REKLAMA

Po ponad roku Liban ma nowy rząd

2021-09-10 20:15, akt.2021-09-11 08:22
publikacja
2021-09-10 20:15
aktualizacja
2021-09-11 08:22
Po ponad roku Liban ma nowy rząd
Po ponad roku Liban ma nowy rząd
fot. Florient Zwein / / Hans Lucas Agency

Libański prezydent Michel Aoun przekazał w piątek, że sformowano nowy rząd, co oznacza koniec 13-miesięcznego impasu w tym kraju, który pogorszył ciężką sytuację gospodarczą kraju i pogrążył wielu jego mieszkańców w biedzie. Po raz trzeci w historii państwa premierem zostanie Nadżib Mikati.

W Libanie nie było rządu od czasu katastrofalnej w skutkach eksplozji w porcie w Bejrucie z 4 sierpnia ubiegłego roku. Ówczesny premier Hasan Diab podał się w jej następstwie do dymisji. Grupy polityczne nie zgadzały się ze sobą co do składu nowego rządu, co spowalniało jego powołanie i przyspieszało załamanie gospodarcze kraju.

Nowy gabinet będzie się składał z 24 ministrów. Na czele rządu stanie Mikati, miliarder, który był już premierem w 2005 r. oraz w latach 2011-2013 r. Associated Press wskazała, że powszechnie uważa się go za członka tej samej klasy politycznej, która doprowadziła kraj do bankructwa.

Mikati został poparty przez większość partii politycznych, w tym popierany przez Iran Hezbollah i główną partię szyicką, Amal.

Świeżo powołany rząd ogłosił, że stoi przed trudnym zadaniem podjęcia "krytycznie potrzebnych reform". Jednym z pierwszych zadań będzie nadzorowanie audytu finansowego Banku Centralnego i wznowienie negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pakietu ratunkowego, który pomógłby powstrzymać upadek kraju. Rząd będzie też nadzorował wybory parlamentarne zaplanowane na przyszły rok.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w piątek, że z zadowoleniem przyjął wiadomość o powołaniu nowego rządu oraz że kluczowe jest, by politycy libańscy trzymali się zobowiązań, które powzięli w sprawie przeprowadzenia reform.

Kryzys gospodarczy Libanu osiągnął w ostatnich miesiącach punkt krytyczny - w kraju jest paraliżujący niedobór paliwa i leków, istnieje ryzyko zamknięcia szpitali, piekarni i wyłączenia sieci internetowej. Od października 2019 r. waluta straciła 90 proc. swojej wartości w stosunku do dolara, co wywołało hiperinflację i pogrążyło ponad połowę populacji w ubóstwie. 

USA powitały z zadowoleniem powołanie rządu w Libanie

Departament Stanu USA powitał w piątek z zadowoleniem powołanie rządu w Libanie pod kierownictwem desygnowanego na premiera Nadżiba Mikatiego. Wezwał do szybkiego zatwierdzenia nowego gabinetu przez parlament aby zapowiec pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju.

"Wzywamy do szybkiego zatwierdzenia (gebinetu) przez parlament, tak aby nowy rząd mógł zając się konkretnymi reformami w celu zapobieżenia dalszemu pogarszaniu się sytuacji gospodarczej. Jesteśmy gotowi wspierać nowy rząd w czekającej go ciężkiej pracy" - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.  (PAP)

skib/ akl/ jm

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki