyszczalni "Czajka" to kolejny szmonces w tej tandetnej imitacji państwa - szalom!
samsza
Każda gmina, dzielnica robi po swojemu. To oczywiste, że powinien być centralny urząd z sekretarkami, samochodami, prawem do podsłuchu i noszenia broni, który każdego mógłby obarczyć obowiązkiem raportowania każdego wyrzucanego śmiecia z jego stanem i godziną oddania, pod solidną karą za Każda gmina, dzielnica robi po swojemu. To oczywiste, że powinien być centralny urząd z sekretarkami, samochodami, prawem do podsłuchu i noszenia broni, który każdego mógłby obarczyć obowiązkiem raportowania każdego wyrzucanego śmiecia z jego stanem i godziną oddania, pod solidną karą za "nieścisłości".
antek10
Skoro chcecie zarabiac conajmniej po 5 tysi na łapkę to skądś tę kasę trzeba wziąść. W kraju opartym na uprawie buraka i kopaniu węgla nie mozna zarabiac tak jak na Zachodzie
endes
Straszne masz chyba kompleksy...
prawnuk
Po pierwsze - w miejscach z dużymi, zbiorczymi śmietnikami powinno być taniej. Śmieci są w jednym miejscu. Po drugie - na każdej nieruchomości powinno być info od ilu osób nalicza się "śmieci". Po trzecie - jeśli mieszkam w bloku, to zameldowanie kogoś przez mojego sąsiada powinno automatycznie oznaczać spadek Po pierwsze - w miejscach z dużymi, zbiorczymi śmietnikami powinno być taniej. Śmieci są w jednym miejscu. Po drugie - na każdej nieruchomości powinno być info od ilu osób nalicza się "śmieci". Po trzecie - jeśli mieszkam w bloku, to zameldowanie kogoś przez mojego sąsiada powinno automatycznie oznaczać spadek ceny śmieci u mnie.

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki