Droższa energia na nowy rok

Do wtorku dowiemy się, ile zapłacimy za prąd. Kończą się negocjacje - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

"Rząd nie przedłuży swojej interwencji, a jak wynika z komentarzy ekspertów i przedstawicieli firm energetycznych - we wnioskach dotyczących taryf mających obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. znalazły się postulaty wprowadzenia daleko idących podwyżek" - czytamy w gazecie.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w rozmowie z dziennikiem powiedział, że każde przedsiębiorstwo kalkuluje własną taryfę i w stosunku do 2018 r. stawki we wnioskach są dużo wyższe, odzwierciedlając zmianę sytuacji w energetyce.

Dziennik przypomina, że kilka dni temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że nie spodziewa się drastycznego wzrostu. "Na poziomie gospodarstw domowych może to być około 10 proc." – wskazała.

"Teoretycznie moglibyśmy mieć nadzieję, że wraz ze stopniową rezygnacją z węgla energetyka zaoszczędzi na wydatkach – choćby na pozwolenia na emisję CO2 albo i na wyjątkowo drogi w Polsce czarny surowiec. Nic jednak z tego" - czytamy w artykule.

"Koszt samego wytwarzania może spadać, ale to nie oznacza, że pozostałe koszty pozostaną na niezmienionym poziomie" – podsumowuje Rafał Gawin.(PAP)

ozk/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
29 17 ajwaj

To jest tylko czubek loda cen energii > inflacji

Jesli skonczy sie gaz z UKR 31.12, PISy chca kupowac rosyjski gaz od Niemców,
i NordStream 1.
A Tam moze nic nie byc. Bo tak samo Slowacja, Czechy itd. potrzebuja

""Gaz jest dostarczany z Niemiec przez wirtualny punkt, ale w rzeczywistości PGNiG bierze go z gazociągu eksportowego Jamał-Europa. W pierwszych trzech miesiącach tego roku wirtualny rewers wynosił dla PGNiG 1,15 miliarda metrów sześciennych gazu. Według platformy ENTSOG w pierwszym kwartale do Polski trafiło 1,3 miliarda metrów sześciennych.
A w przypadku zakończenia tranzytu ukraińskiego handlowcy europejscy mogą po prostu nie znaleźć wolnych 1,3 miliarda metrów sześciennych, aby sprzedać je Polsce, która zabrała gaz z gazociągu jamalsko-europejskiego lub odebrała go z węzła Baumgarten przez Czechy.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
44 40 anty12

Jakie dropsy oni biora ?! Moj kumple juz dostal info o podwzyzke o 38 % od nowego roku !! Tak to jest jak dla urzednikow nie ma kar za klamstwo. Moga pluc nam w twarz i sie smiac. Pokazcie pisiorki jak wstaliscie z kolan. BTW zauwazyliscie juz ze praktyczni enie zwalaja na UE lub Tuska ?

! Odpowiedz
18 43 marianpazdzioch

Skończy się tak, że rolniczy kraj będzie importował żywność z USA czy Ukrainy.

! Odpowiedz
2 51 spedytor

A Pani Jadzia/ Emilewicz / mowila ze to 3-4 % najwyzej . Wyzszy poziom wzrostu to bedzie nieuzasadnione .

! Odpowiedz
13 16 qqryk

Nie słuchałeś dokładnie, ona mówiła 3 4 procent. Wkradła jej się przerwa pomiędzy trójkę a czwórkę. I to się zgadza z wieścią od @anty12.

! Odpowiedz
0 9 spedytor

A pani J

! Odpowiedz
6 75 jezelipapa

"Podwyzki nieznaczne o 10%", no ale inflacja cały czas 2,5%, nie?

! Odpowiedz
20 107 forfun

rachunki domowe za prąd to jedno ale skoro wzrosną wszystkim tzn. że firmy dołożą wzrost do ceny produktu czy usługi i tak zapłacimy znacznie więcej niż 10%

! Odpowiedz
3 53 a-zet

Owszem, szczególnie że prąd firmowy jest droższy niż domowy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne