REKLAMA

Podano datę posiedzenia nowego Sejmu i nazwiska marszałków

2019-10-18 08:27
publikacja
2019-10-18 08:27

Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada; na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką; obstawiam, że na marszałka seniora Sejmu powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

/ fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki / Flickr

Wcześniej spekulowano, że marszałkiem seniorem może zostać Janusz Korwin-Mikke.

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu otwierają marszałkowie seniorowie powołani przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów i senatorów.

W radiu RMF FM Spychalski poinformował, że pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się 12 listopada. "Zgodnie z konstytucją pan prezydent ma 30 dni (od wyborów) na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu, ale kadencja Sejmu trwa cztery lata, to wynika wprost z konstytucji. Pierwsze posiedzenie Sejmu tej kadencji miało miejsce 12 listopada i trwa do 11 listopada tego roku. W związku z powyższym, ten termin 12 listopada jest dość naturalny i oczywisty" - mówił rzecznik prezydenta.

Pytany, kto otworzy posiedzenia Sejmu i Senatu, Spychalski przekazał, że marszałkiem seniorem Senatu na pewno będzie senator Barbara Borys-Damięcka, natomiast jeśli chodzi o marszałka seniora Sejmu, "obstawia", że będzie nim posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

"Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami. I obie z opozycji" - podkreślił rzecznik prezydenta.

Jak poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, 24 października w Sali Kolumnowej Sejmu, odbędzie się uroczystość wręczenia posłom kolejnej kadencji zaświadczeń o wyborze; 25 października zaświadczenia odbiorą nowo wybrani senatorowie.

Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu; tradycyjnie prezydent może wygłosić orędzie.

W przypadku Sejmu posiedzenie otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów; nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego. Regulamin Sejmu określa, że po odczytaniu roty każdy z wywoływanych posłów wypowiada słowo "ślubuję"; może dodać zdanie: "tak mi dopomóż Bóg".

Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad; Sejm w uchwale ustala liczbę wicemarszałków.

W czasie pierwszego posiedzenia Sejmu dymisję rządu składa premier. Kolejnego premiera desygnuje prezydent i powołuje go wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Pierwsze posiedzenie Senatu otwiera prezydent lub najstarszy wiekiem senator - marszałek senior.

Zgodnie z regulaminem Senatu marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie: senatorowie po odczytaniu roty ślubowania wypowiadają słowo "ślubuję", mogą dodać: "tak mi dopomóż Bóg". Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Senatu. Następnie marszałek Senatu przeprowadza wybór wicemarszałków.

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. i 235 mandatów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc. i 134 mandaty, SLD - 12,56 proc. i 49 mandatów, PSL - 8,55 proc. i 30 mandatów, a Konfederacja - 6,81 proc. i 11 mandatów. 1 mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej. W wyborach do Senatu kandydaci popierani przez opozycję zdobyli większość - 51 mandatów.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ekwador15
tak powinno być, ze Marszałkiem Sejmu i Senatu powinien być zawsze ktoś z opozycji mimo większości partii która wygrała. powinna być zdrowa kontrola. powinno to być zapisane w Konstytucji. Bo tak jak ktoś wygra wybory do Sejmu i na Prezydenta, to władza nie ma zadnej kontroli. Mogą przecież nawet wybrać swojego prezesa tak powinno być, ze Marszałkiem Sejmu i Senatu powinien być zawsze ktoś z opozycji mimo większości partii która wygrała. powinna być zdrowa kontrola. powinno to być zapisane w Konstytucji. Bo tak jak ktoś wygra wybory do Sejmu i na Prezydenta, to władza nie ma zadnej kontroli. Mogą przecież nawet wybrać swojego prezesa Niku, wiec kto ma ich kontrolować.
wjagus
Powinieneś przestać bredzić
and00
No ba, jak było PO to nawet swojego Rzecznika Praw Obywatelskich sobie wybrali, prezesem TK był kumpel Bronisława, a SN też ich sympatyczka, to był dopiero brak kontroli

A Prezydent, wiem że był UD, ale dlaczego tą przedstawicielkę Michnikowskich mediów chce uhonorować?
ballzhamon odpowiada and00
Możecie sobie odpuścić argumenty na poziomie przedszkolaków? "A ZA PEŁO TO BYŁO!" Co mnie do jasnego c.... obchodzi co było. Ma być lepiej niż jest, a nie jak kompletne owce się zgadzamy na to, bo wcześniej to było jeszcze gorzej...
and00 odpowiada ballzhamon
Ale trzeba by zmienić konstytucję, a tu totalna opozycja blokuje...
ajwaj
Nie ma znaczenia,
1.x od regime change w 1989 jest ktos anty-systemowy,
dajacy realna kontre dynastia Magdalenki.
To KONFEDERACJA win

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki