Prezes PFR: Pracownicze Plany Kapitałowe to tani system oszczędzania

Pracownicze Plany Kapitałowe są tanim systemem oszczędzania, średnia wysokość opłaty za zarządzanie wynosi 0,37 proc. - mówił we wtorek prezes PFR Paweł Borys. Fundusz nie ma informacji, by któryś z pracodawców nie wywiązał się z obowiązku stworzenia PPK - dodał.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

"Najbardziej się cieszymy, że PPK są systemem tanim, średnia opłata za zarządzanie wynosi 0,37 proc. Patrząc na poziomy opłat pobierane w podobnych programach na świecie - nie mówiąc o tym, co było pobierane w Polsce przy różnych produktach - jest to bardzo atrakcyjny, niski poziom" - powiedział prezes PFR na konferencji prasowej.

Borys dodał, że dopuszczonych do obsługi programu jest obecnie 20 instytucji finansowych.

Partycypacja w PPK w firmach 250+ wynosi 39 proc.

Partycypacja w PPK w największych firmach, czyli zatrudniających powyżej 250 pracowników, wyniosła 39 proc. - poinformował na wtorkowej konferencji prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że bazową dla PFR partycypacją jest 41 proc., uwzględniającą również firmy, które utworzyły PPE zamiast PPK.

"Szacunkowa partycypacja w firmach 250+ wynosi 39 proc. Jeśli uwzględnimy te firmy, które wybrały PPE po wejściu w życie ustawy o PPK, partycypacja to 41 proc. i to jest efekt wdrożenia ustawy o PPK. Biorąc pod uwagę wszystkich pracowników korzystających z PPK czy PPE, partycypacja wynosi 44 proc. ogółu zatrudnionych w tych dużych firmach" - powiedział PFR Paweł Borys.

Poniżej dane o liczbie pracowników, uczestników i partycypacji, zaprezentowane przez PFR na wtorkowej konferencji:

Liczba pracowników Liczba uczestników Partycypacja
Partycypacja w PPK w firmach 250+ 2,9 mln 1,1 mln 39 proc.
Partycypacja w PPK w firmach 250+ oraz programach PPE utworzonych po 1.12.2018 w 250+ 3,1 mln 1,3 mln 41 proc.
Partycypacja w PPK w firmach 250+ oraz we wszystkich programach PPE 3,6 mln 1,55 mln 44 proc.

Z prezentacji przedstawionej na konferencji wynika, że 1,1 mln osób wśród 2,9 mln zatrudnionych w największych firmach zdecydowało się pozostać w PPK, co daje partycypację na poziomie 39 proc. Z kolei partycypacja w PPK oraz w programach PPE w firmach 250+ utworzonych po 1 grudnia 2018 roku wynosi 41 proc. (1,3 mln uczestników), natomiast partycypacja w PPK w firmach +250 oraz we wszystkich programach PPE wynosi 44 proc. (1,55 mln uczestników).

Borys dodał, że ze względów metodologicznych poziom partycypacji jest podany w przybliżeniu. "Proszę traktować dane o liczbie uczestników jako pewne, a poziom partycypacji jako przybliżenie. Zakładamy, że poziom ten może on podlegać pewnym zmianom, a błąd może wynosić około 2-3 proc." - powiedział.

"Można powiedzieć, że to 41 proc. to efekt wdrożenia ustawy o Pracowniczych Programach Kapitałowych" - powiedział prezes PFR.

Borys wskazał, że partycypacja wśród pracowników poniżej 55 roku życia objętych zapisem do PPK wyniosła 46 proc. Ponadto negatywnie na poziom partycypacji przełożył się niski wynik w firmach zatrudniających cudzoziemców. Z prezentacji wynika, że o 1,7 pkt. proc. obniżyło partycypację uwzględnienie w niej cudzoziemców. W firmach 250+ pracuje 185 tys. cudzoziemców, a do PPK zapisało się ich 32 tys. (17 proc.)

"Dużo większa partycypacja jest w firmach z kapitałem zagranicznym. W firmach z kapitałem polskim jest ona o średnio 10 pkt. proc. niższa. Firmy z kapitałem zagranicznym znają już te programy i przyjęły je jako standard pracy. Często te firmy funkcjonują w dużych miastach, oferują lepsze zarobki i ten efekt dochodowy może również decydować za tym, że więcej pracowników decyduje się na wejście do PPK" - powiedział Borys.

"Oczywiście analizujemy dane, które mamy o partycypacji w PPK i staramy się zrozumieć różnice w poziomach uczestnictwa i ich przyczyny" - dodał.

Borys wskazał, że większość - 55 proc. z osób, które zdecydowały się pozostać w PPK - stanowią kobiety.

Borys ocenił, że w spółkach pośrednio lub bezpośrednio powiązanych ze Skarbem Państwa dane o partycypacji są neutralne, a jej poziom jest minimalnie poniżej średniej całego rynku.

"Sama niższa partycypacja nie jest powodem, żebyśmy podejmowali działania o charakterze prawnym (wobec pracodawcy - PAP). To, że jest niska partycypacja wcale nie musi znaczyć, że program nie został prawidłowo wdrożony. Są branże, np. górnicza, gdzie ze względu na różne czynniki poziom tej partycypacji jest niższy. (...) Przez kolejne lata będziemy prowadzić kampanię informacyjną zachęcającą do uczestnictwa i promującą pracodawców (którzy mają wysoką partycypację - PAP)" - wskazał.

Dodał, że liczba firm, w których zgłoszono nieprawidłowości, że pracodawca mógł zniechęcać pracowników do programu, jest marginalna.

Zapytany o poziom dobrowolnych wpłat pracodawców ponad obowiązkowe 1,5 proc. powiedział, że nieduża liczba pracodawców zdecydowała się na dodatkowe wpłaty.

Ocenił, że na kolejnych etapach wdrażania programu może być trudniej, a partycypacja może być niższa, jednak ten efekt może być zrekompensowany potencjalnie wyższą partycypacją w sektorze publicznym, tak jak miało to miejsce w Wielkiej Brytanii.

"Dajemy sobie cel partycypacji na poziomie 40 proc. po wdrożeniu całego Programu. (...) To oznaczałoby około 4 mln uczestników PPK czy PPE i to jest jak najbardziej realistyczne" - powiedział.

Opublikowane we wtorek dane uwzględniają 3.864 firm, które wdrożyły PPK, 209 największych firm, które po 1 grudnia 2018 roku wdrożyło Pracownicze Programy Emerytalne, oraz 309 firm 250+, które miały PPE przed tą datą. Zgodnie z ustawą o PPK, posiadanie przez firmę PPE zwalnia z konieczności wdrażania PPK.

Czym jest PPK?

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.(PAP)

autor: Michał Boroń, Ewa Wesołowska

mick/ ewes/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 karmelino

Zdania zawsze będą podzielone. Nie ma nawet co się łudzić, że program przypasuje każdemu. Poza tym został opracowany głównie z myślą o pracownikach zarabiających średnią krajową. Dla nich comiesięczna 2% wpłata to ponad 60tys. oszczednosci do wybrania po 60 r. ż.

! Odpowiedz
2 2 sawkaa

Człowiek czy może prędzej pracownik nie ponosi w zasadzie żadnych kosztów jeśli chodzi o uczestnictwo. A właśnie może za to sporo zyskać, bo pracodawca no i państwo jemu dokłada. Sami raczej nigdy byśmy takiej kwoty nie uzbierali

! Odpowiedz
6 1 molenda333

Dobre jest to w tym oszczędzaniu to ze kazdy ma taka możliwość .Bez względu na swoje zarobki odkłada 2%. Wiadomo ze jedni beda mieli więcej drudzy mniej.Ale ważne ze będziemy oszczędzać. Bo jak wiadomo u nas to różnie bywa. a dobrze miec potem na stare lata trochę wiecej emerytury.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 po_co

Warto zdać sobie sprawę, że człowiek żyje ok. 70-80 lat bez względu na to czy będziesz oszczędzał czy też nie, Twoje życie w całości zależy od tego jak produktywny będziesz. Jeżeli wolisz oddawać pieniądze państwu, za które mógłbyś kupić poprawiające Twoją sytuację artykułu to Twoja sprawa.
Może jednak warto wydać te 2% na lepszej jakości jedzenie, bo to w czasie gdy będziesz starszy znacznie bardziej będzie się liczyło niż ilość gotówki na koncie.

Moja mama ma blisko 70 lat i ciągle pracuje, państwo w czasie lat składkowych zabrało jej grubo ponad milion złotych, a od raptem 10 lat oddaje jej miesięcznie 1200 zł, po śmierci taty mama przejęła jego emeryturę czyli od 3 lat dostaje 1800 zł.
W tym momencie państwo oddało jej 165 tyś. zł z czego 25 tyś. zł ponownie zabrano na poczet podatków.

Gdyby moi rodzice zainwestowali swoje wypłaty (pełne) w mieszkania, domy, kruszce to dzisiaj posiadali by równowartość ok. 10 kg w złocie czyli ok. 2 milionów złotych.
Taka kwota pozwoli żyć przez 30 lat bez żadnych wyrzeczeń za pieniądze równe średniej krajowej. Inwestując w nieruchomości mogli by dzisiaj posiadać ich kilka i albo żyć z wynajmu albo sprzedać korzystnie.

Ostatecznie mogli by te pieniądze przehulać na wygodniejsze życie i świetnie bo to były ich pieniądze, teraz nie ma o czym gadać bo państwo swoje zabrało, a tata już pożegnał się z tym światem i na co było mu to oszczędzanie na starość ?
Jeszcze oszukano nas przy wypłacie ubezpieczenia z PZU, tata zmarł 7 dni przed moimi urodzinami ale PZU uznało że rocznikowo osiągnąłem wiek zwalniający ich z wypłaty (tata zmarł w styczniu, a co miałby "rocznikowo" powiedzieć mój siostrzeniec urodzony pod koniec grudnia ?).

Chcesz to oszczędzaj, Twoje pieniądze, Twoje życie i Twój wybór. Ja chcę żyć za swoje i ponosić tego konsekwencje, a nie mogę bo rocznie państwo zabiera mi od 50 do 70 tyś. zł które wykorzystałbym na lepszą edukację dzieci - wszystko przez to, że ludzie tacy jak Ty boją się żyć i zmuszają ludzi takich jak ja aby zapewniali wam bezpieczeństwo na siłę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 po_co

Zawsze można obniżyć podatek dochodowy, w końcu został on wprowadzony w obliczu wojen Napoleońskich których dzisiaj nie doświadczamy.
Te 17% które są co miesiąc odbierane pracownikom to gigantyczny zastrzyk dla gospodarki - szacując na podstawie średniej krajowej daje to 13,5 miliarda złotych co miesiąc w obrocie.

To znacznie silniejsze narzędzie oszczędzania i co najważniejsze nie wymaga tworzenia nowej biurokracji (wręcz dramatycznie ją redukuje, ponieważ obsługa PIT to 70% czasu pracy urzędu skarbowego).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 17 pluto85md

1,1 mln uczestników, przy średniej krajowej (okolo 5 tys zł) i przy zalozeniu minimalnych wpłat (3.5%) to niespełna 200 mln zł miesięcznie, do tego 275 mln zł powitalnej doplaty i 264 mln zł rocznej doplaty. Niespełna 3 mld zł po I roku. Slabawo, praktycznie pomijalna wartość dla rynku kapitałowego w PL. Należy założyć że partycypacji w mniejszych firmach będzie niższa, a w firmach poniżej 50 osób zapewne znikoma. Ciężko będzie dobić do 10 mld zł rocznie, a to byłoby symboliczne, ale wciąż mało znaczące. Lepszy jednak rydz niż nic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 36 anty12

39 % HAHAHAHA. A bedzie jeszcze mniej,jak ludzie zorientuja sie po pierwszej wyplacie ze hajs sie nie zgadza.

! Odpowiedz
4 32 gwisniew

Jakie to prywatne środki skoro nawet nie mam wpływu na wybór instytucji, która będzie "zarządzała" moimi pieniędzmi. Jak nie będzie konkurencji to i nie będzie wyników i zarządzanie niepotrzebne, więc nawet te 0,37% to bardzo dużo, jeżeli to za nic.

! Odpowiedz
22 40 search

Za 0,37% czy sa wyniki czy nie ma to konie ze stajni Morawieckiego sie wyzywia.
i jestem na 95% pewien ze nawet przy takiej prowizji wyciagnie sie mniej PPK niz sie wplacalo a ryzyko nacjonalizacji bardzo duzo. Przypomne ze 15% Pinokio juz subnal. A o ironia Donalinio uchronil choc wirtulanie polowe bo zapisano to w ZUS.

! Odpowiedz
3 34 marxs

nie tylko nacjonalizacja czyli kradzież ku przestrodze wystarczy popatrzyć jak sobie radzą PISowskie spółeczki z WIG20 zarządzane przez omajtków i ich rodziny -w ciągu ostatnich 5-letnich nierządów PIS straciły one po 60-70% wartości tylko w tym roku PISowskie spółeczki z WIG20 straciły na wartości 50 mld zł!!!!!

! Odpowiedz
2 28 gwisniew odpowiada marxs

A PPK będą musiały inwestować ok. 50% środków przeznaczonych na akcje w akcje z WIG20, czyli w większości w PISowskie spółki.

! Odpowiedz
3 46 nostsherlock

39% to wcale nie musi być poparcie dla PPK. Kluczem jest to, że domyślnie każdy jest zapisany, a żeby zrezygnować, trzeba specjalnie się pofatygować z papierologią.

! Odpowiedz
2 18 gwisniew

Po pierwszej pensji te pozostałe 39% popędzi się wypisać :D

! Odpowiedz
7 54 pc1974

OFE BRAŁY I 10% prowizji. To był rozbój w biały dzień najtańszy był Allianz 4% ale to wszystko nie zmienia faktu że wypinam się na ppk bo może się skończyć jak z OFE czyli władza wszystko mi ukradnie.

! Odpowiedz
2 37 aleks__

I pewnie tak będzie. Jeżeli metodą na wygrywanie wyborów staje się rozdawnictwo to źle to wróży oszczędnościom.

! Odpowiedz
61 19 grzegorzkubik

PPK jest na pewno lepsze niż tyranie do 67 lat. Popieram ten plan.

! Odpowiedz
4 39 search

To grzesiu wplacaj i juz proponuje zabukowac bilety na pordoz pod palmami.

! Odpowiedz
1 13 slawekkry

Grzesiu ty chyba bardzo młody jesteś

! Odpowiedz
1 11 emeryt_giełdowy

Rozumiem, że popierasz "DOBRĄ ZMIANĘ".
Bociana dziobał szpak, a nastąpiła szpak dziobał Bociana.
Kto kogo dziobał w OFE, a kto teraz będzie dziobał w PPK.
Przeksięgowanie na wirtualne konta w ZUS 150 mld zł., uznajesz za kradzież, a zabranie 15% kapitału w związku z przekazaniem na IKE to będzie ............ .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
45 17 piwic

te 39% jest dziwinie zbieżne z poparciem dla PiS, co potwierdza, że ta częsć społeczeństwa umie liczyć i nie ulega nienawistnej propagandzie mediów o zagranicznym rodowodzie.

! Odpowiedz
18 62 prezes_jan

Ilu naiwnych idiotów, szok. Czy wy ludzie nie potraficie sami oszczędzać? Nigdy bym nie powierzył oszczędności w jakieś szemrane PPK.

! Odpowiedz
49 19 silvio_gesell

A potem ludzie będą wskakiwać w biegu do PPK, bo pociąg na GPW już odjechał.

! Odpowiedz
2 22 silvio_gessell

Chyba do PKP.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada silvio_gessell

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 13 prs

Gdzie artykul o oprocentowaniu, warunkach itd, kazdej z 20-tu tzw instytucji uprawnionych?
Kazdy czlowiek ma prawo wybrac instytucje - bez koperty do kieszeni pracodawcy za przypisanie zalogi do konkretnej instytucji - warto o tym pamietac..
Dla 20-to latka 0.37 pomnozone przez 40 lat pracy oznacza prawie 15% oszczednosci "zeżarte" przez ową instytucje uprawniona..
Chetnych przymuszonyc beda miliony, niezla kasa..
Nie jest zle przy 0.37 tylko czy napewno tyle a nie wiecej, na zachodzie jest to 2% za obsluge rocznie, dramat..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 35 barysza51

Czas chyba na rzetelną rozmowę ekonomistów o rozwiązaniach emerytalnych. Bez udziału polityków.

! Odpowiedz
10 5 piwic

System emerytalny to akurat sprawa polityczna, bo dotyczy przyszłosci, a ekonomisci, jak powszechnie wiadomo, potrafia jedynie wyjasniać przeszłosć, chociaż i z tym bywa różnie.

! Odpowiedz
5 25 barysza51

Duża porażka PPK !!! Czas chyba zostawić OFE w spokoju, one już okrzepły i dobrze sobie radzą. Należy tylko ustawowo zmienić ich charakter na całkowicie prywatne. Nie oznacza to jednak dowolności gospodarowania zgromadzonymi tam pieniędzmi przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

! Odpowiedz
3 54 ertom

Pisowski Program Kradzieży polega na tym, że jakiś oszołom wymyśli sobie coś w stylu "narodowe championy" i emerytura leci w jeden dzień 10% w dół, jak ostatnio Orlen.

! Odpowiedz
3 38 wgc

Tak się zastanawiam co jest bezpieczniejszą formą oszczędzania kryptowalutowy Forex czy powierzanie pieniędzy politykom.

! Odpowiedz
0 27 anna_domagalczyk

forex

! Odpowiedz
4 38 knf

"Pracownicze Plany Kapitałowe to tani system oszczędzania" P. Borys.

Termin OSZCZĘDZANIE odnosi się do GWARANTOWANEJ STOPY ZWORTU.

PPK to INWESTOWANIE/SPEKULOWANIE na instrumentach finansowych, które nie dają ŻADNYCH GWARANCJI, co więcej istnieje ryzyko utraty znacznej lub nawet całości środków - case IPO GetBack i setki innych spółek, których notowania spadły o ponad 90% na przestrzeni 10 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 40 anty12

Jak duzo Polakow musialo si ewypisac z tego szamba skoro nie ma tygodnia bez piswosiego zachwalanie jakie to kokosy z tego beda. A moze tym razem ciemny lud tego nie kupi, co Pinokio ? Nie ma pinindzy na socjal :( Smuteczek

! Odpowiedz
0 18 zzibi2

część się "zapisała" (nie wypisała) tylko po to aby co roku wypłacać i zapisywać się ponownie - dzięki czemu zyskujesz 70% tego co płaci pracodawca (o ile opłaty i stopa zwrotu tego nie przejedzą)

! Odpowiedz
14 30 kuba_rzeszowiak

Wolę kasę wpłacić do Rockbridge TFI i powieżyć ją profesjonalistom gdzie od wyniku zależy czy będę dalej tam trzymał niż dawać ją w ciemno na Port Lotniczy i inne nietrafione inwestycje państwowe.

! Odpowiedz
8 3 1as

Czy mikroprzedsiębiorcy też będą musieli w to wejść?

! Odpowiedz
46 16 obronca_przebraza

Za Rudego prowizja była 10%. Można w UE robić karierę, można!!!

! Odpowiedz
6 36 smallsaver

Łżesz jak Pi(e)S! To za kulawego było 7%, w 2009 spadło do 3,5%, a w 2014 do 1,75%.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: