Podwyżki cen prądu o 8 proc. dla gospodarstw domowych w projekcji NBP

Listopadowa projekcja NBP zakłada, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną w przyszłym roku i w roku 2021 o 8 proc. - poinformował na wtorkowej konferencji dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar.

(fot. Bartłomiej Pietrzyk / Shutterstock)

"Powraca jak bumerang temat cen energii elektrycznej. (...) Przyjęliśmy taką modelową podwyżkę cen energii elektrycznej, że rachunek dla gospodarstw domowych rośnie o 8 proc. (w roku 2020 i 2021 - PAP). To nie jest żadna prognoza, to techniczne założenie. Ono jest podyktowane tym, że staramy się dość konserwatywnie prognozować i nie dawać się zaskakiwać ani w dół, ani w górę" - powiedział Szpunar.

"Nie wiem, jak będzie. Rząd ma wiele możliwości działania i regulator. (...) Regulator może te podwyżki rozłożyć inaczej. Rząd ma możliwości przedłużenia tego pakietu, który w tej chwili obowiązuje do końca roku. Myśmy przyjęli, że nie, dlatego, że nie ma na razie wystarczających przesłanek do tego, żeby założyć coś innego" - dodał.

Szpunar zaznaczył, że założenie wzrostu cen energii elektrycznej o 8 proc. ma charakter konserwatywny, gdyż w projekcji założono, że koszty wytwarzania cen energii elektrycznej pozostaną na takim samym poziomie jak obecnie, w szczególności ceny uprawnień do emisji CO2.

"My cen certyfikatów nie prognozujemy, ale wydaje nam się, że ryzyka dla wzrostu cen tych certyfikatów, mimo pewnej presji ze strony politycznej na te ceny, są mniejsze niż ryzyka spadku" - powiedział Szpunar.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 leming

trzeba tych socjalistów odsunąć od władzy, PIS wyłącznie podnosi podatki, akcyza, paliwo, alkohol, 30-krotność itd.....socjalizm pis jest groźny dla Polski

! Odpowiedz
2 14 passenger

Po wyborach prezydenckich zacznie się podwyżkowa jazda bez trzymanki. Ceny prądu, to dopiero początek, socjaliści z PiSu zbiorą z nawiązką kasę rozdaną w 500+

! Odpowiedz
12 5 1984

Prąd drożeje w całej Europie, prędzej czy później podrożeje i w Polsce. Dlatego nie wiem skąd takie zaskoczenie u komentujących. Aha, zobaczyłem kto pisze i już wiem.

! Odpowiedz
2 37 ajwaj

Wniosek jeden, PIS-PL nie ma kasy
Mieli dluzej pociagnac na "kielbasie wyborczej" a to juz
Prezenty, obietnice jak zwykle od 30 lat to sciema na wybory dla ciezko naiwnych.
O promach, tunelach, mostach, statkach, infrastrukrurze, elektr. konwencjonalnych i atomowych za ca 1 bln zl podarków itd. nie wspominajac.

! Odpowiedz
4 36 antek10

Suweren rzad 4 tys zł brutto ajniższej płacy. Darmowe emerytury dla nie pracujących lub tych co porodziły stado dzieci.

! Odpowiedz
13 22 fermax

sprzedajmy terminal LPG i KGHM i sporowadzmy wegiel z Alaski

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne