REKLAMA

Podano datę kolejnej aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim

2020-06-03 14:24
publikacja
2020-06-03 14:24
fot. rhiadoo / Shutterstock

Aukcja koni arabskich "Pride of Poland" w stadninie koni w Janowie Podlaskim odbędzie się 9 sierpnia br. - zapowiedział w środę na wideokonferencji prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych (PKWK) Tomasz Chalimoniuk. Jej organizatorem będzie Polski Klub Wyścigów Konnych.

Chalimoniuk powiedział, że dzień później, 10 sierpnia, zaplanowana jest aukcja "Summer Arabian Horse Sale".

"Aukcja i pokaz na dzień dzisiejszy jest niezagrożona" - wskazał Chalimoniuk. Dodał, że jeżeli będą nadal utrzymane ograniczenia w podróżowaniu, to będzie można prowadzić aukcję telefonicznie; dotyczy to - jak mówił - np. kupców ze Stanów Zjednoczonych czy Emiratów Arabskich.

Zapowiedział, że do sprzedaży będą mogły być wystawione wszystkie konie urodzone w Polsce, zgłoszone na aukcje do 19 czerwca br. - ze stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i w Białce, a także te ze stadnin prywatnych. Lista zostanie zamknięta 22 czerwca.

Jak zaznaczył Chalimoniuk, konie do aukcji kwalifikowane będą na takich samych zasadach, jakie obowiązywały w ubiegłym roku. Na aukcję „Pride of Poland” zostaną dopuszczone konie, które podczas pokazów zakwalifikowały się minimum do pierwszej piątki w danej klasie.

Koszt wpisowego dla koni przyjętych na aukcje wynosi 3,5 tys. zł. Cena obejmuje dwa miejsca VIP podczas obydwu aukcji. Ze względu na epidemię koronawirusa, w pokazach będzie mogła uczestniczyć mniejsza liczba osób - zaznaczył prezes PKWK.

Chalimoniuk podkreślił, że w tym roku będzie wyjątkowo duża pula nagród - właściciele zwycięskich koni otrzymają w sumie prawie 1 mln zł.

19 maja br. w gospodarstwie rolnym w Janowie Podlaskim, gdzie oprócz stadniny koni znajduje się też duża hodowla bydła mlecznego, przebywał zespół czterech ekspertów z Instytutu Weterynaryjnego w Puławach pod kierownictwem prof. Grzegorza Tomczyka. Eksperci oceniali m.in. warunki utrzymania zwierząt, jakość pasz, sposób zarzadzania gospodarstwom, dobrostan.

Obecni na wideokonferencji eksperci po wizycie w stadninie w Janowie stwierdzili, że "kondycja koni hodowlanych jest dobra". "Eksperci mieli okazję ocenić status rzeczywisty, stan zastany; nie można było sobie wyobrazić, że pod ekspertów zrobiono jakieś specjalne starania" - wyjaśnił Tomczyk. Zaznaczył, że stadnina mieści się w zabytkowych budynkach, daleko odbiegających od obecnych standardów nowoczesnej hodowli, i siłą rzeczy odbiega od norm.

Zdaniem zespołu ekspertów, hodowle koni i bydła należy rozdzielić. Trzeba też zwiększyć bioasekurację obiektów gospodarstwa. Tomczyk mówił, że jeżeli stadnina ma też pełnić rolę centrum kulturowo-turystycznego, to w "trybie pilnym należy dokonać rozdziału hodowli koni w odchowie i tych, które można prezentować".

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas wideokonferencji powiedział, że gospodarstwo jest duże (1700 ha), nie jest nowoczesne pod względem infrastruktury i odczuwa kłopoty związane z warunkami pogodowymi. Dodał, że np. na wyniki finansowe w ostatnich dwóch latach znacząco wpłynęła susza.

Jak mówił, hodowla koni jest deficytowa m.in. z powodu konieczności utrzymywania zasobów genetycznych, co - jego zdaniem - jest obowiązkiem państwa. Dlatego połączenie hodowli koni z inną działalnością rolnicza, która przynosi dochody, było słuszne - ocenił.

Stadnina w Janowie Podlaskim jest najstarszą państwową stadniną koni w Polsce. Jak czytamy na stronie stadniny, obecnie ma ona 16 stajni, w których mieszka 295 koni czystej krwi oraz 700 sztuk bydła. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
margin50
Wsoka frekwencja zostanie zepewniona dzieki bonowi turystycznemu Duda+.
kondor_plus
Tak, to na to poszły wasze 2 miliardy pln, które prezydent tak ochoczo przekazał kurskiemu. Radujcie się wyborcy - za miesiąc okaże się że stadnina właściwie jest potęgą na skalę całego świata.
Im gorsze fakty, tym gorzej dla faktów.

Powiązane: Stadnina koni w Janowie Podlaskim

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki