REKLAMA

Podejrzany ws. zamachu w Sztokholmie przyznał się do aktu terroru

2017-04-11 11:53
publikacja
2017-04-11 11:53

Główny podejrzany o przeprowadzenie piątkowego ataku w Sztokholmie, Uzbek Rachmat Akiłow, "przyznał się do popełnienia zbrodni terroru" - oświadczył we wtorek podczas przesłuchania w sądzie jego adwokat Johan Eriksson. W zamachu zginęły cztery osoby.

fot. TT News Agency/Andreas Schyman/via REUTERS / / FORUM

Akiłow był obecny na przesłuchaniu, jednak sam nie zeznawał przed sądem. Eriksson, przydzielony mu adwokat z urzędu, powiedział, że jego klient uznaje decyzję o aresztowaniu.

Reuters podkreśla, że Akiłow wnosił, by jego obrońcą był sunnita, jednak sąd odrzucił jego prośbę.

Sąd ponadto pozytywnie rozpatrzył wniosek prokuratury o pozostawienie Akiłowa w areszcie. AFP zapowiadała wcześniej, że mężczyzna we wtorek powinien usłyszeć formalne zarzuty.

Do budynku skutego kajdankami Akiłowa eskortowała policja. Siedziby sądu pilnują uzbrojeni funkcjonariusze, okolica została zamknięta dla ruchu drogowego. To w Sztokholmie bezprecedensowe środki bezpieczeństwa - pisze AFP.

Agencja podkreśla, że podejrzany słabo mówi po szwedzku i korzysta z pomocy tłumacza.

39-letni Akiłow jest pracownikiem fizycznym o nieuregulowanej sytuacji prawnej w Szwecji. Jak podawały tamtejsze media, już wcześniej przyznał się do kradzieży ciężarówki rozwożącej piwo, którą następnie usiłował rozjechać przechodniów na głównej, wyłączonej z ruchu kołowego ulicy handlowej Sztokholmu, aż uderzył w dom towarowy Ahlens.

W 2014 r. Akiłow starał się w Szwecji o prawo stałego pobytu. W czerwcu 2016 r. jego wniosek został odrzucony, a w grudniu miał on dobrowolnie opuścić kraj. W lutym 2017 r. sprawa została przekazana policji; był wówczas poszukiwany przez policję, ale nie udało się go odnaleźć.

Według doniesień mediów Akiłow podczas przesłuchania przez policję powiedział, że "jest zadowolony z tego, co zrobił" i "z dokonania tego, czego chciał dokonać".

Według policji Uzbek wyrażał sympatię dla organizacji ekstremistycznych, w tym Państwa Islamskiego (IS). Szwedzki dziennik "Aftonbladet" informował, że mężczyzna mówił, iż dostał od IS bezpośredni "rozkaz" dokonania ataku w Sztokholmie oraz że "bombardowanie Syrii musi się zakończyć". Dotąd jednak żadne ugrupowanie nie przyznało się do zamachu.

W związku ze sprawą zatrzymano w niedzielę jeszcze jedną osobę, jednak nie podano na ten temat więcej informacji.

Wśród czterech ofiar śmiertelnych piątkowego zamachu terrorystycznego w Sztokholmie są obywatel Belgii oraz obywatel Wielkiej Brytanii. Pozostałe dwie osoby to Szwedki. Rany odniosło 15 osób, część z nich pozostaje w szpitalu. (PAP)

ulb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~azet
Był twardy ale w końcu złamali go groźbą rysowania kredą po ścianie
~Dede
Całe szczęście ,że uznał decyzję o aresztowaniu bo musieliby go wypuścić.
~ormianin
jezeli szwedzi zyja w najlepszym kraju na swiecie , to uzbek bedzie mial najlepszy hotel na swiecie z internetem lte i dostepem do kanalow telewizji satelitarnej ,pytanie ile takich spiochow zyje sobie dalej w skandynawi
~Leo
proponuje sprawny pluton egzekucyjny plus dół ze świńskim łajnem
~RussiaWatch
Mamy rok wyborczy na ważne stanowiska w kluczowych krajach UE, więc przed nami pewnie jeszcze wiele aktów terroru i terroryzmu wyprowadzanych ze środowisk imigracji i szeroko rozumianego islamu - służby już mają sporo pracy, szczególnie te które inspirują i te które zapobiegają.
~darr
Jak ci szwedzi mogą tak bezprawnie prześladować osoby za ich odmienne przekonania religijne, jak jego religia pozwala mu zabijac i on sam tego chce to należy mu to umozliwić!, nie można go za to więzić, odszkodowanie juz mu sie należy!!
~yes
Teraz to Szwecji już nie opuści.
~quki
już się bałem że został wypuszczony za kaucją i dostał odszkodowanie za traumę w areszcie śledczym, jako ofiara prześladowań na tle narodowościowym i wyznaniowym. A akt terroru to obraz frustracji jaka go spotkała wcześniej w Szwecji i tak naprawdę jest niewinny.
~Ad
Całe szczęście,nie wypuścili. Teraz będzie musiał jeść trzy razy dziennie i nic nie robić. Kto wie może będzie musiał podejmować życiowe decyzje tj. XBOX czy PS4?

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki