Podkarpackie: funkcjonariusze KAS udaremnili rekordowy przemyt bursztynu

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia udaremnili rekordowy przemyt ponad 275 kg nieobrobionego bursztynu. Towar usiłował przemycić do Polski obywatel Ukrainy przez przejście graniczne w Korczowej.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, bursztyn został znaleziony w samochodzie osobowym na polskich numerach rejestracyjnych, którym kierował obywatel Ukrainy.

"Podczas kontroli funkcjonariusze wykryli, że w samochodzie dokonano przeróbek konstrukcyjnych, które wykorzystane zostały do przemytu. W sumie znaleźliśmy ponad 275 kg nieoszlifowanego bursztynu" dodała.

Chabowska zaznaczyła, że legalny przywóz do Polski takiej ilości bursztynu wiązałby się z koniecznością uiszczenia ponad 63 tys. zł podatku VAT.

Wobec obywatela Ukrainy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe, w jego ramach funkcjonariusze zatrzymali nie tylko przemycany towar, ale także przerobiony do przemytu samochód. Cudzoziemiec otrzymał również trzyletni zakaz wjazdu do Polski i innych państw grupy Schengen.

Rzeczniczka przypomniała, że to już kolejna, największa w tym roku próba przemytu bursztynu, udaremniona przez funkcjonariuszy KAS na Podkarpaciu.

"Od początku tego roku, podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w regionie, funkcjonariusze udaremnili przemyt blisko 600 kg bursztynu. W 2017 r. było to 424 kg bursztynu" zaznaczyła Chabowska, która dodała, że nielegalny przywóz bursztynu do Polski naraża nie tylko na straty Skarb Państwa, ale także uczciwych przedsiębiorców zajmujących się handlem i obróbką bursztynu.

Zatrzymany bursztyn ulegnie prawdopodobnie przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

W lutym br. Krajowa Administracji Skarbowa i Ministerstwo Środowiska podpisały porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ krap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 loosac

Wow, poczułem się taki bezpieczny... xD

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil