Podatki od ekstra zysków, hipoteki na minusie i rekordowa sprzedaż detaliczna [Wykresy tygodnia]

2022-05-28 06:00
publikacja
2022-05-28 06:00
Podatki od ekstra zysków, hipoteki na minusie i rekordowa sprzedaż detaliczna [Wykresy tygodnia]
Podatki od ekstra zysków, hipoteki na minusie i rekordowa sprzedaż detaliczna [Wykresy tygodnia]
fot. Peshkova / / Shutterstock

Ostatni weekend maja kończymy zestawieniem najciekawszych wykresów podsumowujących mijający tydzień. A działo się naprawdę sporo. 

1. Rekordowy wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce

Galopująca inflacja w połączeniu z napływem uchodźców z Ukrainy sprawiły, że nominalny wzrost sprzedaży detalicznej pobił nawet postcovidowy rekord sprzed roku. Skala konsumpcyjnego szału zaskoczyła większość ekonomistów.

2. Inflacja zaczyna zbliżać się do szczytu

Ze wszystkich stron słyszymy doniesienia o szybko rosnących cenach i jesteśmy straszeni faktycznymi bądź potencjalnymi brakami podstawowych towarów. To może być sygnał, że stoimy u progu szczytu inflacyjnych lęków i najwyższych odczytów inflacji CPI w tym cyklu koniunkturalnym.

Bankier.pl na podstawie GUS

3. Ostateczny koniec hipotecznego eldorado. Sprzedaż kredytów na minusie

Dwucyfrowy spadek sprzedaży kredytów hipotecznych kwartał do kwartału zwiastuje nadejście nowej epoki na rynku. Z najnowszego raportu AMRON-SARFiN wynika, że jedynym wskaźnikiem, który siłą inercji odnotował w I kw. wzrost była średnia wartość udzielonego finansowania.

AMRON-SARFiN

4. GUS: ruch na budowach mieszkań wciąż spada w dwucyfrowym tempie

Liczba budów rozpoczynanych przez deweloperów nadal spada w dwucyfrowym tempie – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Znacznie mniejszy ruch widać także na budowach domów jednorodzinnych. Zamiast na placach budowy praca wre w urzędach, gdzie deweloperzy w kwietniu toczyli boje o zezwolenia na przyszłe inwestycje.

Bankier.pl

BANKIER NA WEEKEND:

Polecamy także inne nasze teksty z wydania weekendowego: 

5. Nastroje konsumentów znów się pogorszyły

Pomimo rekordowego wzrostu nominalnych płac oraz sprzedaży detalicznej nastroje polskich konsumentów znów uległy pogorszeniu. Najwyraźniej ludzie coraz częściej oceniają swoją sytuację w ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji, a nie nominalnym.

Bankier.pl na podstawie GUS

6. PMI: wzrost w strefie euro jest coraz wolniejszy

Maj przyniósł dalsze wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro – wynika ze wstępnych odczytów PMI. Zarazem wciąż są to dane sygnalizujące niebezpiecznie wysoką presję inflacyjną.

7. Gospodarka USA zwalnia ostrzej, niż sądzono

Pierwsza rewizja statystyk produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych wskazała, że największa gospodarka świata zwalnia nieco szybciej, niż się tego spodziewano.

BEA

8. Pomysł Morawieckiego przekuty w nowy podatek od ekstra zysków

Wypowiedź premiera Morawieckiego o dzieleniu się nadzwyczajnymi zyskami przez Norwegię została rozwinięta przez nową minister finansów jako pomysł wprowadzenia „solidarity windfall tax”. Ale na obecnej sytuacji rynkowej miliardy zarabiają także spółki Skarbu Państwa.

Bankier.pl

9. Norwegia ma swój pomysł, co zrobić z zyskami z ropy i gazu

Zyski wypracowane ze sprzedaży surowców energetycznych Norwegia od lat przeznacza na wsparcie kapitałowe największego na świecie państwowego funduszu inwestycyjnego. Na koniec 2021 r. jego zaangażowanie w polskie akcje wynosiło blisko 1,8 mld dolarów.

Bankier.pl na podstawie danych nbim.no

10. Węgry wprowadzają podatek od ekstra zysków. Wyprzedaż na giełdzie w Budapeszcie

Idea podatku od nadmiarowych zysków zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. Tok myślenia premiera Morawieckiego podziela Victor Orban, który w środę ogłosił wprowadzenie podatków dla banków i dużych firm od nadmiarowych zysków. Węgierska giełda zareagowała mocnymi spadkami.

Bankier.pl

ML

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki