Pod opieką doradcyPod opieką doradcy

PBK Asset Management zdecydował się na aktywną kontrolę działań inwestycyjnych swoich klientów. Oferuje on usługę łączącą w sobie indywidualny portfel rekomendowany i fachowe doradztwo. W przeciwieństwie do formuły asset management, całkowicie kontrolujących proces zarządzania, klient sam podejmuje decyzje inwestycyjne.

Dla klientów zamierzających samodzielnie inwestować na rynku kapitałowym, PBK Asset Management stworzył specjalną usługę, której celem jest profesjonalna opieka nad inwestorem. W tym przypadku chodzi zarówno o doradztwo inwestycyjne, jak i bieżącą aktywną kontrolę nad posunięciami klientów.

Główna różnica pomiędzy naszą nową ofertą a standardową usługą zarządzania portfelem polega na tym, że klient nie traci kontroli nad swoimi inwestycjami. Powierzając pieniądze firmie "asset management" nie ma jakiegokolwiek wpływu na dalszy los inwestycji. U nas jest przeciwnie - klient cały czas jest w centrum wydarzeń. Ma jednocześnie w każdej chwili zapewnioną opiekę fachowców. W oparciu o nasze sugestie sam podejmuje decyzje inwestycyjne - podkreśla Alfred Adamiec, doradca inwestycyjny PBK Asset Management. Aby jednak skorzystać z tej propozycji klient musi posiadać pewną podstawową wiedzę o rynku.

Oferta ta powinna zainteresować zwłaszcza osoby pracujące w wolnych zawodach, bądź też trudniące się własną działalnością gospodarczą. Przedstawiciele tej grupy zazwyczaj osiągają ponadprzeciętne zarobki, dlatego też mogą sobie pozwolić na inwestowanie części nadwyżek finansowych, np. na giełdzie papierów wartościowych. Zdaniem Alfreda Adamca, nie można również zapominać o fakcie, że potencjalni klienci, mimo iż są bardzo aktywni zawodowo, często mają również sporo wolnego czasu. Pozwala im to w większym stopniu na kontrolę inwestycji.

Z drugiej jednak strony należy zauważyć, że aktywne doradztwo nie jest konkurencyjną usługą dla zarządzania aktywami. Te usługi przyciągają raczej ludzi, dla których osobista aktywność na rynku nie ma większego znaczenia. Często nie mają oni nawet pojęcia lub nie są zainteresowani aspektami funkcjonowania rynku kapitałowego. Dla nich liczy się przede wszystkim zysk od zainwestowanych pieniędzy. Oczywiście podpisując umowę do pewnego stopnia określają parametry swoich inwestycji. Decydują bowiem między innymi o stopniu ryzyka czy też horyzoncie czasowym lokowania pieniędzy. Na bazie tych informacji specjaliści tworzą opowiedni portfel, złożony w zależności od preferencji np. z akcji, papierów dłużnych lub oprocentowanej gotówki. Tutaj jednak kończy się ingerencja inwestora. Nie możne on aktywnie uczestniczyć w decyzjach podejmowanych przez dział zarządzania. W wielu przypadkach jest jedynie informowany o wynikach portfela.

Nie chcemy też traktować inwestora przedmiotowo, jak to często dzieje się w wielu domach maklerskich. Jest podmiotem, ma możliwość ciągłego kontaktu ze specjalistą - dodaje Alfred Adamiec. Weźmy na przykład sytuację, kiedy inwestor posiadający rekomendowany portfel w PBK Asset Management jest zmuszony do częstych wyjazdów służbowych. Nie ma on wtedy możliwości ciągłej kontroli inwestycji, co w znacznym stopniu może być poważną barierą przy aktywnej grze na giełdzie. Dlatego też ciężar bieżącej obserwacji i analizy rynku spoczywa na pracownikach domu maklerskiego. W sytuacji, gdy pojawia się okazja do kupna papierów lub istnieje możliwość spadku, przynoszącego stratę, specjaliści od razu informują o tym klienta, którym się opiekują.

Zdaniem doradcy PBK AM, dla inwestujących na giełdzie jest to również doskonała okazja, aby podyskutować z wykwalifikowanym pracownikiem, skorzystać z jego sugestii lub opinii na temat rynku. W efekcie zwiększa to w znacznym stopniu komfort inwestowania. Najważniejsze jednak, że klient nie jest pozostawiony sam sobie.

Oferta ta jest bardzo zbliżona do standardów, jakie obowiązują na rozwiniętych rynkach. W Stanach Zjednoczonych makler na bieżąco koordynuje inwestycje swoich klientów - podkreśla Alfred Adamiec.

W oparciu o obserwację potrzeb klientów, oferta doradztwa działająca już w PBK AM od około roku została zmodyfikowana do obecnego kształtu. Na pytanie, czy usługa ta stanie również popularna w Polsce odpowiada, że już teraz widoczne jest spore zainteresowanie. Przeszkodą we wprowadzeniu oferty stała się w ostatnim czasie dekoniunktura na giełdzie. Wiele osób zrażonych spadkami, zrezygnowało z aktywniejszych inwestycji.

Bardzo duże znaczenie, zwłaszcza dla inwestorów dysponujących raczej niewielkimi kwotami, stanowi brak jakichkolwiek progów kapitałowych przy korzystaniu z nowej usługi. PBK Asset Management zdecydował, że każdy klient bez względu na wielkość posiadanych aktywów może otrzymać opiekę fachowców. Z drugiej jednak strony obowiązują jednorazowe opłaty kwartalne w wysokości nie mniejszej niż 500 zł. W tej sytuacji 10 tys. zł, jako bazowa kwota portfela może być zbyt mała, aby pokryć prowizję, opłaty oraz przynieść jeszcze zysk.

Zainteresowanie ofertą deklarują więc osoby posiadające kilkadziesiąt tysięcy zł. W efekcie jednak brak ograniczeń w tej materii, powoduje że rekomendowany portfel jest dużo bardziej elastyczny w stosunku do tradycyjnych portfeli asset management. W tym ostatnim przypadku najniższe stawki brokerów wynoszą 35-40 tys. zł. W momencie jednak, gdyby klient zażądał dla siebie indywidualnej strategii, musiałby w zamian zainwestować przynajmniej 500 tys. zł.

W przypadku rekomendowanego portfela PBK AM naliczane są prowizje od transakcji giełdowych. Nie istnieją natomiast opłaty od wartości portfela, czy też wygenerowanego przez inwestora zysku. W tym ostatnim przypadku wielu brokerów prowadzących usługę zarządzania aktywami pobiera od swoich klientów aż 30-45 proc. od zysku, jako wynagrodzenie za osiągnięty wynik.

KRZYSZTOF PĄCZKOWSKI

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,15% 40 827,13
2020-03-30 17:15:02
WIG20 0,12% 1 477,65
2020-03-30 17:15:01
WIG30 -0,10% 1 699,74
2020-03-30 17:15:01
MWIG40 -1,10% 2 832,89
2020-03-30 17:15:01
DAX 1,90% 9 815,97
2020-03-30 17:37:00
NASDAQ 3,62% 7 774,15
2020-03-30 22:03:00
SP500 3,35% 2 626,65
2020-03-30 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.