Po wojnie z żarówkami Bruksela bierze się za odkurzacze

Po wielkiej wojnie wypowiedzianej zwykłym żarówkom Bruksela bierze się za energochłonne odkurzacze. Unijni urzędnicy ustalą maksymalną moc urządzeń, za pomocą których Europejczycy będą mogli robić domowe porządki.

OPIS
Źródło: Thinkstock


Zapoznaj się z dyrektywą dotyczącą ekoprojektu dla odkurzaczy [PDF]
dyrektywa

Jak donosi powołujący się na niepostrzeżenie przyjętą unijną dyrektywę niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, od września 2014 r. na terenie UE będzie można sprzedawać odkurzacze o maksymalnej mocy 1600 W. Od 2017 r. górny limit mocy zmniejszy się do 900 W. Jednocześnie wszystkie wypuszczane na rynek urządzenia będą musiały posiadać stosowne oznaczenia informujące o zużyciu energii. Za decyzją Brukseli stoi oczywiście troska o środowisko naturalne.

Chociaż większość producentów już teraz oferuje odkurzacze o mocy spełniającej przyszłe kryteria, to na rynku wciąż powszechnie występują urządzenia o mocy przekraczającej unijne normy - w ofertach sklepów internetowych bez problemu znajdziemy odkurzacze o mocy 2000 W i większej. Jak zauważyli już niemieccy komentatorzy, powstaje obawa, że w niektórych sytuacjach zredukowana moc odkurzacza może nie wystarczyć, przez co odkurzać trzeba będzie kilkukrotnie, co zwiększy pobór energii.

W rozporządzeniu Komisji UE zdefiniowano między innymi badanie, na które składa się "odpowiednia liczba cykli odkurzania na stanowisku badawczym z dywanem Wilton, podczas których głowica czyszcząca odkurzacza pracującego przy najwyższym ustawieniu ssania przesuwa się po powierzchni testowej o szerokości równej szerokości głowicy czyszczącej i odpowiednio długiej, zanieczyszczonej równomiernie rozmieszczonym i właściwie osadzonym kurzem testowym o odpowiednim składzie, przy stałym pomiarze i zapisie z odpowiednią częstotliwością upływu czasu, zużycia energii elektrycznej i położenia środka głowicy czyszczącej względem powierzchni testowej; na koniec każdego cyklu odkurzania odpowiednio szacuje się przyrost masy znajdującego się w urządzeniu zbiornika na kurz". Uff. Aha, od 2017 roku wąż do odkurzacza musi wytrzymać 40.000 oscylacji z obciążeniem.

Odkurzacze nie są jedynymi urządzeniami, których moc ograniczyć chce Unia. Od 1 listopada wejść w życie mają przepisy regulujące dopuszczalną efektywność energetyczną suszarek bębnowych.

Parametr odkurzacza 2014 2017
Roczne zużycie energii 62 kWh/rok 43 kWh/rok
Znamionowa moc wejściowa < 1600 W < 900 W
Wskaźnik zbierania kurzu na dywanie 0,7 0,75
Wskaźnik zbierania kurzu na podłodze twardej 0,95 0,98
Reemisja kurzu < 1%
Poziom mocy akustycznej < 80 dB
Wytrzymałość węża 40 000 oscylacji z obciążeniem
Żywotność silnika 500 h

- Unia Europejska "bierze się" także za odkurzacz w trosce o środowisko - komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl. - Cel jest prosty – ograniczyć pobór energii przez domowe sprzęty. Wymusi to na producentach poszukanie innych rozwiązań, które pozwolą na zachowanie efektywności „sprzątania” przy jednocześnie zmniejszonej mocy. To oczywiście wywoła negatywne skutki i zapewne wpłynie na wzrost cen ekologicznych odkurzaczy. Możemy spodziewać się, że wartość starych dobrych odkurzaczy nagle zacznie rosnąć. Podobnie było z żarówkami 100-watowymi.

W UE mamy wiele absurdów dotyczących regulacji wszystkiego. W większości przypadków brzmią one śmiesznie i na pierwszy rzut oka nie mają większego sensu. Tak było np. z marchewką, którą uznano za owoc. Niemniej zawsze, gdy mamy do czynienia z absurdalnym pomysłem urzędników, warto kierować się rzymską zasadą i sprawdzić, kto na tym pomyśle skorzysta. A potem kupić akcje tej firmy - podsumowuje Piechowiak.

Moc odkurzacza to nie wszystko. Na urządzeniach będą obowiązkowo umieszczane etykiety energetyczne. Niektórzy producenci odkurzaczy twierdzą, że nowy system etykiet będzie wprowadzał konsumentów w błąd

/mz, faz

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Fenix

Osobiście mam w domu sprzęt, który dostosowany jest do wymogów UE i odkurza się nim rewelacyjnie. Niczym nie jest gorszy od odkurzaczy o mocy powyżej 2000W. Ekologiczny, energooszczędny i wydajny, dodatkowo posiada najwyższą klasę remisji kurzu.

! Odpowiedz
0 0 ~Agnus

A jakiego odkurzacza używasz? Nie ukrywam, że też by mi się taki przydał...

! Odpowiedz
0 0 ~Fenix odpowiada ~Agnus

No ja akurat mam Boscha GL-30, który spełnia te założenia. Ale jak dobrze poszukasz, znajdziesz w sieci sporo innych tego typu sprzętów.

! Odpowiedz
0 0 ~cosik

Odkurzacze, żarówki, węgiel i co następne? Szkoda słów, dobrze, że znam kogoś kto mi pomaga z utrzymaniem mojego odkurzacza o zacnej mocy, www.agd-mat.pl polecam :)

! Odpowiedz
0 0 ~Mateusz

zgadzam się, jak dla mnie to jest "wygodna" przyszłość :) ciesze się, że jest coraz więcej takich produktów na rynku bo im większa konkurencja tym lepsze dla nas ceny

! Odpowiedz
0 0 ~Arko

odkurzacza... złote czasy się zbliżają dla robotów sprzątających :) w sumie wygodne urządzenia tylko niech ceny jeszcze troszkę spadną...

! Odpowiedz
0 1 ~pszczelarz

niech unia dopilnoje opryskow na polach bylbym wdzieczny

! Odpowiedz
0 0 ~buldog

i zaraz za szuszarki i nie wiadomo co jeszcze. w media expert teraz można wygrac zwrot kasy więc też tam skocze :)

! Odpowiedz
0 0 ~guli

no i w media expert fajne promocje na odkurzacze, a teraz czytałem że na ifony i inny sprzęt też będzie obrabiany przez UE, co oznacza dokładnie to samo co w przypadku odkuraczy :)

! Odpowiedz
0 0 ~Leniwiec

Blady strach padł na wszystkich. Zamiast lecieć do sklepu i kupować zakurzacze po 2400 w póki jeszcze są lepiej kupić robota odkurzającego np. iRobot. Robocik posprząta za nas, a my nie będziemy musieli namachać się rurą w pocie czoła.

! Odpowiedz
0 4 ~kKruKk

A idioci nadal będą kochać komunistyczna pożal się socjalistyczna UE w dupę jego lewą je banan ą. Do wariatkowa nie idzie się mieszkać, normalni ludzie trzymają się z daleka od czubków! Trzeba wyjść z EU zwłaszcza, że można mieć strefę wolnego handlu i nie być w EU.

! Odpowiedz
0 3 ~ja

A jasie zastanawiam - kto tym pierdolonej bandzie niedojebów z brukseli wogole płaci za ich pierdoloną pozal sie boze pseudo prace?Takie kskrajne kretyńskie zasady to tylko w unii....Czekamy nawiecej - zjeby z brukseli...jeszcze debila tuska tam brakuje....

! Odpowiedz
0 2 ~adamo

Czajniki bezprzewodowe też mają ok. 2000 W. Z pewnością w tej Brukseli piją dużo kawy czy herbaty. To może też zakazać produkcji tych czajników przecież pobierają za dużo mocy, to jest totalne dziwactwo.

! Odpowiedz
1 1 ~Barbis

Lepiej by wprowadzić zakaz wliczania w całej UE energii w koszty uzyskania przychodu przez przedsiębiorstwa. Teraz firmy nie oszczędzają energii. Marnotrastwo jest w tym sektorze niesłychane, bo to w praktyce, to ogół podatników całego społeczeństwa dotuje to marnotrastwo. Lobbing koncernów jakoś nie widzi konieczności oszczędzania energii w przedsiębiorstwach, zgodnie z zasadą prywatyzować zyski, socjalizować straty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~konik

jak dla mnie bez sensu te przepisy. teraz mozna kupic bardzo tani i wmiare mocny odkurzacz np w media expert amica jest juz za niecale 120zl 1600 watowy. a po wprowadzeniu nowych przepisow ceny na pewno pojda w gore

! Odpowiedz
2 0 konstancjabe

Chce Pan/i zarabiać prawdziwe i duże pieniądze?? Jeśli tak to mam dla Pani/a propozycję, gdzie po zobaczeniu prezentacji uzna Pan/i,że to co robiła Pan/i do tej pory to była tylko strata czasu.
Wejdź i sprawdź http://moneygift.eu/?usr=Konstancja

! Odpowiedz
0 0 ~bystrzak

Już dawno się tak nie ubawiłem, a szczególnie wpisami Florydy.
Urzędasy to zakała współczesnego świata, tak samo jak korporacje korumpujące tych urzędasów i polityków.
Floryda, jak pewnie wzorowy korporacyjny leming, już nie może się doczekać, kiedy powszechnie będą wszczepiane obowiązkowe chipy nie psom, ale obywatelom EU.
Pewnie powie, że to takie cudowne, tak bardzo ułatwia życie i nie pojmuje, że wcześniej mógł bez tego żyć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Jożin z bażin

z żarówkami to było inaczej, kiedyś OSRAM i PHILIPS doszły do porozumienia ,że nie ma sensu produkować żarówek które będą świeciły przez 50 lat (co jest technicznie możliwe)
no bo co by robili producenci ???
I tak już leci - ze wszystkim...

! Odpowiedz
0 5 ~Rebe

UE to patologia, generator korupcji, generator absurdów, mafijny organ biznesowych powiązań zmuszający do bankructwa i upadłości niewygodne konkurencyjne lokalne przedsiębiorstwa.

! Odpowiedz
0 0 ~ch

te sqrwysyny jepane podwyzszyli cene zarowki

! Odpowiedz
0 0 ~pirek

Od kogo tym razem, łapownicy z Brukseli wzięli w łapę? Ale najśmieszniejsze jest to, że zawsze znajdzie się jakiś debil, który nie rozumie o co chodzi i będzie to popierał. Oczywiście żarówki "energooszczędne" biorą więcej prądu, niż zwykłe wolframówki. A koszt wytworzenia i związane z produkcją zanieczyszczenie środowiska jest o wiele większe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Marcin B

Żaba wrzucona do wrzątku wyskoczy, a ta powoli gotowana ugotuje się - to samo robią z nami, znosimy coraz większe idiotyzmy, po to żeby w pewnym momencie mogli z nami zrobić wszystko co chcą, a kiedy przyjdą odebrać nam ostatnią resztkę wolności i oddamy resztki godność będziemy bezsilni jak barany idące ciurkiem na rzeź. Kiedyś wiedzieliśmy że niemiec nie będzie pluł nam w twarz, teraz tylko przymykamy oczy i udajemy że to deszcz. To się nie skończy dobrze...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~sprzątaczka

Absurd to jest teraz. Po jakiego grzyba komu odkurzacz o mocy większej, niż 2kW??? Parkiet tym od podłogi odkuwacie?

! Odpowiedz
0 0 ~ja, wojtek

e tam, nie ma to jak mietła!...

! Odpowiedz
0 0 ~Życie

No nic, tylko czekać, aż zamontują nam w łazienkach dozowniki papieru toaletowego - trzy listki dziennie na zameldowaną osobę - tak w ramach ochrony środowiska. ;)

! Odpowiedz
0 0 ~Brombal

Protestuję - powinno być conajmniej na szerokość dupy tego papieru

! Odpowiedz
0 0 ~polak.eu

a ja to popieram

! Odpowiedz
0 0 ~marek

Komuna wróciła jako Unia!!!! Tylko że teraz w służbie kapitalistom którzy będą mieć rekordową sprzedaż odkurzaczy. Popyt napędza się przepisami unijnymi. Majstersztyk finansowy.

! Odpowiedz
0 0 ~M.

Coraz bardziej mi się ta Unia nie podoba. Krok po kroku do 2030 bedziemy wyłaczać światło o 21.30 w grudniu tzn. nam będą wyłączać przez smart meters.

! Odpowiedz
1 0 ~Witek

W końcu! Coś mądrego i racjonalnego się dzieje! Ludzie otwórzcie oczy. Polacy szczególnie, bo jak nasz naród zacznie, żyć świadomie mamy wielki potencjał do stania się bogaci. Dla tych (większości) co nie rozumieją. Dla Was energia elektryczne, to gniazdko, które macie w domu. Dlla tych mniej zamożnych jeszcze kwota rachunku, którą otrzymujecie co miesiąc. Dla mnie, studenta Zrównoważonej Energetyki na międzynarodowej uczelni, to w przypadku Polski, spalony węgiel, wyemitowane zanieczyszczenia, wybudowane nadmiarowo bloki energetyczne, zniszczone miejscowości przez destrukcyjne odkrywki. Nadszedł czas oszczędzania. Kiedy ludzie uświadomią sobie, że bogactwo to co się zaoszczędzi a nie to, co się wyda. Nie mówiąc już o tym, że marnowanie zasobów niszczy bogactwo, tak samo jak wojna. Ludzie oświećcie się. Przeczytajcie dobrą książkę, która pozwoli Wam wyjrzeć poza własna cztery kąty, poza Waszą potrzebę odkurzacza i poza własny egoizm. Polecam: 1. Ekonomia w jednej lekcji- Henry Hazlitt - jak chcecie się dowiedzieć czym są pieniądze, które marnujecie z taką łatwością. 2. Ziemia na rozdrożu - Marcin Popkiewicz - jak chcecie zyskać naukową motywacje do tego, żeby zmienić siebie, swoje nawyki i odłożyć odkurzacz. Następne powinny być czajniki elektryczne!!! PS. Dzisiaj zamiotłem cale swoje mieszkanie. Mam odkurzacz, ale nie używam go do rutynowego sprzątania. PSS. Pewni większość z Was, oburzonych już dawno byłaby milionerami, gdyby potrafiła oszczędzać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Floryda

Dnia 2013-10-27 o godz. 17:20 ~Witek napisał(a):
> W końcu! Coś mądrego i racjonalnego się dzieje! Ludzie
> otwórzcie oczy. Polacy szczególnie, bo jak nasz naród
> zacznie, żyć świadomie mamy wielki potencjał do stania się
> bogaci. Dla tych (większości) co nie rozumieją. Dla Was
> energia elektryczne, to gniazdko, które macie w domu. Dlla
> tych mniej zamożnych jeszcze kwota rachunku, którą
> otrzymujecie co miesiąc. Dla mnie, studenta Zrównoważonej
> Energetyki na międzynarodowej uczelni, to w przypadku
> Polski, spalony węgiel, wyemitowane zanieczyszczenia,
> wybudowane nadmiarowo bloki energetyczne, zniszczone
> miejscowości przez destrukcyjne odkrywki. Nadszedł czas
> oszczędzania. Kiedy ludzie uświadomią sobie, że bogactwo to
> co się zaoszczędzi a nie to, co się wyda. Nie mówiąc już o
> tym, że marnowanie zasobów niszczy bogactwo, tak samo jak
> wojna. Ludzie oświećcie się. Przeczytajcie dobrą książkę,
> która pozwoli Wam wyjrzeć poza własna cztery kąty, poza
> Waszą potrzebę odkurzacza i poza własny egoizm. Polecam: 1.
> Ekonomia w jednej lekcji- Henry Hazlitt - jak chcecie się
> dowiedzieć czym są pieniądze, które marnujecie z taką
> łatwością. 2. Ziemia na rozdrożu - Marcin Popkiewicz - jak
> chcecie zyskać naukową motywacje do tego, żeby zmienić
> siebie, swoje nawyki i odłożyć odkurzacz. Następne powinny
> być czajniki elektryczne!!! PS. Dzisiaj zamiotłem cale
> swoje mieszkanie. Mam odkurzacz, ale nie używam go do
> rutynowego sprzątania. PSS. Pewni większość z Was,
> oburzonych już dawno byłaby milionerami, gdyby potrafiła
> oszczędzać.


Witek,
Tacy, jak ty są przyszłością i szansą dla naszej umęczonej Ojczyzny. Tak myśli człowiek wykształcony w XXI wieku. Dodam tylko, że odkurzacze będą ale nowej generacji. Nie trzeba będzie zamiatać domu szczotką.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zz

to po co ci mieszkanie nie lepiej jakas jaskinia a przepraszam jaskinie tez drogie ,po co ci internet nie lepiej napisz pocztówke , chłopie jesc tez nie musisz po to jest wszystko zeby z tego korzystac i to ja mam decydowac o tym nie urzednik

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada ~zz

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~prezes77r

Najpierw naucz się poprawnie wysławiać, a dopiero potem nawracaj nas Polaków, wątpliwej jakości studencie! Wszystko staje się bardziej energooszczędne tylko rachunki za prąd od lat rosną....

! Odpowiedz
0 0 ~Meehow

To będzie duży wybór "odkurzaczy warsztatowych", "biurowych", "przemysłowych" vide żarówki kolejowe, okrętowe, warsztatowe, do sygnalizacji świetlnej różniących się tylko znaczkiem X na kształcie z domkiem. Ha ha ha. A może jeszcze będą chodzić po domach i sprawdzać jaki odkurzacz kto ma, a za brak odkurzacza będzie kara za "nienapędzanie gospodarki". No dobra Huxleyem zajechało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Baca

Choć wielu tu bywających zna mnie z niemal wyłącznej krytyki wszelkiej działalności irracjonalnej, to też czasami jak jest za co pochwalić potrafię. Przykład wyjątkowo inteligentnego rozwiązania, akurat w moim przypadku Francuskiego Citroena. Nikt nie zmusza, nie zakazuje.... a do komputera pokładowego wstawiono na stałe opcje chwilowego zużycia paliwa. To rozwiązanie nauczyło mnie jazdy ekonomicznej, i bez przymusu jeżdżę wolniej, płynnie, klocków hamulcowych nie zużyłem po 80 tys prawie wogóle. Kiedyś płaciłem mandaty, paliłem po 12 l. na 100 km. Teraz palę 4l./100, co prawda jadąc dłużej, ale gdy trzeba to paląc 6l/100 nie widzę różnicy w czasie jazdy.
Po co nakazy skoro można wymusić rozwiązania inteligentnie, może niech Niemcy konsultują swój zamordyzm z narodami inteligentnymi ????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Floryda

Dnia 2013-10-27 o godz. 08:44 ~Baca napisał(a):
> Choć wielu tu bywających zna mnie z niemal wyłącznej
> krytyki wszelkiej działalności irracjonalnej, to też
> czasami jak jest za co pochwalić potrafię. Przykład
> wyjątkowo inteligentnego rozwiązania, akurat w moim
> przypadku Francuskiego Citroena. Nikt nie zmusza, nie
> zakazuje.... a do komputera pokładowego wstawiono na stałe
> opcje chwilowego zużycia paliwa. To rozwiązanie nauczyło
> mnie jazdy ekonomicznej, i bez przymusu jeżdżę wolniej,
> płynnie, klocków hamulcowych nie zużyłem po 80 tys prawie
> wogóle. Kiedyś płaciłem mandaty, paliłem po 12 l. na 100
> km. Teraz palę 4l./100, co prawda jadąc dłużej, ale gdy
> trzeba to paląc 6l/100 nie widzę różnicy w czasie jazdy.
Po
> co nakazy skoro można wymusić rozwiązania inteligentnie,
> może niech Niemcy konsultują swój zamordyzm z narodami
> inteligentnymi ????

Może z takim "inteligentnym " narodem jak Polacy, co??? Ale mnie rozbawiłeś. Część Polaków zwana polactwem nie ma pojęcia o ekonomii, nowych technologiach i w ogóle o świecie. Na świecie mówi się o Polsce, że jest to kraj, w którym morduje się, katuje, molestuje małe dzieci, na porządku dziennym jest ksenofobia i homofobia. Już w Europie wskazuje się nasze społeczeństwo za poważnie opóźnione w rozwoju, przywiązane z pokolenia na pokolenie do socjalu komunistycznego i czekające na mannę z nieba zamiast brać się do uczciwej roboty. I takich ludzi pytać, czy zechcą oszczędzać energię??? Himalaje hipokryzji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~endi

Baco 4l/setkę pali motocykl , a nie żaden samochód , chyba że jeździsz verolexem ...

! Odpowiedz
0 0 ~Baca odpowiada ~Floryda

miałem na myśli Francuzów, bo w tym przypadku Citroen mile mnie zaskoczył, nauczył mnie jeździć bezpieczniej, oszczędzać paliwo .... i wszystko bez jednego nakazu, paragrafu, straszenia więzieniem, po prostu umiejętnie naprowadził mnie na właściwą drogę, i ten styl akceptuję, choć wcale nie przepadam za Arabami z Francji.
No, ale ty zawsze będziesz próbował jątrzyć i rozrabiać, a wystarczy czytać i rozumieć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zz odpowiada ~Floryda

jak ciebie czytam to coraz bardziej mnie rozbawiasz a sadze ze jak ci kaza zebys srał głowa w dól bo tak ekonomiczniej i tego wymaga ue to bys to robił i jeszcze tutaj promował ,zyjesz w innym swiecie i piszesz brednie które ci kaza ostatnio ten twój dom z utrzymaniem za 6000zł rocznie chyba letniskowy albo w buszu , gwarantuje ci ze jak zniknie ten twór ue to skonczy sie kryzys i bedzie normalny rynek z konkurencja itd ten twór tylko podnosi koszty ,zabija konkurencje przez absurdalne przepisy zakazy ,ograniczenia niszczy biedniejsze kraje a moze to tak ma byc po co niemcom wojna skoro juz wszystkich maja w garsci bez czołgów ,ekonomicznie zabawne kto nie wejdzie do tego kołchozu za kilka lat jest bankrutem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Baca odpowiada ~endi

mój rekord to 1435km. na 60 l. paliwa, nowy Citroen Berlingo. Miałem pecha bo mogło być lepiej, ale we Włocławku trafiłem na korek ok. 1/2 godz i jazdę szarpaną po 10 km/h.
Kiedyś dla zabicia nudy biłem rekordy w szybkości przejazdu, teraz mam zabawę w min. spalaniu. Fakt, że TIR-owcy się trochę denerwują, bo dla mnie optymalna prędkość to 70-80 km/h.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Floryda odpowiada ~zz

Dnia 2013-10-27 o godz. 16:12 ~zz napisał(a):
> jak ciebie czytam to coraz bardziej mnie rozbawiasz a sadze
> ze jak ci kaza zebys srał głowa w dól bo tak ekonomiczniej
> i tego wymaga ue to bys to robił i jeszcze tutaj promował
> ,zyjesz w innym swiecie i piszesz brednie które ci kaza
> ostatnio ten twój dom z utrzymaniem za 6000zł rocznie
> chyba letniskowy albo w buszu , gwarantuje ci ze jak
> zniknie ten twór ue to skonczy sie kryzys i bedzie normalny
> rynek z konkurencja itd ten twór tylko podnosi koszty
> ,zabija konkurencje przez absurdalne przepisy zakazy
> ,ograniczenia niszczy biedniejsze kraje a moze to tak ma
> byc po co niemcom wojna skoro juz wszystkich maja w garsci
> bez czołgów ,ekonomicznie zabawne kto nie wejdzie do tego
> kołchozu za kilka lat jest bankrutem

Z tej Unii to tylko pieniądze by się brało, no nie??? Albo żeby ze swoich pkb Francuzi, Brytyjczycy czy Niemcy dawali nam na wyższe emerytury i wyższe pensje???
Nie masz kompletnie pojęcia o współczesnej ekonomii, ekonomii XXI wieku. Tkwisz jak większość tutejszych bywalców i "ekspertów" w XIX wieku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zz odpowiada ~Floryda

ja w przeciwienstwie do ciebie wiem o ekonomi tyle co daje realna kase nie zadnych politycznych bzdur i robienia tepym gabki z mózgu , piszesz o braniu kasy od krajów starej uni przeciez nawet dziecko wie ze to one najbardziej z tej uni korzystaja to ze niby daja odbieraj z nawiazka sprzedajac swoje towary , doradztwo itd o czym mówia ich wskazniki które wszystkie wzrosły niemcy nigdy nie miały tak dobrej gospodarki a tym co od nich tak dostaja spadły unia zlikwidowała produkcje towarów malopetworzonych a jednoczesnie nakazały zakup i stosowanie ich technologi co zabija biedne kraje,przykłady nasze cukier wzrost cen do wyzszych niz w niemczech dzieki przepisom uni, prad wzrost o kilkaset procent dzieki uni, zywnosc wzrost dzieki uni , ziemia wzrost cen dzieki uni , mieszkania wzrost dzieki uni ,co w polsce było tansze unia w sposób posredni lub bezposredni podniosła i umozliwiła opodatkowanie , autostrady budowane za nasze podatki płatne dlaczego przeciez juz zapłacilismy w niemczech sa bezpłatne ,prad nieruchomosci zywnosc ,przemyslowe kiedys podatki do 15% wartosci towaru teraz powyzej 40% to podatek ,unia nam dała na baseny ,chodniki, muzea ,ulice, domy kultury ,wadociagi czyli to co nie przynosi realnych zysków tylko trzeba utrzymac itd jednoczesnie nas zadłuzyła na tyle ze nigdy nie spłacimy ,nawet jajka które były konkurencja dla nich w prosty sposób podniosła o ponad 100% wprowadzajac ich klatki dlatego zyj w obłudzie tylko zdrowa konkurencja robi wzrost gospodarczy i nawet jaki odkurzacz to ja decyduje nie unia jaki mam miec chce płacic za prad wiecej to płace bo jak prad stanieje to i tak wzrosnie co widac po rachunkach gdzie tylko 30% to cena pradu reszta to inne bzdury , zapytaj sie premiera który tak krzyczał ze gaz stanieje niech pokaze mniejszy rachunek bo ja i inni mamy tylko wieksze bo jednoczesnie podniosa akcyze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~seth

pzdr

! Odpowiedz
0 0 ~tomekkkkkkkkk

Jak jest wolnosc to takie rowiazania powinny by dobrowolne. To samo dotyczy zarowek. Producenci maja dobroowlnosc we wprowadzaniu malomocowych odkurzaczy. Konsumenci powninni miec wolnosc w wyborze malomocowy lub wysokomocowy energozerny. niestety zyjemy w czasach absurdu globalnego gdzie ludzi uszczesliwia sie w wielu przypadkach na sile. To jest straszane ze europoslowie to ludzie krotkowzroczni nie patrzacy na prawdziwa wartosc wolnosci. PO to partia Potrafimy Okradac. Zakladam ze popra sprawe odkurzaczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Floryda

Te akurat działania Unii Europejskiej na rzecz rozwoju nowych technologii energooszczędnych a efektywnych są zrozumiałe i logiczne. Średnia wydatków na B&R w Unii to ok.1,9% pkb co w porównaniu do USA, Japonii, Korei Południowej czy Izraela 2,8-4% pkb nie jest imponująca. Narzucanie pewnych polityk i kierunków rozwoju jest wynikiem przyjętych strategii. W przypadku odkurzaczy chodzi o promowanie innowacyjnych producentów tego sprzętu, na czym i my zwykli obywatele skorzystamy. Będziemy płacic mniej za prąd a produkty europejskie poprawią swoją konkurencyjność w świecie.

Irracjonalne wydają się wszelkie krytyki tego typu akcji. Czy na żarówkach zwykli obywatele stracili czy płacą mniejsze rachunki za prąd? Jeśli takie rezultaty przyniesie polityka unijna, to oby więcej było takich inicjatyw.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~tin foil hat

useful idiot

jeszcze za mało razy zostałeś wyd4^^an4 i łykasz kolejne kłamstwa, które rząd i media rozpowszechniają

jak można być tak naiwnym lemingiem



! Odpowiedz
0 0 ~zorro

Żaróka kosztowała 0.80 zł
teraz kosztuje w promocji 8 zł i zatruwa ciebie i twoją rodziną
Zarobili producenci żarówek "energooszczędnych"

Energia nie potanieje, przeciwnie - jeżeli spadnie zużycie energii, wzrośnie jej cena, bo koncerny i ich prezesi muszą zarobić swoje !
Dotyczy to również zużycia wody - im bardziej oszczędzasz, tym dwyższa będzie jej cena !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Floryda odpowiada ~tin foil hat

Dnia 2013-10-26 o godz. 22:38 ~tin foil hat napisał(a):
> useful idiot

jeszcze za mało razy zostałeś wyd4^^an4 i
> łykasz kolejne kłamstwa, które rząd i media
> rozpowszechniają

jak można być tak naiwnym lemingiem




Jak można być takim nieuczciwym pisiokiem jak ty. Ale wy już tak macie - nierzeteność, oszczerstwa i kłamstwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Floryda odpowiada ~zorro

Dnia 2013-10-26 o godz. 22:57 ~zorro napisał(a):
> Żaróka kosztowała 0.80 zł
teraz kosztuje w promocji 8 zł i
> zatruwa ciebie i twoją rodziną
Zarobili producenci żarówek
> &quot;energooszczędnych&quot;

Energia nie
> potanieje, przeciwnie - jeżeli spadnie zużycie energii,
> wzrośnie jej cena, bo koncerny i ich prezesi muszą zarobić
> swoje !
Dotyczy to również zużycia wody - im bardziej
> oszczędzasz, tym dwyższa będzie jej cena

Gdybyśmy mieli elektrownię jądrową, chyba nie przechodzilibyśmy na czas zimowy. Dlaczego energia elektryczna w USA czy w Rosji czy w Skandynawii jest tania? U nas dodatkowo utrzymuje się monopol. Z nowymi technologiami tak jest, że na początku spotykają się z dużym oporem tradycjonalistów. Jak wprowadzali żarówki żarowe, ludzie bali się ich i woleli lampy naftowe i świece. Jak na niebie pojawiły się pierwsze samoloty, to ludzie uciekali z domu do lasu w panice.

Telefon komórkowy i ekran monitora komputera też jest ponoć nie zdrowy, spaliny samochodu są niezdrowe, promieniowanie słoneczne jest niezdrowe itp, itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~morganus odpowiada ~Floryda

Ja żadnym pisiokiem nie jestem, ale przyłączam się do tego, który nazwał Cię "useful idiot"...

Jakie zwiększanie innowacyjności i konkurencyjności? :) No kurna nie zasnę teraz bo nie mogę przestać się śmiać. Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o to, by zabezpieczyć interesy głownie niemieckich korporacji, które skorzystają na wprowadzeniu zmian. Poza tym jest to typowa dla komunistów chęć kontrolowania wszystkiego co tylko możliwe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~tin foil hat odpowiada ~Floryda

a jak już cię zamkną a do obozu koncentracyjnego to będziesz sławił mądrość komendanta za każdym razem jak ci ograniczą racje żywnościowe i podkręcą normy do wyrobienia

a każdy kto nie pojmuje, że komendant chce naszego dobra to oszołom i pisior

! Odpowiedz
0 0 ~mam stare zarówki!

mam to gdzieś odkurzać ten sam od 30 lat wymieniam tylko szczotki !!Kumpel wtym czasie maił 15 odkurzaczy markowych made in china :) Niech lepiej wydłuża obowiązkowy okres gwarancyjny do 5 lat to wtedy przestana produkować buble.

! Odpowiedz
0 0 ~kertek

Mój odkurzacz ma ponad 30lat (jest ze mną od dziecka), oczywiście ruski, więc następne 30 lat gwarantowane. Jest okrągły, wygląda jak taboret i służy za taboret, gdy nie odkurza. Ma skóropodobne nakrycie, tak więc nie widać, że to odkurzacz, gdyż wygląda jak skórzany taboret na kółkach. Nakrycie to po ponad 30latach nie ma żadnych śladów używania czy starzenia (było w komplecie z odkurzaczem). Ruscy to potrafili wyprodukować coś funkcjonalnego na dziesięciolecia. Gniotsa, nie łamiotsa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Maciek

Dlaczego musimy się godzić na wszystkie absurdy wymyślane przez tych idiotów ???
Dlaczego jesteśmy traktowani jak stado baranów ???

! Odpowiedz
0 0 ~tin foil hat

mark my words!

! Odpowiedz
0 0 ~tomi

...żywotność silnika 500h ....!!!!! czyli 2lata i do wymiany ,

! Odpowiedz
0 0 ~Z.

A później sprzedaż pozwoleń na posiadanie dzieci na wolnym rynku. Te pomysły ponad 30 lat temu spisał doradca o-bomby (obamy), holdren, ponad 30 lat temu w swojej książce 'Ecoscience'. Oczywiście, to tylko kolejna 'teoria spiskowa'. Niestety, tylko do czasu pełnego wdrożenia w życie,

! Odpowiedz
0 0 ~tin foil hat odpowiada ~Z.

new world order nam szykują

skvrvv1ele małymi kroczkami wprowadzają
-to przymus szczepień
-to propagandowa walka z chrześcijaństwem
-to promowanie płatności bezgotówkowych
-to odbieranie rodzicom dzieci
-to promocja zboczeń
-to ratowanie przez zadłużanie
-to "liberalizacja gospodarki" poprzez tworzenie nowych urzędów ;-) i bailouty dla wybranych
-to straszenie jakimiś zmyślonymi zagrożeniami typu epidemie, katastrofa ekologiczna, terroryzm
-to żaróweczki
-to odkurzacze
-to kible
-to ograniczenie swobody wypowiedzi (polityczna poprawność i tzw. mowa nienawiści)
-to w USA w ramach walki z terroryzmen patriot act i NDAA
-to Obama care
-to nowe dowody osobiste z chipami
-to inteligentne liczniki elektryczne zdalnego odczytu
-to podwyżka podatków
-to konfiskata funduszu emerytalnego

trochę to nieposortowane hierarchicznie, wagowo i tematycznie ale

na razie jeszcze da się żyć ale zaczynam się zastanawiać dokąd nas to zaprowadzi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~xxxxxxx

Nie wiem jakim byłby odkurzacz to i tak nie zastąpi on TRZEPACZKI. Alergicy to wiedzą dywan z wełny i trzepaczka .

! Odpowiedz
0 0 ~G_S

Śmialiśmy się z absurdów socjalizmu nie myśląc nawet o tym , że jak już będziemy żyli w kapitalizmie , to pojawi się UE , która będzie chciała regulować kompletnie wszystko . A to dopiero początek . Doczekamy czasów , gdy będzie regulacja dotycząca kalkulatorów elektronicznych i UE będzie ustalać jakie funkcje ma obliczać a jakie nie . Oj wpadliśmy z deszczu pod rynnę . Oraz oczywiście wzorem Korei Północnej będzie zalecana lista fryzur kobiecych - wyliczą ile kilowatogodzin zużywają Europejki na robienie sobie fryzur i dojdą do wniosku , że niektóre wymagają zbyt dużo energii ,. I oczywiście te wszystkie regulacje ekologiczne tworzą ludzie , którzy je samolotami , mieszkają w pięknych ogrzewanych domach i zużywają tule wody ile cała wioska w Afryce .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Szczynukowicz junior

jEwrokolchoz=newZSRR, skorumpowany, zacpany, zbankrutowany, spedalony, daje nam drukarnie pieniendzy, dusi gospodarki, zakazy, nakazy, depresje gospodarcze, rtenciowe rzarówki.
Zatrudnienie dla setek tysiency koszernych urzendników, kontrolerów, zdolnych tylko do gry w 3 kubki na jarmarkach = (walka z bezrobociem), POdatki m.in. od bonczkuf (CO2), likwiduje przemysl, zadluza narody i podnosi akcyzy na wsio......

Niech zyje (samozwanczy) król Barozo z ferajnom, wyznawca Mao Tse Tunga.... I pedofil
Bendit....
http://www.youtube.com/watch?v=OuxfwPTZJYs

Aj waj cymes jEwrokolchoz=new CCCP....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~klocunia

w Japoni male odkurzacze sa standarde, zamiast wszedzie szukac spiskow warto troszke sie zastanowic, odkurzacz moze byc drozszy ale bedzie tanszy w eksploatacji, poza tym to nie zarowka z rtecia

! Odpowiedz
0 0 ~zorro

Warto jednak pamiętać, że żarówki energooszczędne to odpad niebezpieczny zawierający między innymi rtęć. Dlatego nie wolno wyrzucać ich do śmieci. Grozi za to kara grzywny do 5000 złotych.

Ponadto, ostatnie testy przeprowadzone w 2011 i zaprezentowane przez niemiecką telewizję NRD stawiają żaówki energooszczędne w bardzo niekorzystnym świetle. Okazało się, że wszystkie testowane żarówki zawierają wyraźne ilości fenolu, który może wywoływać raka. Ponadto wykryto inne szkodliwe i rakotwórcze związki, które były wydzielane podczas świecenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Malwina

Zakazać wszystkiego! Nie będzie niczego! Pisarze do piór, rolnicy do biur! O!!!

! Odpowiedz
0 0 ~zz

władza komunistyczna zawsze dawała takie pomysły zeby sie wykazac przed sekretarzami czekam tylko na przepis nakazujacy prać prezerwatywy po stosunku ale to nie oni komunisci sa winni tylko te barany co to wykonuja czyli my NIECH ZYJE I ROZKWITA UNIA REPUBLIK EUROPEJSKICH

! Odpowiedz
0 0 ~endi

A nie prościej byłoby zakazać produkcji dywanów ? oszczędności energii i surowców gwarantowane ...

! Odpowiedz
0 0 ~niewolnik ue

Oby Al Kaida postanowiła wysadzić parlament europejski w powietrze. Jak szlag trafi europos.rancow, to odetchniemy.

! Odpowiedz
0 0 ~rk

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
Tak samo było z żarówkami energooszczędnymi. W końcu są wielokrotnie droższe od zwykłych.

! Odpowiedz
0 0 ~to ja

A kto jest twoim europoslem ?
Przeciez sam go wybrales w demokratycznych wyborach.
Wiec czemu sie dziwisz ?

! Odpowiedz
0 0 ~maly spryciarz

najpierw to jednak trzeba sprawdzic poziom oleju jaki maja ci urzednicy UE ktorzy wymyslaja takie glupoty ze naprawde jest to zenujace zeby dorosli ludzie ktorzy biiora takie pensje za nic mysleli jak polglowki

! Odpowiedz
0 0 ~dr Zaraza

A MOZE NICH SIE JEBNA W TE SWOJE DURNE LBY, KOMUCHY PIERDOLONE.

! Odpowiedz
0 0 ~Tęczowaalternatywa

Niech się zabiorą za swoich producentów samochodów. Spalił mi się komutator,
muszę wymienić 2 wiatraki na chłodnicy łącznie z obudową. Paranoja.

! Odpowiedz
0 0 ~zz

Najpierw w Polsce zlikwidowano zakłady produkujące świetlówki rtęciowe (Polam Rzeszów itp.) bo nieekologiczne i szkodliwe. Później zlikwidowano żarówki żarowe bo nieenergooszczędne i wprowadzono świetlówki rtęciowe bo energooszczędne. Obecnie oprócz ledowych głównie takie można sprzedać. Ciekawe co będzie dalej, ale na razie robimy wszystko, żeby Niemcom było lepiej. Ograniczając energię z elektrowni węglowych jesteśmy przymuszeni kupować od Niemców technologie "ekologiczne", które to Niemcy mają najlepiej rozwinięte w Europie. Co dalej zrobimy, żeby Niemcom się przemysł rozwijał?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Rysiek z Kranu

W 2025 moc odkurzaczy będzie ograniczona do 300W. Producenci szufelek i zmiotek z Chin zacierają ręce...

! Odpowiedz
0 0 ~jesh

w brukseli powinni kazdy dzien zaczynac od spiewania:

&#1057;&#1086;&#1102;&#1079; &#1085;&#1077;&#1088;&#1091;&#1096;&#1080;&#1084;&#1099;&#1081; &#1088;&#1077;&#1089;&#1087;&#1091;&#1073;&#1083;&#1080;&#1082; &#1089;&#1074;&#1086;&#1073;&#1086;&#1076;&#1085;&#1099;&#1093;
&#1057;&#1087;&#1083;&#1086;&#1090;&#1080;&#1083;&#1072; &#1085;&#1072;&#1074;&#1077;&#1082;&#1080; &#1042;&#1077;&#1083;&#1080;&#1082;&#1072;&#1103; &#1056;&#1091;&#1089;&#1100;.
&#1044;&#1072; &#1079;&#1076;&#1088;&#1072;&#1074;&#1089;&#1090;&#1074;&#1091;&#1077;&#1090; &#1089;&#1086;&#1079;&#1076;&#1072;&#1085;&#1085;&#1099;&#1081; &#1074;&#1086;&#1083;&#1077;&#1081; &#1085;&#1072;&#1088;&#1086;&#1076;&#1086;&#1074;
&#1045;&#1076;&#1080;&#1085;&#1099;&#1081;, &#1084;&#1086;&#1075;&#1091;&#1095;&#1080;&#1081; &#1057;&#1086;&#1074;&#1077;&#1090;&#1089;&#1082;&#1080;&#1081; &#1057;&#1086;&#1102;&#1079;!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Goły i wesoły

Czy ktoś pomyślał nad dyrektywą regulującą poziom głupoty wszelkich Urzędasów. Oczywiście najpierw trzeba określić jej definicję i unormować obszar i zakres badań naukowych ... Ilu przy tym darmozjadów się obłowi (przepraszam - uczciwie zarobi)

! Odpowiedz
0 0 ~Grześ

Ale przed ograniczeniem mocy odkurzaczy należy ograniczyć płace unijnych urzędników przynajmniej o taki sam procent o jaki Oni ograniczą moc odkurzaczy.

! Odpowiedz
0 0 ~janek

na szczęście całkiem niedawno kupiłem odkurzacz Zelmer Solaris o mocy ZGROZA 2200 W!!!

! Odpowiedz
0 0 ~heh

Nawet gdybym chciał nie zgadnę co będzie po odkurzaczach bo na komunistycznych ldiotów z Brukseli nie ma logiki.
Kiedyś mnie tu kilku typu typków typu XXL, znafca zaatakowało że jestem przeciwny UE. Czekam na ich komenty pod tym artem. Teraz siedzą cicho jak psy w budzie ewentualnie debatuja na temat rewelacji że worek z gównem leżał PO prawej albo lewej stronie brzozy w Smoleńsku hahaha.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~znawca

zawsze bylem przeciwny eurokumunie, komuchom, teczowym, pejsatym

! Odpowiedz
0 0 ~ZapobiegliwyDobromir

No znów trzeba będzie powtórzyć akcję z żarówkami - przed zakazem produkcji żarówek pow. 60W - odwiedziłem hurtownię i zrobiłem zaopatrzenie... obkupiłem się żarówkami energożrącymi - i nawet je jeszcze czasmi odsprzedaję (znajomi, aukcje...), jeszcze mam po kilkadziesiąt 75-ek, 100-ek i 150-ek,
Nic nie poradzimy, na euro-durnotę nie ma rady, a ten nasz pajacyk fircykuje właśnie w Berukseli...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Rudolf

Zutylizować tych debili z Brukseli to dopiero bedzie oszczędność.

! Odpowiedz
0 0 ~Ja

To jest jakaś paranoja. I teraz odkurzaczem 900 W będę odkurzał 15 minut zamiast 5 bo odkurzaczem 900 W trzeba 3 razy szurnąć w jednym miejscu szczotką a z 2000 W tylko raz. Chyba że Unia zakaże odkurzania dłużej niż 5 minut bo po tym czasie odkurzacz wyłączy się na 24 godziny :-)

! Odpowiedz
0 0 ~zdzisiek z bagien

Wrócimy do trzepaczek :) Doceń jak na nowo rozkwitnie życie towarzyskie na osiedlach - te rozmowy z sąsiadami w kolejce do trzepaka :)))

! Odpowiedz
0 0 ~Jożin z bażin odpowiada ~zdzisiek z bagien

sie ma! Ja tam nie mam na bagnach takich problemów.po prostu nie mam dywanów.
Ale trzepaki dobrze pamiętam, bo służyły też do akrobacji dzieciakom.

! Odpowiedz
0 0 ~psiak

a jakie jest uzsadanienie?

! Odpowiedz
0 0 ~5345

A OD 2020 BEDZIEMY PRZEZ SŁOMKE WCIAGAC SMIECI Z DYWANU..BANDA PAJACY

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil