Podatek od posiadania psa. Ile zapłacimy w 2020 roku?

Podatek od posiadania psa - tak samo jak PIT - należy zapłacić do 30 kwietnia. W 2020 roku opłata ta wzrosła, jednak nie wszyscy będą musieli się rozliczyć za swojego czworonoga.

(fot. Kat / Pexels)

Podatek od posiadania psa obowiązywał w Polsce do 2007 roku, 1 stycznia 2008 roku został zniesiony i zastąpiony fakultatywną opłatą za czworonoga, która ustalana - o ile w ogóle wymagana - jest przez radę danej gminy.

Podatek od psa nie jest ustalony w konkretnej kwocie, jednak jej górny limit w 2020 roku wynosi 125,40 zł i względem zeszłego roku (123,18 zł) wzrósł o ponad 2 zł. Wysokość opłaty ustalana jest przez gminę i może zależeć m.in. od wielkości i rasy zwierzęcia.

Jeśli pies urodził się w drugiej połowie roku, opłata wyniesie 50 proc. stawki rocznej, którą należy wpłacić do dwóch miesięcy od tego czasu.

Kto jest zwolniony z podatku za posiadanie psa

Za posiadanie jednego czworonoga nie musi płacić osoba, która ma:

 • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym,
 • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe.

Jeśli jednak osoby spełniające te kryteria posiadają więcej niż jednego psa, zapłacą za drugiego i każdego kolejnego. Rolnicy natomiast nie muszą płacić za posiadanie dwóch psów, za każdego następnego opłata jest pobierana.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty również osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem.

Podatek od posiadania psa zapłacić można w kasie gminy, przelem na konto lub o osoby, która została do tego wyznaczona.

DU

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 luckow

Nie narzekaj ,bo dzieło teściowej wziąłeś za towarzyszkę życia .

! Odpowiedz
1 0 znawca_wszystkiego

Ale paskudny pies na tym zdjęciu. Czemu ludzie trzymają tak brzydkie psy?

! Odpowiedz
0 4 czytacz

Ja mam kota i na razie nie płacę podatku.

! Odpowiedz
0 3 degrengolada

"Podatek od posiadania psa zapłacić można w kasie gminy, PRZELEM na konto lub O OSOBY"

Proszę wytrzeźwiej.

! Odpowiedz
3 35 prezes_jan

Niedługo będziemy płacić podatek od teściowej...

! Odpowiedz
5 26 admiral1

"Państwo które pobiera podatek od psa, schodzi na psy" cytat z klasyka. Zgadzam sie ztym że przepisy nie mogą być martwe. Myślę że lepsze byłoby zatrudnienie straznika w miastach , który wytropiwszy że kupka po piesku nie została sprzątnięta , przywala mandat 5 tysi. ... Alby by sie ludzie nauczyli , albo pieki by włącznie na wioskach mieszkały.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 43 carlito1

Potrzeby jest pilnie podatek od głupoty urzędasa... Czym więcej głupszych przepisów tym podatek większy...

! Odpowiedz
9 7 and-owc

Dobrze że nie muszą płacić za niego obowiązkowego "OC" jak za auto. Zniżka powinna dotyczyć wieku psa a nie właściciela. To się nazywa "rasizm"-(segregacja zwierząt). Takie "cuda" powinny być włączone w obowięzkowe szczepienia psa "wścieklizna" i cenę pokarmu. Nauczyć psa siadać na "desce WC" i po kłopocie. Nie tylko psy srają w lesie -ludzie również śmiecą (Po kątach srota a na psa zwalota).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 kryzysio

Niemniej jednak warto mieć OC na psa i na rower. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć.

! Odpowiedz
6 30 pstrzezek

Skąd to oburzenie? Podatek jest fikcyjny bo i tak nikt go nie płaci. Z drugiej strony ktoś musi sprzątać po psach, bo większość właścicieli nie widzi takiej potrzeby - krajobraz zimowych roztopów mówi sam za siebie ;) Kulturowo w tym temacie jesteśmy daleko za zachodem.

! Odpowiedz
15 33 antek10

Dlaczego od psa? A nie od kota?

! Odpowiedz
13 17 sammler

Bo koty nie zanieczyszczają otoczenia (szczególnie w miastach). Podobnie jak chomiki, tarantule czy pytony.

! Odpowiedz
10 24 fred_

Niewiarygodne. Podatek od psa, to dooiero komedia.

! Odpowiedz
10 48 kokis

Generalnie jestem zdania, że im mniej podatków, tym lepiej i ściąganie z kogoś 100 zł. rocznie to zupełnie niepotrzebna papierkologia i dokładanie ludziom niepotrzebnych obowiązków i dodatkowych etatów w urzędach.

Z drugiej strony jako mieszkaniec dużego miasta zupełnie nie mogę zrozumieć fenomenu trzymania często dużych psów w blokach, które nie dość, że się tam męczą, to jeszcze są uciążliwe dla otoczenia (odchody na niemal każdym chodniku, głośne szczekanie na klatkach schodowych, ganianie dzieci, rowerzystów, biegaczy itp. po parkach). Trzymanie psa na wsi, pilnującego domu i jedzącego resztki ze stołu rozumiem, ale w bloku karmionego mięsem z puszki (najlepiej jeszcze przez wegańskiego właściciela) jakoś nie potrafię :).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 33 eagleeye

No wszak w samorządach rządzi liberalna POKOmuna która lubi "doić" ludzi na maksa a do tego wmawia ze to wina PiSokracji.

! Odpowiedz
5 59 ekwador15

Chory kraj. od wszystkiego podatek. Podatek od napojów słodzonych tez, bo niby to chodzi o zdrowie Polaków. To może obnizą podatek na wodę czy soki 100% i inne zdrowe wyciskane. oczywiscie podatek nalozyc na te slodzone, ale dac z drugiej storny ulgi na zdrowe, to juz nie

! Odpowiedz
53 52 niedowiary

A kot ? Ile Jarek zapłaci ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.