Niepewne podwyżki dla posłów. Dostaną o 600 zł więcej?

Kancelaria Sejmu, jako płatnik poselskich uposażeń i diet, uwzględniła proponowany przez MF wzrost wynagrodzeń na poziomie 6 proc. w planach finansowych na przyszły rok. To projekt, a nie ostateczna decyzja. Prace nad przyszłoroczną ustawą budżetową nie zostały jeszcze zakończone - podało CIS.

(Sejm RP)

"Rzeczpospolita" napisała w poniedziałek, że zarobki posłów mają pójść w górę o 631 zł. Jest to pochodna planowanej w 2020 r. przez rząd podwyżki w budżetówce. Zakomunikowała to posłom szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska podczas posiedzenia komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych. Tłumaczyła, że 10 lipca trafiło do Sejmu pismo ministra finansów, mówiące o wzroście wynagrodzeń na poziomie 6 proc.

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami na temat możliwego wzrostu wynagrodzeń (uposażeń oraz diet) parlamentarzystów w przyszłym roku, Centrum Informacyjne Sejmu wyjaśnia, że prace nad przyszłoroczną ustawą budżetową nie zostały jeszcze zakończone" - podało CIS w komunikacie.

Zaznaczono, że Kancelaria Sejmu przy planowaniu wydatków na kolejne lata jest związana zarówno obowiązującymi przepisami, jak i dokumentami wpływającymi do Kancelarii m.in. od ministra finansów. "W przedmiotowej sprawie Minister Finansów wystosował 10 lipca 2019 r. pismo do szefa Kancelarii Sejmu, w którym poinformował, że +kwoty bazowe dla osób objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń oraz wynagrodzenia osób objętych i nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń zostały zwiększone o 6 proc.+. Kancelaria Sejmu, jako płatnik poselskich uposażeń i diet, była zobowiązana do uwzględnienia powyższych informacji w planach finansowych na przyszły rok" - podkreślono.

"Warto przypomnieć, że budżet Kancelarii Sejmu jest częścią budżetu państwa, a zgodnie z art. 221 Konstytucji inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy budżetowej przysługuje wyłącznie Radzie Ministrów. Oznacza to, że do momentu uchwalenia ustawy budżetowej wszystkie informacje na ten temat powinny być określane jako projekt, a nie ostateczna decyzja" - przekazało CIS.

CIS podkreśla, że warunkiem podniesienia wzrostu wynagrodzeń posłów oraz senatorów jest uprzednia podwyżka pensji podsekretarzy stanu – zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora uposażenie poselskie stanowi 80 proc. wynagrodzenia podsekretarza stanu.

CIS przypomniało, że wynagrodzenie podsekretarza stanu określa się poprzez iloczyn tzw. kwoty bazowej, podawanej corocznie w ustawie budżetowej i wskaźników określonych w rozporządzeniu wydanym na podstawie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Podniesienie jednego z komponentów tego wzoru, czyli kwoty bazowej zapowiedziane zostało pismem ministra finansów z 10 lipca 2019 r.

reb/ godl/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 kkk1111

ja dostałem podwyżkę na fali ogólnego wzrostu o 100 zl ale zabrano mi premie którą wynosiła 200 zl wiec zgadzam sie by posłowie otrzymali 600 zl podwyżki ale niech płaca podatki tak ja zwykli obywatele czyli mieli klwotę wolna od podatków tak jak my

! Odpowiedz
27 14 ajwaj

Podnosicele raczek musza miec OK kasiore.
To ciezka i znojna praca, choc dla nich trudna i niezrozumiala
Przeciez im sie nalezy

A zreszta w panstwie ultra-dobrobytu to oczywiste :)

! Odpowiedz
8 10 khh

No i co w tym dziwnego? inflacja jest przeciez...nie moga byc stratni.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.