REKLAMA

"Trzynastki" i "czternastki" mogą być wyższe. Emeryci zyskają na zmianie w podatkach

2023-11-30 11:20
publikacja
2023-11-30 11:20

Już wkrótce zapadnie decyzja dotycząca wysokości tzw. trzynastek i czternastek dla emerytów. W przyszłym roku seniorzy mogą otrzymać więcej pieniędzy. Oprócz waloryzacji, w przepisach przygotowywana jest kolejna zmiana podatkowa dotycząca dwukrotnego zwiększenia kwoty wolnej.

"Trzynastki" i "czternastki" mogą być wyższe. Emeryci zyskają na zmianie w podatkach
"Trzynastki" i "czternastki" mogą być wyższe. Emeryci zyskają na zmianie w podatkach
fot. Kuba Kwiatkowski / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2023/2024
Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line

Propozycja partii koalicyjnych dotycząca podniesienia kwoty wolnej z 30 tys. do 60 tys. zł niesie za sobą zmiany m.in. dla emerytów. Zwiększenie sumy (kwoty wolnej), od której nie płaci się podatku dochodowego (PIT), dotyczy również innych grup społecznych i nie jest związane ze źródłem, z którego pochodzi przychód.

Jeżeli partie koalicyjne stworzą rząd i przyjmą reformę podatkową zapowiedzianą przez Donalda Tuska, to emerytury do około 5 tys. zł będą zwolnione z PIT. W konsekwencji do portfeli seniorów trafi więcej pieniędzy każdego miesiąca.

Reklama

W takiej sytuacji z podatku byłby również zwolniona "trzynastka" wypłacana w marcu. Aby się tak stało, nowy rząd musiałby przyjąć zmiany podatkowe w tym roku z zastrzeżeniem, że przepisy miałby obowiązywać od początku 2024 r. Seniorzy, których miesięczne dochody mieszczą się w kwocie wolnej, mogliby również skorzystać ze zwolnienia w przypadku czternastej emerytury. 

Obecnie kwota wolna w wysokości 30 tys. zł przekłada się na kwotę zmniejszająca podatek w wysokości 3600 zł (12 proc. x 30 000 zł) w ciągu roku. W praktyce przekłada się to na niższy o 3600 zł podatek do zapłaty. Dwukrotne podwyższenie tych wartości, odpowiednio do 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku przełoży się na zmniejszenie PITu do zapłaty o 7200 zł. 

Reklama

Emeryci, którzy przekroczą 60 tys. zł rocznego dochodu, zapłacą podatek dochodowy od nadwyżki powyżej tej sumy. Stawka podatku od nadwyżki wynosi 12 proc. Natomiast seniorzy, którzy roczne dochody będą wyższe niż 120 tys. zł, zapłacą podatek dochodowy według stawki 32 proc. od nadwyżki powyżej tej sumy.

DF

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bha
A kiedy wejdzie w życie ten główny wyborczy konkret czyli wprowadzedznia kwoty wolnej od podatku 60 tys. zł. Bo na razie jakoś o tej sprawie zapanowała coraz większa Cisza?????.
inwestor.pl
Grzegorzkubik w końcu weźmie 1 dzień urlopu, bo musiał nadawać non stop, aby kupić chleb w Biedronce.
sloneczkodzg
Sprzedadzą ORLEN Niemcom to i kasa się znajdzie . Ciekawe na jak długo .
peter_griffin
Fakt, że osoba która napisała ten artykuł wierzy w jakiekolwiek podniesienie kwoty wolnej od podatku, pokazuje, że nie powinna mieć nic do czynienia z praca na portalu finansowym. Podniesienie kwoty wolnej do 60k oznacza ubytek 45 mld po stronie budżetu państwa i samorządów. A dodajmy, że Tusk złożył dziesiątki obietnic zwiększających Fakt, że osoba która napisała ten artykuł wierzy w jakiekolwiek podniesienie kwoty wolnej od podatku, pokazuje, że nie powinna mieć nic do czynienia z praca na portalu finansowym. Podniesienie kwoty wolnej do 60k oznacza ubytek 45 mld po stronie budżetu państwa i samorządów. A dodajmy, że Tusk złożył dziesiątki obietnic zwiększających wydatki o kolejne dziesiątki miliardów złotych.
samsza
Można zrobić dowolną kwotę "wolną", która nie jest wolna bo przecież wrzuci się składkę zdrowotną lub inną, w dowolnej wysokości i naliczanej oraz pobieranej od pierwszej wypłaconego złotego.
:)
mesten
Może być tak jak za Moteusza, płaciłem 19% a on obniżył mi do 12%+9,5%
samsza
Bogaci emeryci jak Tusk się ucieszą, ok.
Raffmo
tusk ma emeryturę bez PIT płaconą przez EU.

Ile wynosi emerytura Donalda Tuska
Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, może liczyć na wyjątkowo atrakcyjne świadczenia emerytalne. Jego emerytura europejska wynosi aż 4,600 euro, co przekłada się na około 21 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Tusk jako były szef
tusk ma emeryturę bez PIT płaconą przez EU.

Ile wynosi emerytura Donalda Tuska
Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, może liczyć na wyjątkowo atrakcyjne świadczenia emerytalne. Jego emerytura europejska wynosi aż 4,600 euro, co przekłada się na około 21 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Tusk jako były szef Rady Europejskiej zarabiał od początku kadencji około 105 tysięcy złotych miesięcznie, a od stycznia 2019 roku jego wynagrodzenie wzrosło do około 140 tysięcy złotych.

Dochód emerytalny Tuska z ZUS wyniesie natomiast 9 tysięcy złotych, co sumuje jego łączne przyszłe świadczenia emerytalne na imponujących 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

https://forsal.pl/finanse/finanse-osobiste/artykuly/9313431,emerytury-tuska-i-kaczynskiego-na-jak-duze-sumy-moga-liczyc.html
samsza odpowiada Raffmo
To Tusk od tej z ZuS, od tego z Sejmu lub za premiera jak będzie pensja i premie, to PIT będzie płacił czy nie?
Więc, po co polemizujesz z "niczym".

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki