REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Podwyżka akcyzy uderza w branżę spirytusową i kieszenie Polaków

2023-01-21 08:00
publikacja
2023-01-21 08:00

Kolejna podwyżka podatku akcyzowego, przy znacznym wzroście cen energii i zbóż, spowodowała wzrost cen napojów spirytusowych i niepewność na rynku. Aby poprawić sytuację, producenci stawiają na produkty premium. Wódki produkowane w Polsce to także potencjalne hity eksportowe, ale ich sukces zależy od wsparcia agend rządowych – uważają przedstawiciele firm zrzeszonych w Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Podwyżka akcyzy uderza w branżę spirytusową i kieszenie Polaków
Podwyżka akcyzy uderza w branżę spirytusową i kieszenie Polaków
fot. withGod / / Shutterstock

2022 rok był trudny dla branży spirytusowej. Wzrost cen po podwyżce akcyzy o 10 proc. spowodował istotny ilościowy spadek sprzedaży. Dotyczyło to zwłaszcza kategorii wódek czystych. W segmencie premium ten spadek jest mniejszy, a w niektórych kategoriach, jak na przykład rum czy gin, nie wystąpił w ogóle. Duży wpływ na rentowność firm z sektora spirytusowego miał często trzycyfrowy wzrost cen surowców, przede wszystkim zbóż oraz energii. Te dwa elementy poza kosztami pracy dominują w strukturze kosztów branży spirytusowej. To znalazło odzwierciedlenie w cenach produktów.

O ile w 2021 r. mogliśmy kupić półlitrową butelkę wódki poniżej 20 zł, to w 2022 r. za ten sam produkt trzeba było zapłacić minimum 23-25 zł. Dodatkowo zakłady zmagały się z niedoborami w zaopatrzeniu surowców do produkcji, ale także opakowań szklanych czy zakrętek aluminiowych, na co wpływ miało załamanie dotychczasowych tradycyjnych rynków zaopatrzenia, jakimi były Ukraina oraz Rosja.

„W 2023 r. ze względu na kolejną 5-proc. podwyżkę akcyzy oraz spodziewany dalszy wzrost kosztów produkcji, a tym samym cen alkoholi mocnych, przy jednoczesnym spadku siły nabywczej Polaków, szacujemy, że spadek sprzedaży w zakresie wolumenu będzie dwucyfrowy. Zakładamy, że najtańsza wódka 0,5 l zbliży się do ceny 30 zł. Istnieje ryzyko, że wielu, szczególnie mniejszych producentów naszej branży, nie wytrzyma tej presji cenowej i zniknie z rynku tak, jak to się stało w przypadku tradycyjnych polskich gorzelni rolniczych, które ze względu na błędną politykę państwa w poprzednich latach, praktycznie zniknęły z gospodarczej mapy Polski” - podkreśla Witold Włodarczyk, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Zdaniem ZP PPS ryzyko mogłoby zostać zminimalizowane poprzez wprowadzenie stosownych zmian w polityce akcyzowej, tak aby wszyscy uczestnicy rynku alkoholowego płacili ten podatek od tego czego on dotyczy, czyli od zawartości alkoholu. Dziś w przypadku branży piwnej tak nie jest, co stawia producentów nalewek, likierów czy okowit w dużo trudniejszej sytuacji już na starcie, w porównaniu do producentów piwa.

„Drugim kierunkiem, w którym powinni zmierzać producenci alkoholi, mocnych jest eksport. Polacy są najlepszymi na świecie fachowcami w produkcji wódek, okowit czy nalewek. To jednak nie wystarczy, aby stać się takim eksporterem wyrobów spirytusowych jak Szkocja w przypadku whisky czy Francja w przypadku koniaku. Tu potrzebne jest wsparcie ze strony państwa – zarówno w obszarze promocji, jak i prawa. W tym drugim przypadku chodzi przede wszystkim o ostateczne usankcjonowanie bezpiecznej sprzedaży alkoholu przez internet, czym mogą się od wielu lat cieszyć sprzedawcy alkoholu w innych krajach europejskich, osiągając tym samym przewagę konkurencyjną nad ich kolegami znad Wisły” – zauważa Witold Włodarczyk, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
marcin19801980
Muszą podnieść akcyzę i mieć zysk z tego żeby z drugiej strony zapobiegać i leczyć skutki alkoholizmu. Hipokryzja w najlepszym wydaniu. Kilkanaście lat temu obniżyli akcyzę i nagle sprzedaż wzrosła a przemyt spadł.
pikawka
na tym etapie pas astartowego to juz latwiej im bedzie informowac ludzi co nie drozeje i co nie zostalo objete nowymi podatkami.
karbinadel
Prawdziwi Polak-patriota łoi gorzałę codziennie, wspierając budżet państwa. A w niedziele nawet podwójnie
samsza
Może się mylę, ale mam przeświadczenie, że informując o ostatnich setkach podwyżek cen, opłat, danin, podatków, kosztów... portal bankier.pl nie używał określenia "uderzenie w kieszenie Polaków". :)
Jednak coś w tym alkoholu jest, jakiś spirit... nie koniecznie ...sancti.
drzaraza
Burbon to chłam a z tysiecy rodzajów whisky 99% to przereklamowana sprawa. Koniak od VSOP w górę to co innego.
men24a
Z tego co mówił to we wzroście cen maczał sam Putin a na imię ma inflacja.
Ministerstwo Finansów podatek na piwo, wino i papierosy podnosić będzie rocznie o 5-10 proc. Chociaż jeszcze niedawno informacje o pracach nad tego typu projektem nazywało "fake newsem".
Rząd zyska 100 mld w 10 lat.

Jak Vincent mówił,
Z tego co mówił to we wzroście cen maczał sam Putin a na imię ma inflacja.
Ministerstwo Finansów podatek na piwo, wino i papierosy podnosić będzie rocznie o 5-10 proc. Chociaż jeszcze niedawno informacje o pracach nad tego typu projektem nazywało "fake newsem".
Rząd zyska 100 mld w 10 lat.

Jak Vincent mówił, piniundzy ni ma i ni będzie a som. Wyczarowali czarodzieje
samsza
Goście nie pijący ? Podobno cerkiew nie zabrania, może jednak muzułmanie ?
zops
Część arabskich i niemieckich. Ja za nich nie wypiję. Ale...
arturnow
Polacy nie chleją wiec w ich kieszenie to nie uderza. Stąd spadek sprzedaży i ogólnie gorzej dla sprzedawców niż lepiej
zops
kończy się komunistyczna moda na tzw. butelkę czystej stołowej dla wszystkich. NIE BĘDZIE REŻIMOWO na kole polarnym temp. -10*C.

Powiązane: Podwyżka akcyzy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki