Podkarpackie: Uruchomiono kopalnię gazu ziemnego

10.01. Rzeszów (PAP) - Kopalnię gazu ziemnego uruchomił w poniedziałek w miejscowości Poręby Kupieńskie sanocki oddział Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Wartość całej inwestycji wyniosła około 65 mln zł.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska, pod względem technologicznym jest to jedna z najnowocześniejszych kopalń gazu ziemnego w kraju. "Kopalnia będzie eksploatowana przez 15 lat, a roczne wydobycie gazu ziemnego wyniesie 35 mln m sześc." - dodała.

Budowę kopalni rozpoczęto w kwietniu 2010 roku. Generalnym wykonawcą całej inwestycji była firma Control-Process SA z Tarnowa.

Ośrodek Zbioru Gazu Kupno - tak brzmi oficjalna nazwa kopalni - wyposażony jest w instalacje technologiczne przeznaczone m.in. do redukcji ciśnienia gazu, oddzielania wody złożowej oraz osuszania gazu. Częścią OZG jest też budynek administracyjno-techniczny i tłocznia metanolu. Ośrodek gazu ziemnego jest miejscem, do którego gaz ziemny dociera z wielu odwiertów w celu poddania go m.in. procesom osuszania i oczyszczania.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, złoże gazu ziemnego Kupno znajduje się w centralnej części zapadliska przedkarpackiego, na północny-wschód od złoża gazu ziemnego Jasionka oraz na południe od złoża gazu ziemnego Lipnica-Dzikowiec. Gaz ziemny znajduje się na głębokości od 586 do 922 m.

W 2011 roku na terenie oddziału PGNiG w Sanoku zaplanowano oddanie do użytku jeszcze kilku kopalń gazu ziemnego. Na Podkarpaciu istnieje kilkadziesiąt kopalń m.in. w Husowie, Jaszczewie i Pilźnie.

Na inwestycje górnicze związane z zagospodarowaniem złóż w 2011 roku PGNiG przeznaczy ok. 1,1 mld zł. Na poszukiwania i wydobycie krajowe, spółka przeznacza rocznie ok. 600-650 mln zł. (PAP)

huk/ drag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj