REKLAMA

Po pobiciu motorniczej w Warszawie Trzaskowski mówi o zmianie prawa

2020-10-17 20:45
publikacja
2020-10-17 20:45
fot. Michal Kosc / Agencja Wschod / FORUM

Złożę do rządu formalny wniosek o pilną nowelizację prawa - tak, by objąć ochroną prawną wszystkich wykonujących obowiązki na podstawie przepisów epidemicznych - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wyjaśnił, że takiej ochrony chce dla osób kierujących środkami transportu zbiorowego.

Trzaskowski w sobotę wieczorem poinformował, że spotkał się z warszawską motorniczą, panią Marzeną, która rano została pobita w prowadzonym przez nią tramwaju. Kobietę w linii 25 zaatakował nietrzeźwy mężczyzna po tym, jak zwróciła mu i innym pasażerom uwagę, że nie stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Sprawcę pobicia zatrzymali warszawscy policjanci. Życiu i zdrowiu motorniczej nie zagrażało niebezpieczeństwo, ale z powodu urazu kolana musiała jechać na badania do szpitala.

"Rozmawiałem przed chwilą z panią Marzeną, motorniczą warszawskiego tramwaju, brutalnie zaatakowaną przez bandytów po tym, gdy zwróciła im uwagę, że mają nosić maski w pojeździe. Przekazałem jej wyraz solidarności i zapewniłem, że będziemy ją wspierać w dochodzeniu do zdrowia" - podkreślił prezydent stolicy we wpisie na Facebooku.

Trzaskowski zaznaczył, że "od kilku dni" domaga się od rządu, aby policja pomogła miastu w kontrolowaniu przestrzegania zasad w komunikacji miejskiej. Jednocześnie odniósł się do obowiązujących w stolicy od soboty ograniczeń w komunikacji miejskiej. "Ostrzegałem rząd, że stawia samorządy przed niemożliwym zadaniem: żadne miasto nie jest w stanie z dnia na dzień wypuścić na ulice i tory dodatkowe tysiące autobusów, tramwajów i pociągów, tak aby umożliwić podróż wszystkim chętnym pasażerom w reżimie 30 proc." - napisał.

"Zrobimy wszystko co możemy, żeby zapewnić warszawiankom i warszawiakom bezpieczny transport publiczny. Ale potrzebujemy wsparcia, przynajmniej w zakresie kontroli. Dramatyczna sytuacja, której ofiarą stała się Pani Marzena, tylko potwierdza, że to wsparcie i stworzenie adekwatnych warunków prawnych jest po prostu niezbędne" - czytamy we wpisie prezydenta miasta.

Trzaskowski zapowiedział wystąpienie do rządu w tej sprawie. "W najbliższych dniach złożę do rządu formalny wniosek o pilną nowelizację prawa – tak, by objąć ochroną prawną wszystkie osoby, które wykonują swoje obowiązki na podstawie przepisów epidemicznych. Obecnie taką ochroną są objęci pracownicy podmiotów leczniczych – proponujemy, żeby ochrona prawna przysługiwała także osobom kierującym środkami publicznego transportu zbiorowego" - poinformował.

W Warszawie od soboty w związku z epidemią koronawirusa obowiązuje tzw. czerwona strefa. W przypadku transportu publicznego, poza wcześniejszym obowiązkiem zasłaniania ust i nosa, ograniczono także liczbę podróżujących - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki