REKLAMA
PIT 2023

Podwyżka na A4. Nowe stawki za przejazdy trasą Katowice-Kraków

2022-06-30 10:23
publikacja
2022-06-30 10:23

4 lipca br. wchodzi w życie zmiana stawek opłat za przejazdy autostradą A4 Katowice-Kraków. Koncesjonariusz utrzyma jednak rabat dla kierowców samochodów osobowych korzystających z płatności automatycznych.

Podwyżka na A4. Nowe stawki za przejazdy trasą Katowice-Kraków
Podwyżka na A4. Nowe stawki za przejazdy trasą Katowice-Kraków
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Kierowcy samochodów osobowych, którzy wybierają metody automatyczne: elektroniczny pobór opłat A4Go, Telepass bądź videotolling (odczyt tablic rejestracyjnych) powiązany z aplikacjami Autopay, SkyCash, IKO i mPay, od 4 lipca br. będą objęci 23 proc. rabatem. Zapłacą 10 zł na każdej bramce – o 3 zł mniej, niż płacący gotówką czy kartą. Taka stawka obowiązywała na bramkach koncesyjnego odcinka A4 siedem lat temu.

O tym, jak automatycznie płacić za autostrady, piszemy w teście: Opłaty za autostrady po nowemu. Jak zapłacić za przejazd aplikacją e-TOLL, Autopay, mPay, SkyCash, Spark, Orlen Pay i papierowym biletem?

Stawka dla użytkowników autostrady A4 Katowice-Kraków podróżujących pojazdami kat. 1 i niekorzystających z płatności automatycznych od 4 lipca br. wyniesie 13 zł na każdym placu poboru opłat (w Mysłowicach i w Balicach). Motocyklistom przysługiwać będzie bonifikata w wysokości 7 zł, zapłacą oni, jak dotąd, 6 zł na każdej bramce.

Bonifikata dla pojazdów kat. 2 i 3 wyniesie 16 zł, a kierowcy tych pojazdów płacić będą na bramkach 24 zł.

Nowa stawka dla użytkowników pojazdów kat. 4 i 5 to 40 zł na każdym placu poboru opłat. 

– Nieunikniony, ze względu na sytuację gospodarczą, wzrost wysokości stawek opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem A4 jest powodem, dla którego szczególnie warto zainteresować się automatycznymi metodami płatności. Premiowane atrakcyjnym rabatem, nowoczesne metody automatyczne są tak łatwo dostępne i proste w obsłudze, że skorzysta z nich każdy kierowca samochodu osobowego, który chce płacić za przejazdy koncesyjnym odcinkiem A4 mniej. W przypadku wszystkich kategorii pojazdów A4Go i videotolling mają dodatkowo tę zaletę, że pozwalają przejeżdżać autostradowe bramki dużo sprawniej. Mówimy więc o oszczędności czasu i pieniędzy – komentuje Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM SA. 

Nowe bramki dla tańszych przejazdów

Udział transakcji automatycznych w płatnościach ogółem wynosi już ok. 40 proc. W ślad za rosnącym zainteresowaniem tą formą uiszczania opłat za przejazdy koncesjonariusz oddał niedawno do użytku kierowców kolejne automatyczne bramki. Obecnie na obu placach poboru opłat w każdym kierunku dostępne są szybkie pasy dla samochodów osobowych, dla pojazdów ciężarowych i jeden wspólny dla osobówek i ciężarówek.

Odcinek autostrady A4 Katowice-Kraków nie jest objęty systemem e-Toll, dlatego też wszyscy kierowcy, bez względu na wybraną metodę płatności za przejazd, muszą się zatrzymać na bramce autostradowej przed szlabanem, na wysokości okna kabiny inkasenta.

BPL, materiały prasowe

Źródło:Bankier24
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (11)

dodaj komentarz
stachupzn
dobra a z jaką apką jeździć na etoll? bo oficjalna lipa
artuon
jak dla mnie mpay - nie trzeba danych gps (za co plus) a jezdzisz normalnie
salad77
wybitny minister prywatyzacji Emil Wąsacz oraz Włosi zarządzający autostradą muszą przecież z czegoś żyć
m00zyk
Przekręt z tym odcinkiem jest wręcz memiczny...
apodedworny
Bandę oszustów która pod nazwą Stalexport doi nas i państwo ile wlezie powinno się już dawno zamknąć do więzienia za przekręty. To samo dotyczy polityków którzy podpisywali z tymi oszustami skrajnie niekorzystne ,dla państwa i obywateli, umowy. W jeszcze większym stopniu dotyczy to autostrady wielkopolskiej. Te drogi dawno powinny Bandę oszustów która pod nazwą Stalexport doi nas i państwo ile wlezie powinno się już dawno zamknąć do więzienia za przekręty. To samo dotyczy polityków którzy podpisywali z tymi oszustami skrajnie niekorzystne ,dla państwa i obywateli, umowy. W jeszcze większym stopniu dotyczy to autostrady wielkopolskiej. Te drogi dawno powinny być znacjonalizowane
_xyz
Fajnie. Dawno nie było podwyżki. Chyba 1,2,3,4,5,6... late temu.

Wzorowy przykład, jak to państwo było i jest ruchane przez bandę geszefciarzy z rodowodem z poprzedniego systemu.
arzab
Nie jest ruchane, dużą część zysku zabiera w podatkach i opłatach ! Dlatego rżną głupa i nic z tym nie robią od lat ! Jedną łapą niby grożą ale drugą wyciągają po kasę.
pozhoga
2x13 zł za odcinek ok. 80 km to pikuś: odcinek A2 Poznań-Nowy Tomyśl ma ok. 50 km a kosztuje 23 zł. Najdroższa autostrada świata i kwintesencja patologii III RP rodem z nieświętej magdalenki.
vskritsk
Ten odcinek A4 jest strasznie ruchliwy, korki, wypadki, kolejki do bram poboru opłat.
pozhoga odpowiada vskritsk
Pewnie dlatego taka niska cena - normalka w gospodarce rynkowej: duży wolumen to i niska cena...

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki