Podwyżki na stacjach paliw. Benzyna najdroższa od maja

Wbrew sezonowym wzorcom początek września przyniósł silne podwyżki cen na polskich stacjach paliw. Średnie detaliczne ceny Pb95 i oleju napędowego osiągnęły najwyższe poziomy od maja. A w przyszłym tygodniu ma być jeszcze drożej.

(fot. Piotr Jasiczek / FORUM)

W mijającym tygodniu średnia detaliczna cena litra benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 4,58 zł i była o 10 groszy wyższa niż przed tygodniem – poinformowało Biuro Maklerskie Reflex. Przy czym ze względu na dużą zmienność cen na rynku hurtowym zmiany cen na poszczególnych stacjach były bardzo zróżnicowane. Eksperci DM Reflex zaobserwowali zarówno podwyżki o 15-20 groszy na litrze, jak i kilkugroszowe obniżki.

(Bankier.pl)

Wyraźnie w górę poszły także ceny „diesla” i autogazu. Za litr oleju napędowego płaciliśmy średnio 4,33 zł, czyli o sześć groszy więcej niż tydzień wcześniej. O tyle samo podrożał LPG, osiągając średnią cenę 2,07 zł/l.

Rzecz jasna ceny paliw na poszczególnych stacjach są mocno zróżnicowane i mogą się znacząco różnić w zależności od regionu i lokalizacji. Przykładowo, najtańsza benzyna występuje w województwie łódzkim i warmińsko-mazurskim (średnio 4,55 zł za litr), a najdroższa w świętokrzyskim i podkarpackim (4,63 zł). Najniższe średnie ceny oleju napędowego występowały na Dolnym Śląsku (4,26 z/l) a najwyższe w warmińsko-mazurskim (4,37 zł/l).

Więcej o przyczynach regionalnego zróżnicowania cen paliw w Polsce pisaliśmy w artykule zatytułowanym „Gdzie w Polsce paliwo jest najdroższe i dlaczego? "Petrozagadka" rozwiązana”.

Niestety, notowania cen ropy naftowej zbliżyły się do 55 dolarów za baryłkę i są już o 10 dolarów wyższe względem tegorocznego minima z czerwca. Dodatkowo benzyna na rynku hurtowym mocno podrożała po tym, jak huragan Harvey na kilkanaście dni wstrzymał produkcję w teksańskich rafineriach. Dlatego według prognoz DM Reflex w nadchodzącym tygodniu należy przygotować się na  kolejne podwyżki, choć już nieco słabsze niż poprzednio.

(Bankier.pl)

Wzrost detalicznych cen benzyny we wrześniu to dość rzadko spotykane zjawisko. Z reguły paliwo drożeje w miesiącach letnich, w trakcie zwiększonego popytu na benzynę związanego z sezonem urlopowym. Z tego samego powodu paliwa zwykle tanieją od połowy sierpnia do końca roku.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 niepelnosprawny_org

warto sie przygotowac na rope, gaz, idą mroźne zimy w najbliższym czasie, jakieś zapasy, inflacja tez przyspiesza, aczkolwiek wzrost gospodarczy, cała gospodarka badziej...

! Odpowiedz
0 1 antonicaracal

Po prostu teraz goli się stado baranów, które zostało przekupione za 500 + !
Sekta PiC i Miśki wakcji ! !

! Odpowiedz
1 10 rekin1986

Jeszcze trochę i koszty utrzymania samochodów będą przewyższały ich wartość

paliwo, ubezpieczenie , przegląd , olej klocki tarcze hamulcowe filtry płyny a doliczając amortyzację rok rocznie to 3 wypłaty na utrzymanie samochodu mało trzeba się będzie przesiąść w miejską komunikację za 1.35 zł

To nie te czasy co paliwo było po 1 zł nie trzeba było mieć ubezpieczeń OC nikt nie bawił się w przeglądy a od napraw był Zbysio za płotem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 2 aggressive

Jak dla mnie, cena paliwa w Polsce może być nawet po 20 zł za litr. Bywam tam tylko 3 razy w roku.

! Odpowiedz
3 29 forfun

a zapasów w niższej cenie to pewnie nie było??? bo gdy idzie w dół to zapasy są na miesiąc z hakiem.

! Odpowiedz
2 16 sel

Paliwo w tej cenie to było jak ropa była 3 razy droższa ,ciekawe co zrobią jak to wróci..

! Odpowiedz
3 11 samsza

Wzrost zaraz po samozadowoleniowym oświadczeniu Glapińskiego, że nie widzi perspektywy dla wzrostu stóp. Przypadek? Ciekawe czy jak jeszcze wzrosną ceny paliw inflacja łaskawie zaczeka. A sezon huraganów atakujących wybrzeże USA (tam m. in. się wydobywa) podobno dopiero rozpoczął się...

! Odpowiedz
7 18 rammos

Kaczyński chciał 22 grosze i będzie , w ten czy inny sposób.

! Odpowiedz
13 29 ajwaj

To to jeszcze male piwo :)
- kto zaplaci za chaos nowych stacji lad. elektryków, wiatraków, solarów & co. ?
- kto zaplaci za gaz z butli LNG (wozony przez pól swiata), 2x drozszy od "normalnego"
itd. itp.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil