REKLAMA

Podatek od posiadania psa. Ile zapłacimy w 2020 roku?

2020-01-22 08:40
publikacja
2020-01-22 08:40

Podatek od posiadania psa - tak samo jak PIT - należy zapłacić do 30 kwietnia. W 2020 roku opłata ta wzrosła, jednak nie wszyscy będą musieli się rozliczyć za swojego czworonoga.

/ fot. Kat / Pexels

Podatek od posiadania psa obowiązywał w Polsce do 2007 roku, 1 stycznia 2008 roku został zniesiony i zastąpiony fakultatywną opłatą za czworonoga, która ustalana - o ile w ogóle wymagana - jest przez radę danej gminy.

Podatek od psa nie jest ustalony w konkretnej kwocie, jednak jej górny limit w 2020 roku wynosi 125,40 zł i względem zeszłego roku (123,18 zł) wzrósł o ponad 2 zł. Wysokość opłaty ustalana jest przez gminę i może zależeć m.in. od wielkości i rasy zwierzęcia.

Jeśli pies urodził się w drugiej połowie roku, opłata wyniesie 50 proc. stawki rocznej, którą należy wpłacić do dwóch miesięcy od tego czasu.

Kto jest zwolniony z podatku za posiadanie psa

Za posiadanie jednego czworonoga nie musi płacić osoba, która ma:

  • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a pies jest psem asystującym,
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe.

Jeśli jednak osoby spełniające te kryteria posiadają więcej niż jednego psa, zapłacą za drugiego i każdego kolejnego. Rolnicy natomiast nie muszą płacić za posiadanie dwóch psów, za każdego następnego opłata jest pobierana.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty również osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem.

Podatek od posiadania psa zapłacić można w kasie gminy, przelem na konto lub o osoby, która została do tego wyznaczona.

DU

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
luckow
Nie narzekaj ,bo dzieło teściowej wziąłeś za towarzyszkę życia .
znawca_wszystkiego
Ale paskudny pies na tym zdjęciu. Czemu ludzie trzymają tak brzydkie psy?
czytacz
Ja mam kota i na razie nie płacę podatku.
degrengolada
"Podatek od posiadania psa zapłacić można w kasie gminy, PRZELEM na konto lub O OSOBY"

Proszę wytrzeźwiej.
prezes_jan
Niedługo będziemy płacić podatek od teściowej...
admiral1
"Państwo które pobiera podatek od psa, schodzi na psy" cytat z klasyka. Zgadzam sie ztym że przepisy nie mogą być martwe. Myślę że lepsze byłoby zatrudnienie straznika w miastach , który wytropiwszy że kupka po piesku nie została sprzątnięta , przywala mandat 5 tysi. ... Alby by sie ludzie nauczyli , albo "Państwo które pobiera podatek od psa, schodzi na psy" cytat z klasyka. Zgadzam sie ztym że przepisy nie mogą być martwe. Myślę że lepsze byłoby zatrudnienie straznika w miastach , który wytropiwszy że kupka po piesku nie została sprzątnięta , przywala mandat 5 tysi. ... Alby by sie ludzie nauczyli , albo pieki by włącznie na wioskach mieszkały.
carlito1
Potrzeby jest pilnie podatek od głupoty urzędasa... Czym więcej głupszych przepisów tym podatek większy...
and-owc
Dobrze że nie muszą płacić za niego obowiązkowego "OC" jak za auto. Zniżka powinna dotyczyć wieku psa a nie właściciela. To się nazywa "rasizm"-(segregacja zwierząt). Takie "cuda" powinny być włączone w obowięzkowe szczepienia psa "wścieklizna" i cenę pokarmu. Nauczyć psa Dobrze że nie muszą płacić za niego obowiązkowego "OC" jak za auto. Zniżka powinna dotyczyć wieku psa a nie właściciela. To się nazywa "rasizm"-(segregacja zwierząt). Takie "cuda" powinny być włączone w obowięzkowe szczepienia psa "wścieklizna" i cenę pokarmu. Nauczyć psa siadać na "desce WC" i po kłopocie. Nie tylko psy srają w lesie -ludzie również śmiecą (Po kątach srota a na psa zwalota).
kryzysio
Niemniej jednak warto mieć OC na psa i na rower. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć.
pstrzezek
Skąd to oburzenie? Podatek jest fikcyjny bo i tak nikt go nie płaci. Z drugiej strony ktoś musi sprzątać po psach, bo większość właścicieli nie widzi takiej potrzeby - krajobraz zimowych roztopów mówi sam za siebie ;) Kulturowo w tym temacie jesteśmy daleko za zachodem.

Powiązane: Ochrona zwierząt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki