Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Milion Polaków w drugim progu podatkowym

Władza nie musi podwyższać podatków, by ludzie oddawali większą część dochodów państwu. Wystarczy, że zamrozi progi podatkowe. W 2018 r. ponad milion podatników wpadł w drugi próg podatkowy - wynika z danych Ministerstwa Finansów. To o jedną piątą więcej niż rok wcześniej.

Od 2009 r. osoby, które osiągnęły w danym roku dochód powyżej 85 528 zł i rozliczają się według skali podatkowej (a nie liniowego 19-proc. PIT-u), płacą od części zarobków wyższy podatek (stawka to 32 proc.). W latach 2007-08 dokładnie ta sama kwota klasyfikowała podatnika do trzeciego progu, objętego stawką 40-proc.

W 2018 r. w drugi próg podatkowy wpadło 1 041 298 osób. To aż o 20,6 proc. więcej niż rok wcześniej - zanotowany wzrost był najwyższy w ostatniej dekadzie. W 2009 r. takie dochody osiągało raptem 16 na 1000 podatników, przed rokiem było to już 41 na 1000.

(Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów)

Wzrost grupy osób zmuszonych do płacenia wyższych podatków nie dziwi - wynagrodzenia rosną, a zatem coraz większa liczba podatników osiąga dochody przekraczające 85 528 zł. Tyle że w 2009 r. trzeba było otrzymywać równowartość 2,3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowe, aby znaleźć się w tym doborowym towarzystwie. W 2018 r. była to już raptem 1,55-krotność.

- Jeśli próg podatkowy nie zostanie podniesiony przez następne 10 lat, to przy założeniu utrzymania nominalnej dynamiki wynagrodzeń z poprzednich 10 lat (4,8%) w wyższy próg podatkowy wpadną wszyscy zarabiający średnią krajową - wyliczył Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Warto również pamiętać, że część nominalnego wzrostu płac zżera inflacja - cena koszyka dóbr i usług konsumpcyjnych GUS zwiększyła się w tym okresie co prawda raptem o ok. 12 proc., ale istotniejsza jest "inflacja osobista", która z różną mocą uderza w każdego z nas.

Po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne przeciętny dochód osoby w drugim progu wyniósł w 2018 r. 137 599 zł, a należny podatek - 21 384 zł, czyli efektywne obciążenie sięgnęło 15,54 proc. Raptem 4 proc. podatników odpowiadało aż za 29,7 proc. podatku należnego, o 2 p. proc. więcej niż w 2017 r. i najwięcej w ostatniej dekadzie. Do publicznej kasy mieli wpłacić 22,3 mld zł, czyli o niemal jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Obciążenie per capita w tej grupie zatem nieznacznie spadło, ale wzrost dochodów państwa napędziło zwiększenie jej liczebności.

(Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów)

Łącznie liczba podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przekroczyła 27,1 mln. Według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) rozliczało się 26,1 mln, a pozostali korzystali z 19-proc. stawki. Od października 2019 r. pierwsza stawka wynosi 17 proc.

Spośród osób opodatkowujących dochody przy zastosowaniu skali podatkowej:

 • 24 356 578 podatników, tj. 93,33% uzyskało przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu i wykazało dochód,
 • 1 292 151 podatników, tj. 4,95% nie uzyskało przychodów ze źródeł podlegających opodatkowaniu, a skorzystało z możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem,
 • 448 443 podatników, tj. 1,72% uzyskało przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu, lecz wykazało dochód “0” lub stratę,
 • 112 podatników będących przedsiębiorstwem w spadku, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą (szczegółowe dane dotyczące tej grupy znajdują się w części V opracowania).

Spośród pierwszych dwóch grup (25 648 729 podatników) blisko 96 proc. uzyskało dochód podlegający opodatkowaniu poniżej 85 528 zł. Ich przeciętny dochód po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne wyniósł 28 488 zł, natomiast przeciętny podatek należny 2142 zł (7,52 proc.).

Podatek należny od wszystkich podatników rozliczających się według skali podatkowej był bliski 75 mld zł - podaje Ministerstwo Finansów.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
135 88 killgore

No i w ten właśnie pis realizuje politykę swojego koalicjanta tow. Zandberga.

! Odpowiedz
98 67 _jasko

I to wszystko zgodnie z solenną obietnicą, że nie będą podnosić podatków.

! Odpowiedz
90 58 mkx odpowiada _jasko

Procentowo nie podnosi. A nawet obniża - taka sztuczka, ale ciemny lud nadal to kupuje;(

! Odpowiedz
74 53 marianpazdzioch

Dla beki nazwali się jeszcze "Zjednoczoną Prawicą". W Polsce ten kto jest dewotą nazywany jest prawicą, a kto ateistą - lewicą. Taki prosty to ludek.

! Odpowiedz
127 100 kyd

Buhahaha...
Normalnie zarabiający człowiek, znajduje się lekko i łatwo w II progu, a z jego pensji netto jeszcze g.. można kupić z półki takiej klasy średniej.
To jets super sposób na ogłupianie społeczeństwa i okradanie. Z wykresu wynika, że coraz większą część zabiera państwo i przeżera, braki w usługach publicznych, usług których oczekujemy braki jak były tak są.
To już nie jest nawet śmieszne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
84 21 szeregowy_forumowicz

McDrive, McDrive,
Jak pięknie się rozwija kraj!

! Odpowiedz
48 8 anty12

Hahahah, dokladnie. Na studia a pozniej do maczka do roboty ! I pincset na bachora :D

! Odpowiedz
44 46 nellington

Czyli 96% zarabia 2k na miesiąc? No bida, Panie, bida... Trzeba docisnąć "bogaczy" co mają 3k z etatu. A tak z czystej ciekawości: kiedy ostatnio dostaliście fakturę od serwisanta? I kiedy tenże przyjechał do Was autem za mniej niż 100k?

! Odpowiedz
18 24 zenonn

Po co harować za 3k na etatcie?
Należy zostać serwisantem z autem za nie mniej niż 100k

! Odpowiedz
21 6 khh

No ale co cie tak dziwi? Ja doskonale pamietam, jak minister Glinski w kampanii wyborczej wyraznie zapowiedzial, ze PiS bedzie wymuszal rozwiazania, prowadzace do tego, zeby kazdy w Polsce nalezal do klasy SREDNIEJ NIZSZEJ. Te wyniki swiadcza o sukcesie tej misji.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.