Podwyżki cen nieruchomości na wakacje

redaktor Bankier.pl

Pierwsza połowa roku stała pod znakiem ożywienia na rynku nieruchomości – rosła liczba transakcji, a wraz z początkiem wakacji zmiany pojawiały się również w samych cenach mieszkań. Indeks cen nieruchomości w czerwcu odbił w górę – nieznacznie, ale za to w całej Polsce.

Początek wakacji przyniósł lekkie odbicie w górę. Po miesiącach stagnacji na rynku nieruchomości mieszkalnych, w Polsce pojawiają się lekkie zwyżki w odczytach indeksu cen nieruchomości urban.one – wynika z nowego raportu Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium. Wskaźnik cen mieszkań dla całej Polski za czerwiec 2017 roku wyniósł 95,85 pkt – to o 0,11 pkt więcej niż miesiąc wcześniej i o 0,35 pkt więcej niż rok temu.

Lekkie podwyżki cen nieruchomości na wakacje
Lekkie podwyżki cen nieruchomości na wakacje (YAY Foto)

Wakacyjne podwyżki w mieszkaniówce?

Choć wzrosty dopiero co się zaczęły w raportowanych danych, to wystąpiły w każdej analizowanej grupie – ogółem dla całej Polski, grupy dużych miast (Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Gdyni i Łodzi) oraz samej Warszawy.

W przypadku dużych miast odczyty indeksu urban.one wyniosły w czerwcu 95,16 pkt, czyli o zaledwie 0,02 pkt więcej niż w maju i o 0,39 pkt w analogicznym okresie ubiegłego roku. Większe różnice pojawiły się dla samego rynku warszawskiego – w ciągu roku wskazania indeksu wzrosły o prawie cały 1 pkt – z 93,00 do 93,97 pkt.

Respondenci badania Cenatorium dotyczącego prognoz co do warunków gospodarczych na rynku mieszkaniowym w większości spodziewają się stabilizacji. Za brakiem zmian opowiedziało się 65 proc. dla rynku warszawskiego i po 70 proc. dla dużych miast i całej Polski. Pozostali przewidują z kolei poprawę tych warunków w ciągu nadchodzących sześciu miesiącach – żaden z ankietowanych nie postawił na ich pogorszenie się.

Rynek gruntów stabilnie… drożeje

Mniejsze wątpliwości co do kierunku zmian cen w najbliższych miesiącach dotyczą rynku gruntów pod zabudowę. Indeks cen gruntów wciąż pnie się w górę – w czerwcu 2017 roku wyniósł 126,76 pkt. To o prawie 1 pkt więcej niż w maju i o ponad 7 pkt więcej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Za utrzymaniem się obecnych warunków gospodarczych na rynku gruntów pod zabudowę opowiedziało się 65 proc. ankietowanych. Co czwarty natomiast widzi wciąż możliwość ich pogorszenia się. Tylko 10 proc. zagłosowało na poprawę.

Mimo to w badaniu prognozy eksperckiej, ankietowani pozytywnie oceniają stronę popytową na rynku. Popularnością cieszą się zarówno grunty pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, jak i pod zabudowę komercyjną. 

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 15 glos_rozsadku

czyli co kupujta, bo taniej nie będzie?

! Odpowiedz
0 8 trooper

Od dwóch lat developerzy biją rekordy w produkcji nowych mieszkań, tylko czekać aż to wszystko rypnie.

! Odpowiedz
0 9 glos_rozsadku odpowiada trooper

od 10 lat banki biją rekordy podaży pieniądza. Polacy są przekredytowani, tylko czekać na podwyżkę stóp i wszystko rypnie.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl