REKLAMA

Po raz pierwszy kobieta może zostać prokuratorem generalnym

2014-12-19 21:12
publikacja
2014-12-19 21:12

W Hiszpanii po raz pierwszy kobieta może zostać prokuratorem generalnym. Konserwatywny rząd premiera Mariano Rajoya zaproponował w piątek na to stanowisko Consuelo Madrigal Martinez-Peredę, która ma zastąpić Eduardo Torresa-Dulce.

Kandydaturę prawniczki z 34-letnim stażem, dotychczasowej szefowej prokuratury ds. nieletnich, musi zatwierdzić Naczelna Rada Sądownicza - organ samorządowy sędziów i prokuratorów oraz Kongres Deputowanych, izba niższa parlamentu, gdzie rządząca Partia Ludowa ma absolutną większość.

Dotychczasowy prokurator generalny oświadczył, że podał się w czwartek do dymisji "z przyczyn osobistych" w związku z "różnicą zdań" między nim, a ministerstwem sprawiedliwości. Twierdzi, że występował w obronie niezależności prokuratury, której bronił w związku ze sprawami sądowymi "o najwyższej wadze państwowej", jak to określił. Torres-Dulce uważany jest za kluczową postać w sporze między władzami w Madrycie a Katalonią o referendum niepodległościowe.

Odchodzący prokurator generalny przeciwstawiał się również rządowemu projektowi pozbawienia prokuratorów funkcji dochodzeniowych i przekazania ich sądom.

Rząd premiera Rajoya zaprzeczył w piątek jakoby wywierał nacisk na Torresa-Dulce i skłaniał go do ustąpienia.

Eksperci przypominają, że współpraca Torresa Dulce z rządem układała się przez lata bardzo dobrze. Do konfliktu doszło dopiero w związku ze sprawą byłego skarbnika kierownictwa krajowego Partii Ludowej, Luisa Barcenasa, skazanego za korupcję, nielegalne wzbogacenie się i prowadzenie podwójnej buchalterii w celu ukrycia nielegalnego finansowania niektórych członków kierownictwa partii przez sfery biznesowe. (PAP)

ik/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Kobiety w biznesie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki