REKLAMA

Poczta Polska i MON rozwijają współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa

2021-04-30 16:43
publikacja
2021-04-30 16:43
Poczta Polska i MON rozwijają współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa
Poczta Polska i MON rozwijają współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa
/ Poczta Polska

MON i Poczta Polska podpisały porozumienie o współpracy na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni - poinformowano na stronach realizowanego przez MON programu CYBER.MIL.PL.

"Minister ON reprezentowany przez Dyrektora NCBC (Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni), gen. bryg. Karola Molendę oraz Prezes Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota podpisali dziś porozumienie o współpracy MON oraz Poczta Polska na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP" - poinformowano w piątek na Twitterze programu CYBER.MIL.PL.

W informacji na stronach CYBER.MIL.PL wyjaśniono, że chodzi o porozumienie o współpracy w zakresie obrony cyberprzestrzeni.

"Biorąc pod uwagę, że MON współtworzy krajowy system cyberbezpieczeństwa, a Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym (w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe), realizując m.in. zadania wykonywane na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, współpraca obu instytucji przyczyni się do znaczącego podniesienia poziomu bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP" - napisano w informacji.

Podano też, że podejmowane wspólnie działania obejmować będą "w szczególności wymianę informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym na temat zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz informacji o zagrożeniach".

Porozumienie dotyczy także korzystania z doświadczeń i wiedzy przez organizację wspólnych szkoleń oraz wzajemne kierowanie personelu do odbycia praktyk, a także współorganizowanie wizyt studyjnych i konferencji. Wyjaśniono, że dokument obejmuje także współpracę w obsłudze incydentów cyberbezpieczeństwa, dzięki organizacji wspólnych ćwiczeń z zakresu reagowania na incydenty, jak również zaawansowaną analizę złośliwego oprogramowania i analizę podatności, w tym podejmowanie działań w zakresie ograniczania skutków tych incydentów.

Gwarantem realizacji zadań zawartych w porozumieniu z ramienia NCBC jest Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego MON (CSIRT) funkcjonujący w ramach Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni - podano.

"Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni dla państwa i obywateli. Robimy to nie tylko poprzez stałe monitorowanie resortowych sieci teleinformatycznych i zapobieganie incydentom, ale też przez aktywną wymianę wiedzy, informacji i doświadczeń z naszymi partnerami, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi. CSIRT MON we współpracy z pozostałymi podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w trybie ciągłym, 24/7/365 prowadzi dynamiczną analizę ryzyka i reaguje na zgłoszone incydenty. Podpisane porozumienie pozwoli na wymianę wiedzy i własnych doświadczeń oraz informacji o zagrożeniach w cyberprzestrzeni pomiędzy zespołami – powiedział po podpisaniu porozumienia cytowany w informacji gen. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Szef Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot podkreślił, że zawarte porozumie wzmacnia partnerstwo pomiędzy instytucjami "związane z dbałością o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, także w domenie cyber". "Przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z rosnącym znaczeniem technologii cyfrowych, w ciągu najbliższych lat należeć będzie do podstawowych zadań Poczty, zwłaszcza w kontekście wdrażania nowej strategii spółki, do której filarów zaliczamy m.in. zwiększenie udziału w rynku usług cyfrowych. Porozumienie umożliwi nam wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk. Ważną rolę w naszej współpracy będą odgrywały szkolenia, stałe zwiększanie świadomości użytkowników o zagrożeniach oraz możliwych sposobach obrony, a także budowanie zasobów eksperckich zdolnych stawić czoła wyzwaniom w obszarze cyberbezpieczeństwa" – podkreślił prezes Poczty Polskiej.

Strony zadeklarowały również współpracę w zakresie inicjowania i prowadzenia projektów, a także wymiany związanych z nimi doświadczeń, dobrych praktyk i standardów. W obszarze zainteresowania stron znajdą się przede wszystkim projekty IT i te związane z cyberbezpieczeństwem, mające na celu zapewnianie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności dla wykorzystywanych systemów i narzędzi.

"Poczta Polska musi uwzględniać w swym działaniu elementy cyberbezpieczeństwa - zagrożenia cały czas rosną, dlatego warto walczyć o zaufanie klientów, dbając o ich poczucie bezpieczeństwa. Poczta Polska ma potencjał do tego, by być jednym z najważniejszych podmiotów w cyfrowej transformacji Państwa. By ten cel osiągnąć musi także dołączyć do liderów rynku w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca z Ministerstwem Obrony Narodowej będzie miała kluczową rolę w tym procesie" – mówił Krzysztof Falkowski, wiceprezes Poczty Polskiej.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni jest wyspecjalizowaną, elitarną jednostką podległą Ministrowi Obrony Narodowej. Centrum odpowiada za kluczowe obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwa oraz budową i eksploatacją systemów IT. NCBC pełni także funkcję CSIRT MON (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego), odpowiadając za wykrywanie incydentów komputerowych i wsparcie systemów teleinformatycznych dla MON, a także jest odpowiedzialne za utworzenie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Współpracuje z krajowymi i zagranicznymi ośrodkami w zakresie wymiany doświadczeń o zagrożeń w cyberprzestrzeni, bierze udział w ćwiczeniach krajowych i koalicyjnych, prowadzi badania w zakresie budowy, wdrażania i użytkowania narodowych technologii kryptologicznych. Kadra NCBC to ponad pięć tysięcy żołnierzy i pracowników RON, 10 jednostek podporządkowanych i ponad 100 Rejonów Wsparcia Teleinformatycznego i Węzłów Teleinformatycznych w całej Polsce.

Poczta Polska to największy operator pocztowy na polskim rynku i największy pracodawca. Jego sieć obejmuje 7600 placówek pocztowych.

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_agresja_indukowana
i znowu zaczynają kombinować z wyborami

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki