Podlaskie: Unijne pieniądze na bulwary nad Narwią w Łomży

03.01. Łomża (PAP) - Ponad 14 mln zł dofinansowania otrzymało miasto Łomża na pierwszy etap zagospodarowania bulwarów nad rzeką Narew. Dotacja pochodzi ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Jak powiedział PAP w poniedziałek Łukasz Czech z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Łomży, bulwary powstaną pomiędzy dwoma mostami nad Narwią. W pierwszym etapie tej inwestycji powstanie ok. pół kilometra ścieżki dla pieszych i rowerów a także port rzeczny. Dodatkowo, pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na oświetlenie bulwarów i budowę dróg dojazdowych.

Port rzeczny będzie przystanią wodną, wraz z mariną i hangarem. Marina ma obsługiwać mniejsze jednostki wodne, będzie także możliwość cumowania w niej 2-3 większych statków.

Czech podkreślił, że jest to pierwszy etap zagospodarowania łomżyńskich bulwarów. Budowa rozpocznie się w tym roku, choć - jak dodał - czas od marca do końca lipca jest okresem lęgowym ptaków, kiedy prace muszą być wstrzymane. Realizacja inwestycji ma zakończyć się w listopadzie 2012 roku.

Przedsięwzięcie, według wstępnych założeń Urzędu Miejskiego w Łomży, było warte 27 mln złotych. Jednak, jak powiedział Czech, po ogłoszeniu przetargu okazało się, że najkorzystniejsza oferta to 14 mln złotych.

Dofinansowanie ze środków unijnych ma pokryć ok. 70 procent inwestycji, pozostała część pieniędzy będzie pochodzić z budżetu miasta. Łukasz Czech, pytany przez PAP, czy w tej sytuacji miasto będzie musiało zwrócić część dotacji odpowiedział, że na razie tego nie wiadomo. Z władzami województwa (pieniędzmi z regionalnego programu operacyjnego dysponuje samorząd województwa - PAP) ma o tym rozmawiać prezydent Łomży.

Cały bulwar, od mostu do mostu, ma około 3 km długości. W kolejnych etapach zagospodarowania terenu miałyby powstać m.in.: dalsza część ścieżki, camping, a także boiska i baseny na plaży miejskiej. Czech powiedział, że na razie jednak terminy na realizację pozostałych etapów nie są ustalone.

Łomżyńskie bulwary mają wejść w skład "Szlaku wodnego króla Stefana Batorego", który obejmuje Wisłę, Kanał Żerański, Jezioro Zegrzyńskie, Narew, Biebrzę, Kanał Augustowski i Niemen na Białorusi. Port rzeczny nad Narwią, będzie znajdował się w połowie tego szlaku.

Sylwia Wieczeryńska (PAP)

swi/ rof/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil