REKLAMA

Podlaskie: Energooszczędne żarówki za "elektrośmieci"

2010-02-12 08:48
publikacja
2010-02-12 08:48
12.02. Białystok (PAP) - Energooszczędne żarówki w zamian za "elektrośmieci", czyli zużyty sprzęt elektroniczny, mogą dostać w piątek i sobotę mieszkańcy województwa podlaskiego w ramach akcji prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska.

W piątek akcja będzie prowadzona w kilku miejscowościach w okolicach Biebrzańskiego Parku Narodowego, w sobotę w Wigierskim Parku Narodowym.

Nad Biebrzą wymiana starych lodówek, telewizorów czy komputerów i innego drobniejszego sprzętu na nowoczesne, energooszczędne żarówki odbywać się będzie w Trzciannem, Goniądzu i Mońkach - poinformował PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Przypomniał, że akcja zainicjowana przez Ministerstwo Środowiska ma na celu neutralizowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery jaka miała miejsce podczas organizacji w Poznaniu Konferencji Klimatycznej ONZ. "Wyliczono, że emisja CO2 w wyniku szczytu (przylot, obsługa i pobyt w kraju 12 tys. gości) wyniosła około 16,4 tys. ton. Akcja rozdawania żarówek ma rekompensować tę emisję w całości" - poinformował Artur Wiatr.

Do rozdania nad Biebrzą i nad Wigrami jest łącznie 5 tys. żarówek. Za stary komputer można dostać 3 żarówki, za lodówkę czy pralkę 5 żarówek, a drobny stary sprzęt jedną żarówkę. Wymiana odbywać się będzie w zorganizowanych specjalnych punktach wymiany.

W sobotę żarówki będą rozdawane w Wigierskim Parku Narodowym. Przed siedzibą Parku w Krzywem zostanie zorganizowany właśnie taki specjalny punkt wymiany starego sprzętu na żarówki. Dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Jacek Łoziński powiedział PAP, że zainteresowanie akcją jest duże, dlatego obawia się, że żarówek może nie wystarczyć dla wszystkich chętnych. Według niego, to "bardzo dobry sygnał dla środowiska naturalnego".

Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Ministerstwa Środowiska Magdalena Sikorska, w sześciu zakończonych dotąd w Polsce akcjach, które są prowadzone w miejscowościach przylegających do parków narodowych, zebrano 60 ton "elektrośmieci". Dodała, że w najbliższym czasie akcje odbędą się także w parkach Pienińskim, Babiogórskim i Gór Stołowych.(PAP)

kow/ bur/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki