Poczta Polska ostrzega: To nie my wysyłamy te SMS-y

Poczta Polska ostrzega - ktoś podszywa się pod nią, rozsyłając do przypadkowych klientów SMS-y z niebezpiecznymi linkami. Metody stosowane przez oszustów powodują, że fałszywe wiadomości wyświetlają się na telefonie wśród faktycznych powiadomień od dostawcy paczek.

(Shutterstock)

Z informacji przekazanych przez Pocztę w oficjalnym komunikacie wynika, że klientów próbuje się oszukać, zawiadamiając o rzekomo czekającej na odbiór paczce. Zgodnie z treścią SMS-ów, z jakimi zgłaszają się zaniepokojeni klienci, odbiorca wiadomości ma "dopłacić w celu otrzymania przesyłki". W tym celu powinien - przekonują twórcy spreparowanych wiadomości - kliknąć w link zamieszczony w wiadomości. "Wiadomości takie otrzymują zarówno klienci regularnie korzystający z usług Poczty Polskiej, jak i osoby, które żadnych przesyłek nie oczekują" - podaje instytucja.

Poczta przypomina, że nigdy nie wysyła tego rodzaju informacji do swoich klientów. Jedyne SMS-owe zawiadomienia, jakie można dostać od Poczty Polskiej, to powiadomienia o statusie przesyłki. Nigdy nie towarzyszy im prośba ani żądanie uiszczenia dodatkowej zapłaty.

Tym razem szczególnie niepokojący jest fakt, że w telefonie jako nadawca wyświetla się "Poczta Polska", a fałszywe wiadomości wyświetlą się w tym samym wątku, co faktyczne powiadomienia od Poczty Polskiej.

Co się stanie, jeśli nieuważny odbiorca wiadomości kliknie w zamieszczony w niej link? Scenariusze są różne, w zależności od intencji złodzieja. Jego łupem paść mogą albo np. dane dostępowe do systemu bankowości internetowej, albo bezpośrednio pieniądze.

W przypadku wykrycia, że prawdopodobnie padliśmy ofiarą podobnego cyberataku, należy powiadomić policję. Sama Poczta również zachęca do przekazywania jej informacji o podobnych próbach wyłudzenia danych i pieniędzy (wiadomość można wysłać na adres e-mail cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl).

MW

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 12 greatmongo

Poczta zatrzymala sie w XIX wieku. Wiemy, ze to nie oni :)

! Odpowiedz
4 9 johny_kielbasiany

Niech poczta przestanie sie tlumaczyc tylko niech zacznie dzialac ile to juz trwa czasu wciaz dostaje takie sms .

! Odpowiedz
4 5 karbinadel

Czyli jak ktoś dostanie SMS podszywającego się pod ciebie, to ty będziesz się czuł zobowiązany do działania?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne