Podwyżki cen paliw na części stacji wciąż prawdopodobne

2019-04-05 12:44
publikacja
2019-04-05 12:44

Podwyżki cen paliw na części stacji benzynowych są wciąż prawdopodobne, choć skala tych wzrostów powinna być znacznie mniejsza niż w ostatnich dwóch tygodniach - prognozują analitycy BM Reflex.

/ fot. Marek Skorupski / FORUM

"Od początku marca benzyna podrożała w detalu o ok. 33 grosze na litrze, podczas gdy na rynku hurtowym podwyżki sięgają 44 groszy na litrze. Za podwyżki cen na rynku hurtowym, a w konsekwencji na stacjach paliw, odpowiada wzrost cen benzyny Premium Unleaded na rynku europejskim o ponad 20 proc. od początku marca" - napisano w raporcie.

"Chociaż tempo podwyżek na rynku hurtowym znacznie wyhamowało, to wciąż prawdopodobne wydają się dalsze podwyżki cen paliw na części stacji. Skala tych wzrostów powinna być już znacznie mniejsza niż w ostatnich dwóch tygodniach, ponieważ większość podwyżek z hurtu wraz z nowymi dostawami na stacje już została przełożona" - dodano.

Zmiana cen w okresie od 5-04-2018 do 4-04-2019 w PLN/l i w proc.
Eu 95 Superplus 98 ON LPG
2019-04-04 5,06 5,35 5,15 2,20
2018-04-05 4,71 5,01 4,62 2,07
zmiana w zł/l 0,35 0,34 0,53 0,13
zmiana proc. 7,43 6,79 11,47 6,28

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ella23
widac juz efekt dodruku tych 43 mld zlotych, poczekajmy do jesieni jak beda rozdawac, wtedy benzynka bedzie po 8 zl /l prad podrozeje po wyborach jakies dwa razy, zywnosc jakies dwa do trzech razy i wtedy bedzie cud
dwam
Prezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się od premiera Donalda Tuska obniżenia akcyzy na paliwa. "Domagam się od Donalda Tuska, żeby to uczynił" - podkreślił Kaczyński. Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że nie trzeba być kierowcą, by wiedzieć, iż benzyna jest obecnie bardzo droga, a w jej cenie Prezes PiS Jarosław Kaczyński domaga się od premiera Donalda Tuska obniżenia akcyzy na paliwa. "Domagam się od Donalda Tuska, żeby to uczynił" - podkreślił Kaczyński. Kaczyński powiedział na konferencji prasowej, że nie trzeba być kierowcą, by wiedzieć, iż benzyna jest obecnie bardzo droga, a w jej cenie - jak mówił - około 50 proc. stanowią podatki, m.in. akcyza. Podczas konferencji na stoliku obok Kaczyńskiego umieszczono kanister na paliwo. Znalazła się na nim informacja, że podatki stanowią 2,64 zł ceny paliwa. "Tę akcyzę można po prostu obniżyć. Jeżeli się ją obniży, to spadnie także cena benzyny" - stwierdził prezes PiS. Zaproponował, by środki na realizację tej propozycji pochodziły z pieniędzy zaoszczędzonych na likwidacji gabinetów politycznych. Jak ocenił, gabinety polityczne służą bowiem jedynie "zatrudnianiu znajomych i krewnych". Szef PiS nie zgodził się z twierdzeniem, że cena benzyny i tak nie spadnie po obniżeniu akcyzy, gdyż nie obniżą jej firmy paliwowe i stacje benzynowe. "To jest nieprawda. Mamy dwie wielkie firmy państwowe (Orlen i Lotos). Tu można oddziaływać"- zaznaczył Kaczyński. "Tą metodą można pomóc tym zwykłym Polakom, którzy mają dzisiaj duże wydatki" - przekonywał...
wizytator
A co to za cud się stał. Nagle benzyna dobiła do ceny ropy. Jakie anomalie to wytłumaczą, słucham ekszpertów.
PARANOLMAL ACTIVITY.
set79
Czyli jak ON będzie po 10 zł a benzyna po 9,09 zł to będziesz zadowolony!!!

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki