Poczta dostarczy e-maile zamiast listów poleconych

Już w przyszłym roku e-maile zaczną zastępować listy polecone wysyłane przez urzędy. Monopol na obsługę e-korespondencji prawdopodobnie uzyska Poczta Polska - pisze w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

(theta)

E-doręczenie, czyli e-mail, który ma mieć moc urzędową, zastąpi list polecony. Docelowo ma to być wyłączna forma oficjalnej komunikacji między instytucjami publicznymi, ale także pożądana w relacjach obywatela z administracją państwową - informuje gazeta.

Jak dowiedziała się "Rz", system e-doręczeń zorganizuje i będzie nadzorował narodowy operator cyfrowy. Tym zostanie najprawdopodobniej Poczta Polska.

To oznacza, że nie banki czy operatorzy telekomunikacyjni, jak chciała była minister cyfryzacji Anna Streżyńska, lecz państwowa spółka ma stać się kluczowym podmiotem e-administracji. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest Marek Zagórski, nowy szef resortu. Teraz przychylił się do niego Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów - czytamy w "Rz".

Idea jest taka, by dla przedsiębiorców i obywateli e-polecone były darmowe. Za wysłane e-maile będą płacić urzędy. Rezygnując z poleconych papierowych, oszczędzą jednak nawet 100 mln rocznie. Za transfer w pierwszym roku działalności systemu zapłacą 90 proc. zwykłego poleconego. Finalnie będzie to 65 proc. - podaje dziennik.

Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt ustawy w tej sprawie. "Wdrożenie będzie realizowane etapowo. Przewidujemy przeprowadzenie go w latach 2019-2021" - poinformowało "Rz" Ministerstwo Cyfryzacji. (PAP)

nmk/ tgo/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 15 ahim

A po co jacyś pośrednicy. Urząd może bezpośrednio wysłać wiadomość. Pan Zagórski nie długo wyleci i przyjdą inni i będzie dobrze. Poczta polska powinna dawno być zlikwidowana. Jeszcze niedługo bezczelnie będą chcieli wysyłać e-maile od banków i firm prywatnych. Nie wyrażam zgody o udostępnianie mego emalia PP. To rozwiązanie niezgodne z prawem, myślę, że rada ministrów o tym wie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 qqryk

Zapomniałeś, że rada ministrów nie jest zainteresowana przestrzeganiem prawa, ale poleceń Partii?

! Odpowiedz
0 0 januszszunaj

ten artykuł nie przedstawia całej prawdy. Po pierwsze Narodowy Operator Cyfrowy ma być wybrany w konkursie (ja sie pytam gdzie tu jest monopol). Co do Twojego stwierdzenia że urzędy mogą bezpośrednio wysyłać wiadomości - otóż nie mogą i mówią o tym dyrektywy unijne które jasno mówią ze aby świadczyć usługę e- doręczenia potrzebny jest podmiot zewnętrzny który będzie opowiadał za świadczenie takiej usługi, dodatkowo podmiot ten musi posiadać status kwalifikowanego dostawcy usługi e-doręczenia. Reasumując to co tu jest napisane jest tylko półprawdą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 23 marcin321

Strach pomyśleć co się stanie jak ten system się zawiesi jak ostatnio

! Odpowiedz
2 6 qqryk

Wtedy niedostarczenie mejla będzie uznawane za jego dostarczenie i obywatel zostanie obciążony wszelkimi kosztami.

! Odpowiedz
14 20 marcinkrakow

Każdy obywatel powinien mieć konto mailowe przydzielone przez państwo i obsługiwane przez państwowego administratora. Na konto to powinny móc przychodzić tylko maile z upoważnionych instytucji: sady, prokuratura, urzędy, komornicy, policja itp. Mail dostarczony na takie konto powinien po np. 7 dniach od momentu dostarczenia, mieć moc listu poleconego, dostarczonego i odebranego. Skończyło by się cwaniakowanie, unikanie sądów i oszukiwanie wszystkich dookoła przez różnych kombinatorów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 22 karbinadel

No, i jeszcze chipa każdemu wszczepić - i wszyscy staną się szczęśliwi. A jak ktoś nie będzie chciał być szczęśliwy, to się go wyleczy w ośrodku reedukacyjnym

! Odpowiedz
0 2 qqryk

A dlaczego 7 dni? W Austrii polecony czeka miesiąc.

! Odpowiedz
11 14 cyklonb

Zwykłemu obywatelowi wyjdzie drożej bo musi kupować tusz do drukarki żeby taki list wydrukować na przykład jako dowód do akt w sądzie ... no i okazjonalne ustawienie drukarki też zabiera trochę czasu.

! Odpowiedz
2 28 piotr_suszycki

Ciekawym kosztu wysyłki takiego maila....

! Odpowiedz