Ministerstwo Finansów straciło zapał do przygotowania nowej wersji daniny, jaką miałyby płacić sklepy.


Powołując się na dobrze poinformowane źródła rządowe, "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że urzędnicy zdają sobie sprawę, iż opracowanie nowej ustawy o podatku, który zapewni dochody do budżetu, zadowoli Komisję Europejską i zostanie zaakceptowany przez handlowców jest właściwie niemożliwe.
Zdaniem rozmówcy "DGP", w ministerstwie "nie ma ciśnienia, by dalej to ciągnąć", a wicepremier Mateusz Morawiecki, który od tygodnia kieruje tym ministerstwem, też nie zadeklarował, że podatek handlowy jest priorytetem.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Ryzyko, że podatek w zmodyfikowanej wersji znów zakwestionuje KE jest duże.
W 2017 roku fiskus miał uzyskać z podatku handlowego 1,2 mld zł.
Janczyk: Nowa wersja podatku od sprzedaży może nie wejść w życie od 1 stycznia 2017
Można sobie wyobrazić sytuację, że nowa wersja podatku od sprzedaży detalicznej nie wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 roku - poinformował w środę w rozmowie z dziennikarzami wiceminister finansów Wiesław Janczyk.
"Już nieraz podkreślałem fakt, że te dochody, które są założone w regulacji dotyczącej podatku stanowią ułamek procenta dochodów budżetu państwa. Istnieje taka możliwość, żeby je równoważyć w inny sposób" - dodał.
We wrześniu Janczyk mówił, że nowy projekt ustawy o podatku handlowego powinien zostać przyjęty przez Sejm do końca listopada.
Pytany, czy MF może wrócić do pomysłu kryterium powierzchni, Janczyk odpowiedział: "Wszystko jest otwarte i zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijać i jakie będą decyzje rządu w tej sprawie".
Czytaj więcej: Janczyk: Nowa wersja podatku od sprzedaży może nie wejść w życie od 1 stycznia 2017
jm/ jba/ jtt