Po wojnie z żarówkami Bruksela bierze się za odkurzacze

Po wielkiej wojnie wypowiedzianej zwykłym żarówkom Bruksela bierze się za energochłonne odkurzacze. Unijni urzędnicy ustalą maksymalną moc urządzeń, za pomocą których Europejczycy będą mogli robić domowe porządki.

OPIS
Źródło: Thinkstock


Zapoznaj się z dyrektywą dotyczącą ekoprojektu dla odkurzaczy [PDF]
dyrektywa

Jak donosi powołujący się na niepostrzeżenie przyjętą unijną dyrektywę niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, od września 2014 r. na terenie UE będzie można sprzedawać odkurzacze o maksymalnej mocy 1600 W. Od 2017 r. górny limit mocy zmniejszy się do 900 W. Jednocześnie wszystkie wypuszczane na rynek urządzenia będą musiały posiadać stosowne oznaczenia informujące o zużyciu energii. Za decyzją Brukseli stoi oczywiście troska o środowisko naturalne.

Chociaż większość producentów już teraz oferuje odkurzacze o mocy spełniającej przyszłe kryteria, to na rynku wciąż powszechnie występują urządzenia o mocy przekraczającej unijne normy - w ofertach sklepów internetowych bez problemu znajdziemy odkurzacze o mocy 2000 W i większej. Jak zauważyli już niemieccy komentatorzy, powstaje obawa, że w niektórych sytuacjach zredukowana moc odkurzacza może nie wystarczyć, przez co odkurzać trzeba będzie kilkukrotnie, co zwiększy pobór energii.

W rozporządzeniu Komisji UE zdefiniowano między innymi badanie, na które składa się "odpowiednia liczba cykli odkurzania na stanowisku badawczym z dywanem Wilton, podczas których głowica czyszcząca odkurzacza pracującego przy najwyższym ustawieniu ssania przesuwa się po powierzchni testowej o szerokości równej szerokości głowicy czyszczącej i odpowiednio długiej, zanieczyszczonej równomiernie rozmieszczonym i właściwie osadzonym kurzem testowym o odpowiednim składzie, przy stałym pomiarze i zapisie z odpowiednią częstotliwością upływu czasu, zużycia energii elektrycznej i położenia środka głowicy czyszczącej względem powierzchni testowej; na koniec każdego cyklu odkurzania odpowiednio szacuje się przyrost masy znajdującego się w urządzeniu zbiornika na kurz". Uff. Aha, od 2017 roku wąż do odkurzacza musi wytrzymać 40.000 oscylacji z obciążeniem.

Odkurzacze nie są jedynymi urządzeniami, których moc ograniczyć chce Unia. Od 1 listopada wejść w życie mają przepisy regulujące dopuszczalną efektywność energetyczną suszarek bębnowych.

Parametr odkurzacza 2014 2017
Roczne zużycie energii 62 kWh/rok 43 kWh/rok
Znamionowa moc wejściowa < 1600 W < 900 W
Wskaźnik zbierania kurzu na dywanie 0,7 0,75
Wskaźnik zbierania kurzu na podłodze twardej 0,95 0,98
Reemisja kurzu < 1%
Poziom mocy akustycznej < 80 dB
Wytrzymałość węża 40 000 oscylacji z obciążeniem
Żywotność silnika 500 h

- Unia Europejska "bierze się" także za odkurzacz w trosce o środowisko - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl. - Cel jest prosty – ograniczyć pobór energii przez domowe sprzęty. Wymusi to na producentach poszukanie innych rozwiązań, które pozwolą na zachowanie efektywności „sprzątania” przy jednocześnie zmniejszonej mocy. To oczywiście wywoła negatywne skutki i zapewne wpłynie na wzrost cen ekologicznych odkurzaczy. Możemy spodziewać się, że wartość starych dobrych odkurzaczy nagle zacznie rosnąć. Podobnie było z żarówkami 100-watowymi.

W UE mamy wiele absurdów dotyczących regulacji wszystkiego. W większości przypadków brzmią one śmiesznie i na pierwszy rzut oka nie mają większego sensu. Tak było np. z marchewką, którą uznano za owoc. Niemniej zawsze, gdy mamy do czynienia z absurdalnym pomysłem urzędników, warto kierować się rzymską zasadą i sprawdzić, kto na tym pomyśle skorzysta. A potem kupić akcje tej firmy - podsumowuje Piechowiak.

Moc odkurzacza to nie wszystko. Na urządzeniach będą obowiązkowo umieszczane etykiety energetyczne. Niektórzy producenci odkurzaczy twierdzą, że nowy system etykiet będzie wprowadzał konsumentów w błąd

/mz, faz

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Fenix

Osobiście mam w domu sprzęt, który dostosowany jest do wymogów UE i odkurza się nim rewelacyjnie. Niczym nie jest gorszy od odkurzaczy o mocy powyżej 2000W. Ekologiczny, energooszczędny i wydajny, dodatkowo posiada najwyższą klasę remisji kurzu.

! Odpowiedz
0 0 ~Agnus

A jakiego odkurzacza używasz? Nie ukrywam, że też by mi się taki przydał...

! Odpowiedz
0 0 ~Fenix odpowiada ~Agnus

No ja akurat mam Boscha GL-30, który spełnia te założenia. Ale jak dobrze poszukasz, znajdziesz w sieci sporo innych tego typu sprzętów.

! Odpowiedz
0 0 ~cosik

Odkurzacze, żarówki, węgiel i co następne? Szkoda słów, dobrze, że znam kogoś kto mi pomaga z utrzymaniem mojego odkurzacza o zacnej mocy, www.agd-mat.pl polecam :)

! Odpowiedz
0 0 ~Mateusz

zgadzam się, jak dla mnie to jest "wygodna" przyszłość :) ciesze się, że jest coraz więcej takich produktów na rynku bo im większa konkurencja tym lepsze dla nas ceny

! Odpowiedz
0 0 ~Arko

odkurzacza... złote czasy się zbliżają dla robotów sprzątających :) w sumie wygodne urządzenia tylko niech ceny jeszcze troszkę spadną...

! Odpowiedz
0 1 ~pszczelarz

niech unia dopilnoje opryskow na polach bylbym wdzieczny

! Odpowiedz
0 0 ~buldog

i zaraz za szuszarki i nie wiadomo co jeszcze. w media expert teraz można wygrac zwrot kasy więc też tam skocze :)

! Odpowiedz
0 0 ~guli

no i w media expert fajne promocje na odkurzacze, a teraz czytałem że na ifony i inny sprzęt też będzie obrabiany przez UE, co oznacza dokładnie to samo co w przypadku odkuraczy :)

! Odpowiedz
0 0 ~Leniwiec

Blady strach padł na wszystkich. Zamiast lecieć do sklepu i kupować zakurzacze po 2400 w póki jeszcze są lepiej kupić robota odkurzającego np. iRobot. Robocik posprząta za nas, a my nie będziemy musieli namachać się rurą w pocie czoła.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil