Podatek dla opuszczających Polskę, pożyczki dla wracających. Będzie bój o emigrantów?

Nowy podatek dla osób opuszczających Polskę z jednej strony, a z drugiej niskooprocentowane pożyczki na założenie firmy dla powracających z emigracji. Planowane przez rząd zmiany mogą namieszać w planach obecnych i przyszłych emigrantów.

Podatkiem od niezrealizowanych zysków, tzw. exit tax, miałyby zostać obłożone osoby lub firmy przenoszące majątek lub działalność za granicę. Danina ma zapobiegać ucieczkom do rajów podatkowych, ale rykoszetem może dostać też przeciętny obywatel – zwraca uwagę dziennik „Rzeczpospolita”. Niemal równolegle "Puls Biznesu" donosi o zaproponowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pożyczkach dla osób wracających do Polski z innych państw Unii Europejskiej. Pieniądze miałyby wesprzeć uruchamianie działalności gospodarczych przez "Zawróconych" do kraju.

(YAY Foto)

Exit tax w Polsce

Swoje niezadowolenie względem m.in. polskich przedsiębiorców rejestrujących działalność w rajach podatkowych premier Mateusz Morawiecki wyraził publicznie m.in. w kwietniu br. „Mi się to nie podoba. Ja chcę, żeby firmy, które prowadzą w Polsce biznes, które mają tutaj klientów, płaciły podatki w Polsce” – mówił wówczas szef rządu.

Kilka miesięcy później coraz częściej słychać o przygotowaniach rządu do wprowadzenia rozwiązań mających ograniczyć skalę unikania opodatkowania. Nowa danina ma być sposobem na wdrożenie unijnej dyrektywy [Dyrektywa Rady (UE) 2016/1164 z dnia 12 lipca 2016 r. ustanawiająca przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego] wymierzonej w firmy przenoszące działalność gospodarczą do rajów podatkowych, uciekając tym samym od obowiązków podatkowych.

„Konieczne jest ustanowienie przepisów przeciwdziałających erozji baz podatkowych na rynku wewnętrznym i przenoszeniu zysków poza obszar rynku wewnętrznego. Aby pomóc w osiągnięciu tego celu, wymagane jest wprowadzenie przepisów w następujących dziedzinach: ograniczenie możliwości odliczania odsetek; opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych w przypadku przeniesienia aktywów, rezydencji podatkowej lub stałego zakładu (exit taxation); przepisy ogólne przeciw unikaniu opodatkowania; zasady dotyczące kontrolowanych spółek zagranicznych; oraz zasady przeciwdziałające rozbieżnościom w kwalifikacji struktur hybrydowych” - czytamy w dyrektywie.

Nieoficjalne głosy mówią o obłożeniu nowym podatkiem nie tylko przedsiębiorców, ale też osoby fizyczne, „które przenoszą się do innego kraju UE i sprzedają na przykład akcje polskiej spółki – podaje dziennik „Rzeczpospolita”. Powodem miałyby być zapisy dyrektywy, pozwalające na opaczne rozszerzenie krajowych przepisów na tych, do których pierwotnie zagadnienie się nie odnosiło. Nieznane są jeszcze szczegóły rządowych zamierzeń co do tzw. exit tax. Domagają się ich politycy. W połowie lipca interpelację do Ministerstwa Finansów złożył Ryszard Petru, wnosząc m.in. o ujawnienie planowanej stawki nowej daniny.

Pożyczki dla wracających z emigracji

Obok czynników demotywujących do wyprowadzki majątku lub działalności z Polski, rząd planuje również zachęty dla… powracających do Polski. Jak podaje „Puls Biznesu”, w projekcie ustawy o rynku pracy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje m.in. do 85 tys. zł (maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia) pożyczki dla osób powracających z innych krajów Unii Europejskiej do Polski. W związku z tym do wsparcia kwalifikowaliby się m.in. Polacy wracający z emigracji wskutek brexitu. W projekcie zakłada się, że osoby wracające do kraju z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogłyby korzystać z niskooprocentowanych pożyczek na start firmy bez konieczności rejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

Z pomocy mogłyby skorzystać osoby, które za granicą, w kraju na terenie EOG:

  • mieszkały co najmniej przez 12 miesięcy lub
  • były nieprzerwanie zatrudnione przez minimum 6 miesięcy lub
  • przez co najmniej 6 miesięcy podlegały tamtejszemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

"Powracający z zagranicy" miałby składać pisemne oświadczenie o spełnieniu jednego z ww. warunków - pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Pożyczki miałyby być udzielane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Pracy, w ramach programu "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie". Jak podaje dziennik, na co najmniej 7 lat, przy oprocentowaniu nie przekraczającym 0,5 proc. rocznie.

W uzasadnieniu projektu ustawy o rynku pracy MRPiPS nie kryje celu, jaki przyświeca rozszerzeniu katalogu beneficjentów pożyczek na rozpoczęcie działalności. "Nowe rozwiązanie ma zachęcić obywateli polskich do powrotu z emigracji do kraju pochodzenia na stałe" - czytamy w dokumencie. Pożyczki, jak pisze projektodawca, mają nie tylko zagwarantować powracającym z zagranicy źródło utrzymania, ale też spowodować skorzystanie z kompetencji, jakie nabyli na emigracji.

Gdyby planowane działania zostały wprowadzone w życie, byłyby urzeczywistnieniem rządowych planów zachęcenia Polaków do powrotów z emigracji.

Czy to dobry czas na emigrację? Co (i czy w ogóle coś) powinni zrobić rządzący, żeby zawrócić Polaków do kraju? Jak zatrzymać tzw. drenaż mózgów, czyli odpływ wykształconych? Weź udział w naszym badaniu nt. opinii o emigracji - wypełnij ankietę niżej lub kliknij w ten link.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 15 jarko36

W celu podniesienia zyskowności, proponuję władzom powrócić do podatku od staropanieństwa (starokawalerstwa) i bezdzietności.
ps. W PRL-u miał nazwę "bykowe"

! Odpowiedz
3 20 glos_rozsadku

przecież to jest właśnie 500+ razem z 300+ dla emerytów i niepełnosprawnych

! Odpowiedz
3 18 rafal171271

Tu w Danii taki podatek istnieje od lat 80 i jakoś Polacy wala tu drzwiami i oknami. Tylko że w praktyce podatek jest tylko wtedy kiedy zysk jest realizowany. To ogromna roznica.

! Odpowiedz
73 63 glos_rozsadku

jak w Korei Północnej.

! Odpowiedz
78 76 antybolszewik

A co z tej Polski wywozić skoro podatki wszystko zabierają? Wcześniej czy później trzeba będzie wyjechać za znajomymi dopóki granice otwarte.Na bilet w jedną stronę starczy.

! Odpowiedz
31 24 the_mind_renewed

Katastrofa dla Theresa May: Brytyjczycy w przeważającej większości odrzucają nowy plan Brexitu; I cała lewacka ideologia na śmietnik historii! Brawo.

! Odpowiedz
17 17 the_mind_renewed

Ale tutaj jest prawdziwy szok. 38% respondentów stwierdziło, że zagłosuje na nową prawicową partię, która angażuje się w Brexit, podczas gdy prawie jedna czwarta poparłaby wyraźnie skrajnie prawicową antyimigrancką, antyislamską partię, stwierdzono w sondażu.

! Odpowiedz
9 21 the_mind_renewed

Czy powinien istnieć test lakmusowy dla polityków, aby zmierzyć ich głupotę?
Jaka jest różnica między głupim a głupotą? Przypuszczalna odpowiedź brzmi: "Nie można naprawić głupiego!"

Mając to na uwadze, ostatnio spotkałem się z pewnymi wypowiedziami polityków na świecie, które skłoniły mnie do myślenia że: Powinny być testy „papierkiem lakmusowym” do pomiaru głupoty, którą każdy niedoszły polityk musiał by przejść i odpowiedzieć publicznie przed zakwalifikowaniem się o ubiegania na urząd publiczny.

Ps. Różne stanowiska wymagają się poddania badaniu na testach psychicznych natomiast politykiem może zostać największy idiota. !

Przykłady:
1/ Senator USA Charles Schumer (D-NY)
"Czy to jest Rasistowskie że zezwala się tylko obywatelom na głosowanie".

2/ Była marszałek Białego Domu, Nancy Pelosi (D-CA)
"Tylko dlatego, że ktoś jest tu nielegalnie, nie oznacza, że złamał jakiekolwiek prawo".
"Budowanie muru narusza prawa milionów nielegalnych osób.”


3/ Były prezydent George W. Bush
"Nasi wrogowie są innowacyjni i zaradni, podobnie jak my. Nigdy nie przestają myśleć o nowych sposobach wyrządzania krzywdy naszemu krajowi i naszemu narodowi, i my też nie. "

4/ Były wiceprezydent Al Gore
"Podczas mojej służby w Kongresie Stanów Zjednoczonych podjąłem inicjatywę w tworzeniu Internetu".

5/ Były prezydent Obama
„polegli bohaterowie - i widzę wielu z nich na dzisiejszej widowni. "

6/ Były już minister Witold Waszczykowski,
„Czarny Protest? „Niech się bawią”


Przykłady można mnożyć w nieskończoność dlatego proponuję badania przed ubieganiem się o urząd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
86 53 jacek-19

Ja nie wracam . Moze obiecac co chce , nie i juz !

! Odpowiedz
97 76 trooper

Poważne pytanie, mieszkając od jakiegoś czasu w innym kraju UE, ale posiadając w Polsce jakieś nieruchomości naraża się człowiek na te ekstra podatki w razie sprzedaży? Może warto sprzedać wszystko za wczasu i wywieźć kasę za granicę za wczasu?

! Odpowiedz
45 28 glos_rozsadku

lepiej za wczasu, bo widzisz co się dzieje.

! Odpowiedz
22 72 drabio

Absurdalny pomysł. Jeżeli rząd pójdzie ta drogą ta następnym krokiem będzie zamknięcie granic jak za komuny albo w Korei płn.

! Odpowiedz
11 47 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 70 nostsherlock

Jedyne co mnie pociesza to fakt, że spada im poparcie

! Odpowiedz
102 83 pluto85md

PiSowcy to takie psy ogrodnika. Sami nie chca zyc w bogactwie to i inyym nie dadza.

! Odpowiedz
3 21 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
55 120 jkendy

Najlepiej opodatkować głupotę rządzących wtedy zyski pójdą w miliardy. A tak przy okazji, nie słyszałem zęby pis pomógł biznesowi w jakikolwiek sposób. Wszystko to tylko pomysły jak z małej grupy pracujących wycisnąć jak najwięcej kasy i rozdać menelom.

! Odpowiedz
39 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
190 151 jkl777

Nie wiem jak WY, ale ja obsadzam cala ziemie ktora posiadam drzewami i wracam za 30 lat. Po co sie denerwowac. Taka holota rzadzi Polska od zarania dziejow i przez to NORMALNI Polacy musieli za nie swoje grzechy ginac na wojnach...

! Odpowiedz
3 60 mmmaga

Slaby pomysl. W ciagu 30 lat to ci te ziemie jako las znacjonalizuja bez rekompensaty ;)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
159 125 antonicaracal

Komuna bis - to nowy wymysł BANKSTERA ?
Ciekawe kto miałby tu wrócić ?
Zadupie EU czeka na frajerów i na Januszy biznesu !
Będziecie mieli raj jak mieszkańcy na San Escobar !

! Odpowiedz
86 90 antonicaracal

BANKSTER wymyśla nową ustawę ???
Sam kasował na miliony frankowiczów i było OK ???
Dla pewności przepisał co się dało na żonkę ...
UWAGA Cwane Miśki : Bereza kartuska czeka na was !

! Odpowiedz
58 129 ajwaj

Dajcie PISty zyc - to nikt nie wyjedzie

! Odpowiedz
42 24 ajwaj

chcecie po UKR ludzi karmic sciema ""ruskie ida"
bez chleba i kielbasy, a kapiel 1x w tygodniu

! Odpowiedz
159 146 aleks__

Praca w Polsce jest - świątek, piątek, niedziela na 3 zmiany, dyspozycyjność 24h na dobę za 2000 zł. W Polsce dobrze mają tylko lekarze informatycy pielęgniarki. Trzeba być specjalistą żeby tu godnie żyć. Jak się nie jest specjalistą nie ma po co wracać, bo za taką samą pracę jak na zachodzie będziecie tu zarabiać 1/3. Na dodatek ludzie już nie ci sami co 20 lat temu. Jest powszechna zawiść, cwaniactwo i złodziejstwo. To już nie ta Polska co w latach 80 tych gdzie była jakaś fajna więź społeczna Przykre ale prawdziwe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 68 mhm

„Trzeba być specjalistą żeby tu godnie żyć” — a czy to coś niestosownego, zostać specjalistą?

! Odpowiedz
11 55 mhm

„W Polsce dobrze mają [..] pielęgniarki”
— hmmm... Czyżby?

! Odpowiedz
34 54 rekin1986 odpowiada mhm

Jak to się mawia

Nie chciało się nosić do szkoły teczki trzeba kopać dołeczki

Pracy to jest full i dobrze płatnej też tylko trzeba pracować a nie się obijać

Czasy płacenia za podpisaną listę obecności już się dawno skończyły dzisiaj klienta obchodzi cena i termin wykonania prac a nie kto to będzie wykonywał

Dzisiaj roboty to nie sposób przerobić jak nie koszenie trawników to wycinki drzew w lasach jak nie wycinki to malowanie płotów a jak nie płoty to układanie kostki brukowej roboty do wiwatu tylko dni na to wszystko są za krótkie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
83 60 search

Trzeba by w parti PIS zeby mic fajny stolek, a wiedza niewazna, nawet sprzataczka czy bibliotekarz moze zostac prezesem s spolce SP. A teraz beda nabory do sadu najwyzszego, jedyny wymog to zaswiadczenie lekarskie i legitymacja PIS lub pociotek PIS.
NIeformalnym wymogiem dyspozycyjnosc na SMS z nowogrodzkiej i od mr 0

! Odpowiedz
38 38 jkl777 odpowiada search

Weterynarz, PiSior, zostal dyrektorem departamentu IT w jednym z departamentow... dojna zmiana. Aczkolwiek, ma teraz swoich PiSlamskich kundli pod soba.

! Odpowiedz
4 3 pomorzaninm odpowiada mhm

te fajniejsze "mają dobrze" po pracy lub w czasie pracy z lekarzem :)

! Odpowiedz
9 9 arfeneusz odpowiada rekin1986

no popatrz, ja skończyłem Politechnikę Warszawską i od januszków biznesu otrzymywałem propozycje 3000 zł netto max miesięcznie. W Warszawie jak ktoś dał 3500 netto to był cud. A wielu i 3000 zł nie chciało dać.
Nauczyłem się wiele w domu sam, zarabiam po 50 zł na godzinę (raz netto raz brutto zależy), a pójdę na rozmowę o pracę to dostanę umowę B2B jak się nie spodoba mój kod lub cokolwiek to oddawaj pieniądze albo do sądu albo Ci nie zapłacimy.
Nie żartuj sobie januszku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 rekin1986 odpowiada arfeneusz

To , że skończyłeś polibudę to jedno a to , że Ci proponują 3 tys to znaczy , że szukają jelenia
Oczekiwać to jedno a płacić to drugie najgorzej jak wymóg dyrektorski a wypłata portiera
Jeżeli oczekujesz ,że dostaniesz pracę z prawami etatowca z kodeksem pracy to zapomnij

Mam kuzyna po AGH inżyniera chemii budowlanej z doświadczeniem kierownika laboratorium w cementowni Po 10 latach pracy rzucił etat i poszedł na własny rachunek zatrudnia 2 chłopaków po technikum budowlanym i płaci 7 tys netto a jemu firmy proponowały 5 tys brutto i zdziwieni , że nie chce mu się nawet fatygować

Jak firma inżynierowi nie proponuje 10 tys na wejściu to znaczy , że szuka jelenia a to , że biznes w Polsce się opiera na tanim robotniku to osobny temat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 andregru odpowiada rekin1986

" dzisiaj klienta obchodzi cena" i tylko cena - co przekłada się na twoją płacę rekinku

! Odpowiedz
0 5 rekin1986 odpowiada andregru

Inżynier inżynierowi nierówny i praca pracy też

Kierownik budowy dzisiaj mój drogi za sam projekt domu " szyty na indywidualne życzenie klienta " potrafi zawołać 2 tys zł a jak jeszcze poprosisz o wytyczenie jego miejsca na działce to jeszcze 1,5 tys a za granice a jak wykonanie dokumentacji z budowy dla nadzoru budowlanego do odbioru technicznego to jeszcze 1,5 tys cała papierkowa robota dzisiaj budowlańca to dzisiaj 5 tys zł od projektu do klucza

Praca a wydajność to dwie różne rzeczy zależy jak jest liczona wypłata jeżeli jest sztywna to nawet nie ma po co do niej wstawać

Jeżeli jest liczona w systemie motywacyjnym czyli podstawa plus premia wynikowa to inna bajka wtedy można negocjować premię wynikową nie ma widełek płacowych nie warto z łóżka wstawać

Mnie kierownik za cały Meksyk papierkowy pod budowę domu jednorodzinnego skasował 5 tys zł a takich budów na raz nadzorował 10 to sobie policz ile można zarobić

Nie wszystko załatwisz ceną bo są rzeczy których nikt za czapkę gruszek nie ruszy nie ma bata
Nikt nie weżmie na siebie odpowiedzialności za inwestycje wartą kilkaset tys zł gdzie w razie katastrofy odpowiada własnym nazwiskiem i imieniem za to co jest na papierze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
166 129 slc350

A dlaczego mi nikt nie da pożyczki na 0,5% za to, że nie wyjechałem jak mnie ciągneli do Anglii 10 lat temu? Tylko ja byłem mądrzejszy... Otworze firmę i będzie ok. Dam radę po co wyjeżdżać? ... Dzisiaj wiem jak wielki błąd popełniłem.. :( jestem gorszym sortem, bandytą, złodziejem i jak tam se pis nazywa przedsiębiorców między wierszami....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
129 110 slc350

Ci to 1 kwietnia? Po co tu wracać? Do mega biurokracji utrudniającej życie zwykłemu przedsiębiorcy.? Absurdalnych przepisów zmieniających się z dnia na dzień? kontroli absolutnej? Nieograniczonych możliwości US? Dokładania sie do wszelkiej maści plusów +.. Patrzeć jak nierób ma lepiej jak drobny przedsiębiorca ( bandyta i złodziej dla jasności.... )
Strach się bać co pIS wymyśli jutro...
Komuna bis proszę państwa... Nienawidzę pIS u a ów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
67 31 search

A babcia kolegi na kogo glosowala,

! Odpowiedz
74 56 search

To krok do tego co mowil Kaczynski, ze wyjechali z PL nieudacznicy. A wic jak wyjechali i idac dalel cos osiagneli lub ciezko pracuja i zarabiaja to powinni placic ale nie podatek ale danine , takie nowoczesne slowo na ojcow wybrancow suwerana, rasy pannow jak mowi pani rzecznik.

! Odpowiedz
38 8 tomek_bankier

Brawo brawo brawo

! Odpowiedz
67 69 antonicaracal

Jeżeli Krzywousty to zrobi, to pakujemy walizy i lecimy do ???
Jakie kraje wchodzą w rachubę ?

! Odpowiedz
0 18 mhm

https://en.wikipedia.org/wiki/Seychelles#/media/File:Praslin_vom_Nid_d%27Aigle.jpg

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne