Początek roku przyjazny pracownikom

W pierwszych miesiącach nowego roku w większości branż i w każdym z regionów kandydaci do pracy nie powinni narzekać na brak ofert. Potwierdzają to eksperci rynku pracy, a także sami pracodawcy.

(YAY Foto)

Jak mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan, dla pracowników perspektywy nowego roku są bardzo pomyślne. Pracodawcy natomiast ze względu na brak rąk do pracy staną przed poważnym wyzwaniem. Zważywszy na rosnącą inflację, może pojawić się presja płacowa i wynagrodzenia będą musiały wzrosnąć bardziej, niż w tym roku.

Jacek Męcina podkreśla, że początek roku to bardzo dobry czas nie tylko na negocjacje w sprawie podwyżek płac, ale też na szukanie pracodawcy, pozwalającego na rozwój zawodowy. Jak mówi "trzeba być pracodawcą o dobrej reputacji, nie tylko miłym dla pracowników, ale też stwarzać im perspektywy inwestowania w swoje kwalifikacje.

Od nowego roku o 100 zł wzrasta też płaca minimalna i o 70 gr najniższa stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie wyniesie więc 2100 zł brutto, a stawka godzinowa 13,70 zł brutto. Według Jacka Męciny pracodawcy, z uwagi na duże zapotrzebowanie na pracowników, już teraz muszą zapłacić więcej, niż wynosi dopuszczalna najniższa stawka.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) /Elżbieta Łukowska/Siekaj

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.